Prezidentka Čaputová sa prihovorila národu: Zdravotníci, ste našou nádejou v ťažkých časoch
- Všetky udalosti o koronavíruse sledujeme v pondelok 28. septembra ONLINE
- Všetky udalosti o koronavíruse sledujeme v pondelok 28. septembra ONLINE
- Slovensko má 265 nových prípadov koronavírusu
- Dnes zasadá krízový štáb, ktorý rozhoduje o zavedení nových opatrení
- Od 1. októbra majú byť zakázané verejné podujatia, rúška budeme nosiť aj vonku
19:45 Prezidentka Zuzana Čaputová sa v mimoriadnom prejave v RTVS prihovorila Slovákom. Prezidentka chápe, že mnohí sú unavení z opatrení, ktorými sme si prešli na jar. No zastavenie šírenia vírusu znamená ochrániť seba, okolie a predovšetkým slovenské nemocnice, ktoré sú pod veľkým tlakom.
„Zdravotníci, ste našou nádejou v ťažkých časoch. Zvládneme to,“ odkázala národu.
Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala ľudí k zodpovednosti a upozornila, že tvrdosť reštrikcií z jari si už Slovensko nemôže dovoliť. Hlava štátu tiež očakáva, že vďaka medicínskemu pokroku bude koronavírus čoskoro minulosťou. Slováci však podľa nej musia vydržať a tento čas prečkať s čo najmenšími stratami na životoch a ekonomike.
Hlava štátu zdôraznila, že bez ohľadu na úspechy Slovenska v prvej vlne, stoja Slováci opäť pred tou istou skúškou. „V tejto chvíli nejde o otázku viny a o to, kto za to môže. Ide hlavne o otázku zodpovednosti každého z nás. Ide o zodpovednosť tých, ktorý majú prijímať rozhodnutia a krízovú situáciu manažovať, teda o zodpovednosť politikov a odborníkov. A ide o tiež o zodpovednosť každého z občanov,“ uviedla. Ďalej ale zdôraznila, že Slovensko potrebuje viac testovať, posilniť ľudské kapacity, organizáciu a zvýšiť nároky na výkon každej zložky štátu tak, aby v neho ľudia mali dôveru, že v boji proti COVID-u robí všetko potrebné.
Zodpovednosť podľa nej spočíva v solidarite a ohľaduplnosti každého jedného občana Slovenska. Prezidentka vyzýva, aby ľudia začali tým, čo je najmenej bolestivé a trvá len sekundy. Ako príklady uviedla nosenie rúšok, odstupy a používanie dezinfekcie. „Sekundy, ktoré môžu pre tých najzraniteľnejších znamenať roky života, ktorý sa neskončí predčasne. Naše sekundy dnes teda znamenajú roky života pre iných,“ povedala. Vyzvala tiež ľudí na to, aby si dávali pozor na zdroje svojich informácií.
„Chápem, že mnohí z vás sa cítite unavení z obmedzení, chápem, že mnohí z vás ste krízou na jar veľa stratili. Chápem aj, že sa niektorí z vás necítite COVID-om ohrození. Ale každý z nás má vo svojom okolí niekoho, kto je starší, oslabený, niekoho, komu by COVID mohol spôsobiť závažné problémy,“ povedala s tým, že nikto sa už nechce vracať k obmedzeniam z jari. Rovnako tvrdé reštrikcie si už podľa nej štát a spoločnosť už nemôžu dovoliť. Upozornila aj na to, že s rastúcim počtom infikovaných rastie aj počet ľudí, ktorí musia byť hospitalizovaní. „Zastaviť šírenie vírusu teda neznamená len chrániť seba a svoje bezprostredné okolie, znamená uchrániť naše nemocnice, aby pod náporom nových pacientov naše zdravotníctvo neskolabovalo,“ vysvetlila.
Čaputová tiež vyzvala na podporu ľudí, ktorí sú v prvej línii v boji s koronavírusom, a to nie len materiálnu, ale aj morálnu. Upriamila tiež pozornosť na nové druhy testov na koronavírus, ktoré prinášajú výsledok do pár minút a finalizáciu prípravy vakcín. „Dôverujem tomu, že o niekoľko mesiacov budeme mať vďaka vedeckému poznaniu a objavom vírus pod kontrolou. A COVID-19 bude zvláštnou kapitolou, ktorá sa bude spájať takmer výlučne s rokom 2020. Vydržme preto, aby sme tento čas prečkali s čo najmenšími stratami na životoch, ekonomike, ale aj na našich vzťahoch,“ uzavrela. (SITA, red)
19:30 Premiér Igor Matovič zverejnil status k novým opatreniam.
19:00 Premiér Igor Matovič nevylúčil, že ak sa bude epidemiologická situácia aj naďalej rapídne zhoršovať, tak vláda bude musieť pristúpiť aj k drsnejším opatreniam, ktoré sme zažili na jar vrátane zatvárania prevádzok.
Dôrazne upozornil, že čísla si pokazíme najmä zbytočnými činnosťami. „Veľmi by som chcel upozorniť na to, že aj keď zakážeme verejné podujatia, že si to vykompenzujeme tým, že sa navzájom navštívime. Je verejne známy prípad, že vnúčik bol v Chorvátsku a chcel ochrániť rodičov tak šiel k babke. Babka medzičasom zomrela. Návštevy a oslavy počkajú,“ povedal.
18:36 Premiér igor Matovič tvrdí, že testujeme dosť, informácie o nedostatočnom testovaní označil za hoax.
Zatiaľ sa nebude meniť ani zoznam červených a zelených krajín a zmeny sa nebudú diať ani na hraniciach. Ján Mikas potvrdil, že zákaz podujatí sa vzťahuje aj na sväté omše, rôzne oslavy aj večierky. Sanitárny deň v obchode ani vyhradené hodiny pre seniorov sa zavádzať nebudú.
18:20 Zmeny nastanú na hraniciach, v prevádzkach verejného stravovania, v nosení rúšok a na krízovom štábe sa hovorilo aj o vyhlásení núdzového stavu. Informoval o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas.
Krízový štáb chce zakázať všetky hromadné podujatia Ján Mikas zvlášť varoval pred rodinnými oslavami. Všetky podujatia kultúrneho, športového, cirkevného a iného charakteru budú zakázané, s výnimkou svadieb, karov a krstín. Výnimka však platí len na samotný obrad sobáša či krstu. Výnimku dostanú aj organizátori podujatí, ktorí vedia zabezpečiť, že všetci účastníci majú negatívne CRP testy nie staršie ako 12 hodín.
Reštaurácie a iné prevádzky verejného stravovania vrátane barov môžu byť otvorené do 22:00. Výdajné okienko a rozvoz môžu byť otvorené aj nonstop. Premiér vyzval občanov, aby mali v prevádzkach verejného stravovania rúško z tváre dole iba počas jedenia a pitia. Otvorené budú môcť byť len prevádzky, kde budú zákazníci sedieť. „Vyzývame a odporúčame všetkým kto sa nachádza v prevádzke verejného stravovania, aby nosili rúška. Obchody a obchodné domy budú mať obmedzený počet zákazníkov na plochu, teda jeden zákazník na 10 metrov štvorcových,“ spresnil premiér Igor Matovič.
Rúška budú povinné na školách od 2. stupňa vyššie, odporúča sa aj v nižších ročníkoch. Pri všetkých športových aktivitách sú odporúčané, ale nepovinné rúška. Rúška v exteriéri sú povinné, ak nemôžeme mať odstup od cudzích ľudí viac ako 2 metre.
Krízový štáb navrhol vláde aj vyhlásenie núdzového stavu v októbri 2020. Opatrenia by mali byť v platnosti od 1. októbra až do odvolania.
16:00 Plošný zákaz návštev v zariadeniach sociálnych služieb v celom Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) bude platiť od 29. septembra do odvolania. Na dnešnom rokovaní o tom rozhodol Krízový štáb pri Úrade BBSK v reakcii na narastajúce čísla pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19 na Slovensku. Župa o aktuálnych opatreniach informuje v tlačovej správe.
„Riaditeľ zariadenia môže udeliť výnimku zo zákazu návštev v prípade, ak sa príbuzný preukáže negatívnym PCR testom na COVID-19 nie starším ako 48 hodín. Výnimka sa ďalej udeľuje aj v prípade, ak ide o návštevu klienta v paliatívnom štádiu života – samozrejme pri zabezpečení všetkých opatrení a tak, aby sa návštevníci nestretli s inými klientmi zariadenia,“ povedala riaditeľka odboru zdravotníctva a sociálnych služieb Úradu BBSK Denisa Nincová. (SITA)
15:17 Vývoj epidémie na Slovensku sa ešte dá zvrátiť
Vývoj šírenia podľa zachytených prípadov už nemusí dostatočne odrážať celkový vývoj šírenia vírusu v populácii. Predpokladajú to analytici Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorí rozoberali rýchlosť šírenia koronavírusu SARS-CoV-2 na Slovensku v predchádzajúcich mesiacoch v porovnaní s poslednými týždňami.
Výhodou doterajšieho vývoja šírenia koronavírusu podľa nich bolo, že naša testovacia infraštruktúra mu stíhala. Znamená to, že vývoj zachytených pozitívnych prípadov má spojitosť s celkovým odhadom šírenia vírusu v populácii, kde sa predpokladajú násobne vyššie čísla oproti zachyteným prípadom.
Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje hranicu kontrolovaného šírenia na úrovni piatich percent pozitívnych testov z denného testovania. V súčasnosti je však u nás už táto hranica vysoko prekročená.
Analytici RRZ preto predpokladajú, že vývoj šírenia podľa zachytených prípadov už nemusí dostatočne odrážať celkový vývoj šírenia vírusu v populácii. Súčasná reálna hodnota reprodukčného čísla (R0) je teda o niečo vyššia. Už začiatkom leta sa dostala nad kritickú rastovú hranicu 1,0. Až donedávna rástla relatívne pomaly, dosahovala hodnoty okolo 1,3.
„Keďže šírenie prebieha exponenciálne, prichádza k rýchlemu rastu nových prípadov aj pri relatívne stabilnej hodnote R0,“ skonštatovali analytici na sociálnej sieti. Ako dodali, úroveň 1,3 je relatívne vysoká hodnota pre rýchlosť šírenia vírusu, ale stále relatívne dobrá hodnota pre jeho stlačenie pod úroveň 1 bez extrémnej záťaže pre ekonomiku, a to pri vhodne zvolených opatreniach a ich dodržiavaní.
15:03 Vláda chystá zásadné a účinné opatrenie proti šíreniu vírusu
Povedal v relácii Braňo Závodský naživo na rádiu Expres minister hospodárstva Richard Sulík.
„Riešime zásadné, vážne a účinné opatrenie, ale to vám ja nebudem hovoriť. Myslím si, že je to otázka jedného-dvoch týždňov. Okrem toho považujem za správne, aby o tom informoval premiér ako prvý,“ dodal Sulík s tým, že nové opatrenia by nemali poškodiť ekonomiku tak, ako opatrenia v prvej vlne. Zatváranie prevádzok podľa neho nie je v pláne, keďže ľudia sa potom aj tak združujú inde.
Podľa Sulíka nastanú zmeny najmä na hraniciach. Sprísniť sa má tiež nosenie rúšok a dodržiavanie rozostupov tam, kde sa ľudia zhromažďujú.
14:30 Opatrenia obmedzujúce vstup na územie Maďarska v rámci ochrany proti šíreniu nového druhu koronavírusu zostanú zachované aj po 1. októbri, vyhlásil v pondelok v Budapešti pre komerčnú televíziu ATV maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Zdôraznil ale, že zostávajú v platnosti výnimky pre občanov krajín Vyšehradskej štvorky (V4).
13:30 Kiná dostanú od štátu milióny
Časť z mimoriadnej 11-miliónovej pomoci Ministerstva kultúry SR pre nezávislú kultúru podporí kiná už v októbri. Audiovizuálny fond (AVF) dostal od ministerstva 700 tisíc eur. Z nich Rada AVF vyčlenila 500 tisíc eur pre prevádzkovateľov kín na Slovensku. Pandémia koronavírusu totiž výrazne zasiahla aj kiná. Ako prvé boli zrušené verejné podujatia a s nimi i filmové predstavenia.
„Táto mimoriadna podpora má prevádzkovateľom kín nielen pomôcť prekonať ekonomické následky pandémie. Slúži aj na zabezpečenie pravidelnej prevádzky a fungovania kín a najmä na uvádzanie slovenských a európskych filmov,“ uviedla ministerka kultúry Natália Milanová.
Audiovizuálny fond v rámci mimoriadnej výzvy rozdelí 502 400 eur medzi 57 žiadateľov. Rada fondu pritom rozhodla o zvýšení podpory pre jednosálové kiná z 2 500 eur na 3 400 eur. Zvýšila tiež sumu pre každú kinosálu vo viacsálovom kine z 2 000 eur na 2 650 eur.
Spolu AVF pomôže 176 kinosálam, čo je takmer 80 percent zo všetkých štandardných kinosál po celom Slovensku, výnimkou sú letné kiná a alternatívne priestory. Fond zmluvy so žiadateľmi uzavrie v októbri a následne im pošle dotáciu.
Zostávajúcich 200 tisíc eur z mimoriadneho príspevku od ministerstva kultúry využije AVF v prebiehajúcej výzve 3/2020 na zvýšenú podporu distribúcie, predovšetkým nových slovenských filmov v kinách. (SITA)
13:23 Väčšinu nových pozitívnych prípadov v okresoch Námestovo a Tvrdošín potvrdili hygienici v dvoch výrobných podnikoch. Ako uviedol na sociálnej sieti Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, osoby sa nachádzajú v domácej izolácii, rovnako aj ich úzke kontakty, ktoré budú v najbližších dňoch testované na COVID-19. Podniky aktuálne fungujú podľa vypracovaných krízových plánov. Zároveň Regionálny úrad verejného zdravotníctva Dolný Kubín v spolupráci s vedením podnikov nastavuje potrebné protiepidemické opatrenia. Pre okresy Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín boli pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu pred časom vydané lokálne opatrenia.
Prevažnú väčšinu prípadov potvrdených v nedeľu v okrese Martin tvoria študenti, ktorých testuje lekárska fakulta. Pozitívne osoby sú v izolácii na osobitnom poschodí na internáte. Regionálne úrady verejného zdravotníctva zaznamenali v nedeľu 265 potvrdených nových prípadov COVID-19 z 1 954 laboratórnych vyšetrení. Početnejšie prípady hlásili regionálne úrady v Bratislave, v Dolnom Kubíne a v Martine. (SITA)
13:01 Ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová na pondelňajšom rokovaní Ústredného krízového štábu navrhne päť bodov. Ako uviedlo tlačové oddelenie strany Za ľudí, návrhy ministerky by mohli prispieť k tomu, aby Slovensko šírenie vírusu COVID-19 dostalo pod kontrolu. Podľa Remišovej musí Slovensko investovať všetko úsilie na zvýšenie počtu denne testovaných na úroveň 20-tisíc ľudí. Pravidelne musia byť podľa nej testovaní najmä pracovníci v oblasti sociálnych služieb a škôl.
„Je nevyhnutné, aby sme obnovili mobilné testovacie zariadenia s pomocou príslušníkov ozbrojených síl SR v oblastiach, kde v nadväznosti na zhoršenú regionálnu epidemiologickú situáciu je nutné krátkodobo zvýšiť kapacitu testovania,“ uviedla Remišová. Veľmi dôležité je podľa nej aj dohľadávanie kontaktov, a preto sa musia posilniť kapacity na to určené. Apeluje tiež na to, aby verejnoprávne médiá spustili masívnu osvetovú kampaň o prevencii a zodpovednom správaní v súvislosti s ochorením COVID-19. (SITA)
11:55 V Rakúsku pribudlo za uplynulých 24 hodín 556 nových prípadov nákazy koronavírusom a 463 ľudí sa z ochorenia COVID-19 vyliečilo. Informoval o tom v pondelok denník Kurier.
Rakúsko celkovo zaznamenalo 43 432 pozitívne testovaných a 790 úmrtí. V krajine je aktuálne 8 590 aktívnych prípadov nákazy. Vo Viedni sa počet nakazených zvýšil o 242, čo je najvyšší prírastok spomedzi spolkových krajín. (TASR)
11:50 Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) podáva kvôli rúšku na Mariana Kotlebu trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy a podnet za nenosenie rúška. „Hovoria, že koronavírus je len akási chrípka, ktorej sa netreba báť. Že rúška škodia ľudom a že keď máme rúško, nemôžeme vydychovať toxíny, ktoré sú podobné ako moč. Hovoria o tom, že prípadná vakcinácia bude mať za následok zavedenie nanočipov. Toto sú konšpirácie a klamstvá, ktoré podľa môjho názoru zakladajú podozrenie na spáchanie trestného činu šírenia poplašnej správy,“ dodal Šeliga.
11:35 Univerzita Komenského (UK) v Bratislave a Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave prejdú od 5. októbra na dištančnú výučbu. Dôvodom je zhoršujúca sa pandemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19. Zároveň obaja rektori dvoch najväčších slovenských univerzít vyzvali študentov, aby odišli z internátov. Informovali o tom v pondelok počas tlačovej konferencie. (TASR)
11:02 Zvládli by sme testovať aj 20 000 ľudí denne, vyhlásil vedec Pavol Čekan. CEO spoločnosti Multiplex DX, ktorá dodáva nielen CPR testy na koronavírus, ale vyvíja aj test, ktorý rozlíší koronavírus od chrípky. Čekan je presvedčený, že Slovensko by vedelo využiť viac testovacích kapacít a otestovať až štyrikrát viac ľudí, ako dnes.
Na Slovensku denne otestujeme okolo 5 000 ľudí, z toho je často aj 8-9 percent pozitívnych testov, podiel pozitívnych testov z celkového počtu bol za nedeľu rekordných 13,56 %. EÚ považuje testovanie za dostatočné, ak je pozitívnych okolo troch percent vykonaných testov.
10:38 V Slovenskom národnom divadle je koronavírus, museli zrušiť program, informuje Nový Čas. Koronavírus zistili u externého účinkujúceho v hre Ruské denníky.
„Vážení a milí diváci, zdá sa, že nás kvôli epidemiologickej situácii čaká obdobie zmien a flexibilných prispôsobení aj v divadle. Činohra SND zvažuje bezpečnosť a riziká v hľadisku i na javisku, a tak pristupuje aj k zmenám predstavení. Je nám ľúto, ale vzhľadom na výskyt koronavírusu u externého účinkujúceho a z toho vyplývajúcej domácej izolácie jeho blízkych kontaktov, nebolo by možné zrealizovať obsadenie z radov externých spolupracovníkov v inscenácii Ruské denníky,“ uviedlo SND na Facebooku.
10:25 Počet aktívnych prípadov neustále stúpa
10:20 Pozitívny výsledok testov mali ľudia vyšetrení v okresoch: Námestovo (70), Bratislava (41), Martin (16), Dunajská Streda (12), Košice (12), Tvrdošín (11), Galanta (9), Komárno (7), Hlohovec (6), Zvolen (6), Banská Bystrica (5), Spišská Nová Ves (5) a Trenčín (5). Štyri prípady boli v okresoch Bardejov, Poprad, Ružomberok a Zlaté Moravce, po tri prípady v okresoch Dolný Kubín, Košice a okolie, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Pezinok, Prievidza, Senec, Veľký Krtíš, Žiar nad Hronom a Žilina. Dva prípady boli v okrese Trnava, jeden prípad zaznamenali Čadca, Detva, Kežmarok, Levice, Malacky, Nitra, Považská Bystrica, Revúca, Senica, Snina, Trebišov a Žarnovica. Je medzi nimi 127 žien a 138 mužov, sú vo veku od 2 do 93 rokov.
V nemocniciach je hospitalizovaných 197 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 168 z nich. Na JIS je 16 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 15 pacientov.
10:16 Aktuálny graf
10:00 Na Slovensku pribudlo 265 prípadov
V nedeľu 27. septembra pribudlo na Slovensku 265 nových prípadov koronavírusu, čo je v pomere k iným nedeľným výsledkom rekord. V minulosti počet nedeľných prípadov neprekročil ani hranicu stovky. Laboratóriá vyhodnotili 1 954 testov.
Celkovo je na Slovensku 9 343 zachytených prípadov. Počet vyliečených sa sa oproti predchádzajúcemu dňu zvýšil o 35, je ich 4 213. Počet úmrtí je 44.
9:30 Situácia vo svete
Počet úmrtí na koronavírus včera prekonal hranicu jedného milióna obetí. Najviac úmrtí na koronavírus majú v USA, viac ako 200 000. V Brazílii viac ako 140 000 a Indii takmer 100 000. Celkový počet ľudí infikovaných koronavírusom je 33,3 milióna.