Prezidentka podpísala ústavné právo na platbu v hotovosti. Platiť bude od 1. júla
- Prezidentka podpísala ústavné právo na platbu v hotovosti
- Ústavný zákon bude účinný od 1. júla tohto roka
- Prezidentka podpísala ústavné právo na platbu v hotovosti
- Ústavný zákon bude účinný od 1. júla tohto roka
Právo vykonať platbu za nákup tovarov a poskytnutie služieb v hotovosti bude súčasťou Ústavy SR. Tomuto právu bude zodpovedať ústavné zaručenie vydávania hotovosti ako zákonného platidla.
Zákon následne stanoví podmienky a obmedzenia uvedeného práva. Vyplýva to z ústavného zákona, ktorý podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Platenie hotovosťou bez obmedzení
Na základe spresnenia, ktoré poslanci Národnej rady (NR) SR k pôvodnému návrhu schválili, bude možné prijatie hotovostnej platby z primeraných alebo všeobecne uplatňovaných dôvodov odmietnuť. Právo vykonať hotovostnú operáciu v banke alebo pobočke zahraničnej banky je zaručené bez obmedzení.
Občan má podľa predkladateľov ústavného zákona právo na to, aby sa sám rozhodol, či chce platiť v hotovosti. Deklarovali, že v poslednej dobe sú svedkami rôznych iniciatívnych krokov vedúcich k postupnému obmedzeniu tohto práva.
„I z uvedeného dôvodu je zavedenie práva na hotovosť do ústavy jedným zo spôsobov, ako riešiť v prospech spoločnosti akékoľvek pokusy o striktné obmedzenie a konečnú likvidáciu práva platiť v hotovosti, vrátane súvisiaceho práva na súkromie,“ vysvetlili v dôvodovej správe.
Úplné zrušenie hotovosti v budúcnosti by podľa predkladateľov výrazne ohrozilo nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, ale napríklad aj občianske združenia, ktoré svoju charitatívnu činnosť financujú z finančných zbierok. Zachovanie práva na hotovosť je podľa nich tiež významným krokom pri budovaní finančnej gramotnosti mladšej generácie.
Zároveň konštatovali, že zavedenie povinného bezhotovostného styku nad určitý limit v právnom poriadku SR je možné vnímať ako opatrenie na obmedzenie podvodných konaní v daňovej oblasti, na boj proti praniu špinavých peňazí, korupcii, trestnej činnosti či pri ochrane pred financovaním terorizmu. Ústava má preto predpokladať aj zákonnú úpravu podmienok a obmedzení používania hotovosti.
Ústavný zákon bude účinný od 1. júla tohto roka.
Tieto zákony budú platiť aj bez podpisu prezidentky
Prezidentka ale nepodpísala päť zákonov, ktoré už predtým vetovala. Poslanci Národnej rady (NR) SR ich opätovne schválili. Platiť tak budú aj bez podpisu prezidentky.
Hlava štátu nepodpísala novelizáciu viacerých zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Právna úprava má odstrániť prekážky fungovania novej stavebnej legislatívy, reflektuje na zmeny v procesoch územného konania a výstavby. Súčasťou integrovaného povoľovania stavieb bude aj konanie o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA).
Bez prezidentkinho podpisu bude platiť aj úprava zákona o žalobách na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov. Legislatíva má vyplývať z európskej smernice, podľa ktorej majú mať spotrebitelia vo všetkých členských štátoch Európskej únie zaistený aspoň jeden účinný a efektívny procesný mechanizmus pre žaloby na ochranu ich kolektívnych záujmov.
Nepodpísala ani novelu Správneho súdneho poriadku z ktorej vyplýva, že žalobou proti nečinnosti orgánov verejnej správy sa bude môcť po novom domáhať aj finančnej kompenzácie.
Nečinnosťou nemá byť stav, keď z rozhodnutia orgánu verejnej správy alebo opatrenia orgánu verejnej správy vyplýva, prečo konkrétny orgán v administratívnom konaní nekoná a po vydaní rozhodnutia orgánu verejnej správy alebo opatrenia orgánu verejnej správy nedošlo k podstatnej zmene okolností.
Hlava štátu novelu pôvodne vetovala aj pre pochybnosti o súlade niektorých ustanovení s Ústavou SR.
Tri hodiny telesnej výchovy
Rovnako aj novela školského zákona, ktorá má zaviesť tretiu hodinu telesnej výchovy na základných školách, bude platiť bez podpisu prezidentky. Hlava štátu pôvodne navrhovala posunúť jej účinnosť na rok 2025. Poslanci však zmenu schválili s účinnosťou od septembra.
Posun účinnosti má platiť len pre tie školy, ktoré nemajú prístup k telocvični, a pre štvrtý ročník cirkevných škôl.
Hlava štátu nepodpísala ani novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov. Zaviesť sa malo právo Slovenského pozemkového fondu odstúpiť od nájomnej zmluvy aj pred uplynutím dohodnutého času nájmu v prípade, ak nájomca nevyužíva prenajaté pozemky riadnym spôsobom na dohodnutý účel a so starostlivosťou riadneho hospodára.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR