Prezidentka Čaputová: Tým, že pomáhame Ukrajincom, pomáhame ponechávať ruského agresora čo najďalej od našich hraníc

  • Na medzinárodnej konferencii GLOBSEC vystúpila prezidentka Zuzana Čaputová
  • Čas aj pravda sú na strane demokracie, povedala hlava štátu
Prezidentka Zuzana Čaputová rozprava do mikrofonu
Zuzana Čaputová TASR/Jaroslav Novák
  • Na medzinárodnej konferencii GLOBSEC vystúpila prezidentka Zuzana Čaputová
  • Čas aj pravda sú na strane demokracie, povedala hlava štátu

GLOBSEC začal ako študentský projekt a teraz sa stal významným medzinárodným fórom so zameraním na posilnenie transatlantickej spolupráce a podporu účasti mladých lídrov vo verejnej a súkromnej sfére na celom svete.

Na tejto medzinárodnej konferencii sa zúčastnila aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Zóna demokracie

Udalosti od začiatku ruskej agresie na Ukrajine ukázali, že čas aj pravda sú na strane demokracie. Je potrebné sa uistiť, že nielen, že dokážeme vytvoriť zónu demokracie a slobody v Európe, ale že ju dokážeme aj udržať. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti začiatku tohtoročnej konferencie Globsec. Prezidentka vyhlásila, že je potrebné dodržiavať Chartu OSN, aby sa takéto udalosti už neopakovali.

„Tí, ktorí páchali zločiny, budú predvedení pred spravodlivosť. Naši oponenti sa domnievajú, že pri dostatočnom čase a veľkej úrovni dezinformácií sa verejná mienka v krajinách zmení a vlády z tohto smeru zídu,“ uviedla Čaputová a doplnila, že extrémisti využívajú demokratické práva proti demokracii samotnej.

Sloboda slova je podľa nej dôležité demokratické právo, ktoré sa využíva na šírenie dezinformácii a nenávisti. „Musíme na európskej aj národnej úrovni zvážiť efektivitu našej regulácie a byť pripravení ju aj posilniť. Na globálnej úrovni musíme zvýšiť zodpovednosť vlastníkov sociálnych platforiem a sietí, čo sa týka obsahu,“ dodala.

„Všetci si pamätáme strach z vysokej inflácie a nedostatok priestoru na skladovanie plynu počas zimy. Za rok sme dokázali viac ako len prežiť. Zásoby plynu v európskych zásobníkoch sú na rekordných maximách, inflácia postupne klesá, Ukrajina vzdoruje a Rusko má pod kontrolou menej územia na Ukrajine ako pred rokom. Mali by sme si z toho zobrať ponaučenie. Sme schopní riešiť naše vnútorné problémy a aj pomáhať našim partnerom,“ uviedla Čaputová a doplnila, že stále sú prítomné ako vnútorné, tak aj externé riziká, a preto je podľa nej dôležitá príprava, pokračovanie v tom dobrom a robiť to ešte lepšie, aby sa dostavil úspech.

„Sú konkrétne dôvody, prečo sme dnes v lepšej pozícii, ako tomu bolo pred rokom. V prvom rade je to naša jednota,“ uviedla Čaputová a vysvetlila, že napríklad jednota vo veci sankcií mala skutočný účinok na ruskú ekonomiku a Moskva má menej zdrojov na vyrábanie a nákup sofistikovaných zbraní.

Prezidentka upozornila, že táto jednota je skúšaná tými, ktorí tvrdia, že opatrenia nefungujú, alebo že je potrebné sa zameriavať len na úzke národne záujmy.

„Po druhé to bola naša solidarita, ktorá zlepšila našu pozíciu naprieč EÚ, NATO a našimi partnermi v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu,“ povedala Čaputová a pripomenula, že spojenci NATO zvýšili prítomnosť vo východnom bloku a budú v tom pokračovať. Ubezpečila, že každý centimeter územia NATO je a bude bránený.

Zuzana Čaputová rečniaca pri príležitosti osláv snp
zdroj: TASR/Ján Krošlák

„Naša solidarita s našimi partnermi má výhody aj pre našu vlastnú bezpečnosť. Tým, že pomáhame Ukrajincom, pomáhame ponechávať ruského agresora čo najďalej od našich hraníc. Ale pamätajme, že Ukrajina to dokázala len za cenu obrovských strát,“ uzavrela Čaputová.

Mladí lídri a profesionáli

Ako sme ťa informovali, okrem každoročného Fóra GLOBSEC Young Leaders Forum (GYLF) zahŕňa aj ďalšie aktivity zamerané na zapojenie mladých lídrov a profesionálov, ako sú GLOBSEC Tatra Summit a GLOBSEC Young Europeans Forum.

Tatra Summit teraz zahŕňa kohortu mladých lídrov pozostávajúcu z absolventov GYLF a začínajúcich lídrov v súkromnom sektore v celej Európe, ktorí sú plne integrovaní do programu konferencie a podieľajú sa na formulovaní politických návrhov a výsledkov.

GLOBSEC Young Leaders Forum bolo za posledné desaťročie úspešné vďaka podpore svojich partnerov z celého sveta. Fórum sa spojilo s renomovanými organizáciami zameranými na spájanie mladých lídrov, ako sú Global Voices Australia a Atlantic Dialogues Emerging Leaders z Maroka, ako aj s poprednými think-tankmi a partnermi zo súkromného sektora, ako je Microsoft.

Prvé GLOBSEC Young Leaders Forum (GYLF) sa konalo v roku 2013 počas každoročného GLOBSEC Bratislava Forum. Tento rok podujatie oslavuje 10. výročie. Fórum sa stalo neoddeliteľnou súčasťou komunity GLOBSEC a funguje počas celého roka a šíri hodnoty, ktoré GLOBSEC predstavuje po celom svete.

Zapojenie odborných znalostí a sietí mladých lídrov je v týchto turbulentných časoch kľúčové na podporu dialógu a inšpiráciu k akcii. Účastníci fóra GLOBSEC 2023 pochádzajú z rôznych prostredí a zastávajú rôzne pozície v známych organizáciách.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: SIU, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá