Prezidentka na Ústavnom súde napadla kompetenčný zákon
- Prezidentka napadla novelu kompetenčného zákona
- Obracia sa na Ústavný súd
- Prezidentka napadla novelu kompetenčného zákona
- Obracia sa na Ústavný súd
Potom, ako prezidentka Zuzana Čaputová v stredu oznámila, že nepodpíše novelu tzv. kompetenčného zákona, ju dnes napadla na Ústavnom súde (ÚS) SR. Správy RTVS informujú, že tak urobila najmä pre zmeny, ktoré nastali pri menovaní a odvolávaní predsedov Štatistického úradu (ŠÚ), ale aj Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).
Novelu opätovne schválili poslanci minulý týždeň. Čaputová však už podľa jej hovorcu Martina Strižinca skôr avizovala, že sa obráti na Ústavný súd.
Ako píše TASR, prezidentka namieta rovnako i skrátené legislatívne konanie pri prijímaní zákona. Hlava štátu zároveň navrhuje, aby Ústavný súd pri prijímaní jej návrhu výrokom uznesenia pozastavil účinnosť napadnutých ustanovení.
Rokovania
Poslanci novelu prvýkrát schválili ešte v decembri 2023. Rokovali o nej v skrátenom legislatívnom konaní. Začiatkom ju ale prezidentka parlamentu vrátila. Mala totiž viaceré výhrady, no parlament neskôr prelomil jej veto. Zákon opätovne schválil a o jeho osude teraz rozhodne súd.
Novela zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy okrem vzniku nového ministerstva prináša aj zmeny vo výbere predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a predsedu Štatistického úradu (ŠÚ) SR. Časť výhrad prezidentky smerovala k týmto zmenám, písali sme.
Novela
Ako informovala agentúra TASR, z novely vyplýva, že predsedu ŠÚ SR by po novom vymenúvala a odvolávala vláda, nie prezident. Do zákona sa dopĺňa, že „predseda úradu pri výkone svojej pôsobnosti koná nezávisle od pokynov štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy, iných orgánov verejnej moci a od ďalších osôb“.
Šéfa ÚDZS bude opäť menovať a odvolávať vláda na návrh ministra zdravotníctva. Doplnia sa aj dôvody na odvolanie. Novelou zákona sa takisto opätovne dopĺňajú medzi dôvody na odvolanie predsedu ÚDZS aj ďalšie závažné dôvody, medzi ktoré patrí najmä konanie, ktoré vyvoláva alebo je spôsobilé vyvolať pochybnosti o osobnostných, morálnych alebo odborných predpokladoch na výkon jeho funkcie.
Hlava štátu takisto namietala zaradenie Slovenskej informačnej služby a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví medzi ústredné orgány štátnej správy.
Novelou tzv. kompetenčného zákona sa majú upraviť aj pôsobnosti kontrolných orgánov v nadväznosti na potrebu ochrany obranných záujmov SR v súvislosti s vývozom, prepravou, sprostredkovaním a tranzitom položiek s dvojakým použitím, obchodovaním s výrobkami obranného priemyslu a obchodovaním s určenými výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov.
Hnutie Slovensko hovorí o porušení legislatívy
Prijatie novely kompetenčného zákona v skrátenom legislatívnom konaní bez stanoviska Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) je porušením platnej legislatívy aj rozhodnutia Ústavného súdu SR. Ročné náklady na nové ministerstvo športu a cestovného ruchu pritom majú presiahnuť 100 miliónov eur.
Upozornil na to na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko Michal Šipoš.
„Viac ako 100 miliónov eur každý rok bude stáť toto ministerstvo, čo zároveň znamená aj zhoršenie dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť sa preto nestotožňuje s odôvodnením uvedeným k návrhu na skrátené legislatívne konanie k zákonu,“ uviedol Šipoš, ktorý si ako predseda výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj stanovisko RRZ dodatočne vypýtal.
Zdroje: RTVS, Archív SIU, TASR