Prezidentka: Rusko chce o slobodu rozhodovania pripraviť nielen Ukrajinu, ale potenciálne aj nás
- Prezidentka Zuzana Čaputová sa dnes vyjadrila k aktuálnemu zvyšovaniu napätia na rusko-ukrajinských hraniciach
- Podľa prezidentky táto situácia pripomína rok 2014, keď menší počet ruských vojakov zabral Krym, doneckú a luhanskú oblasť
- Prezidentka vyjadrila podporu posilneniu východnej hranice vojskami NATO
- Prezidentka Zuzana Čaputová sa dnes vyjadrila k aktuálnemu zvyšovaniu napätia na rusko-ukrajinských hraniciach
- Podľa prezidentky táto situácia pripomína rok 2014, keď menší počet ruských vojakov zabral Krym, doneckú a luhanskú oblasť
- Prezidentka vyjadrila podporu posilneniu východnej hranice vojskami NATO
Prezidentka si tiež myslí, že je jasne vidieť, kto je v súčasnej situácii agresor, keďže ruských vojakov je na hraniciach vyše 100-tisíc, kým vojakov Aliancie je na Pobaltí či Poľsku okolo 5-tisíc. Vyjadrila sa tiež, že prezident Putin je pripravený použiť silu, aby vynútil aspoň časť svojich požiadaviek.
„Požiadavky idú ďaleko za rámec Ukrajiny a dotýkajú sa aj nás,“ povedala prezidentka „Od bývalých komunistických krajín, ktoré už sú členmi Aliancie, požadujú, aby sa vzdali práva prijať pomoc od spojencov, či vo forme techniky alebo vojakov, a to bez súhlasu Ruska.“
To by podľa prezidentky znamenalo, že záväzok Aliancie prísť nám na pomoc v čase krízy by ostal iba na papieri. Pripomenula tiež, že „pred mnohými rokmi sme sa slobodne rozhodli vstúpiť do NATO a konali by sme sami proti sebe, ak by sme dnes ktorejkoľvek tretej krajine, Rusku alebo niekomu inému, dávali právo vetovať záväzok, na ktorom je vystavaná bezpečnosť Slovenskej republiky“.
Prezidentka si myslí, že prijať požiadavky Ruska by znamenalo vrátenie sa do čias studenej vojny, kedy si mocnosti delili sféry vplyvu, z čoho najhoršie vzišli národy ako Slovensko, ktoré stratili slobodu rozhodovania.
„Politické vedenie Ruska chce dnes o túto slobodu pripraviť nielen Ukrajinu, ale potenciálne aj nás. Slovensko nemalo nikdy takú slobodu rozhodovania nad vlastným osudom a dianím v Európe, akú má cez členstvo v Európskej únii a NATO,“ povedala a pripomenula, že toto nie je právo, s ktorým môžeme hazardovať a nechať si ho zobrať.
„Vypočujme si požiadavky Ruska, ktoré sa javia ako legitímne, a bavme sa o nich. Ale nerobme kompromis v tom, čo je principiálne. V tom, že každá krajina, vrátane Ukrajiny, má slobodné právo rozhodnúť sa, kam chce patriť. Lebo keď toto právo raz uprieme Ukrajine, kde je záruka, že oň neprídeme aj my sami.“
Prezidentku tiež prekvapil prieskum, podľa ktoré považuje za agresora napätia NATO až 44 % Slovákov. Pripísala to zlej komunikácii zo strany politikov a propagande. Podľa Zuzany Čaputovej Slovensko nemôže vystupovať ako slabý článok NATO, a tak sa vyjadrila v prospech posilnenia prítomnosti spojeneckých vojakov u nás.
„Posilnenie obrany našej východnej hranice a východného krídla NATO spojeneckými silami je v našom záujme,“ povedala hlava štátu.
Prípadný konflikt na Ukrajine by sme totiž podľa nej pocítili aj my, a preto vyzvala, aby sme našim susedom pomohli. Momentálne už majú prebiehať rozhovory medzi Bratislavou a Kyjevom.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie