Prezidentka zasadila tvrdú ranu kritikom termínu referenda. „Som zvedavá na diskusiu“
- Referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie inicioval Smer-SD s inými opozičnými stranami
- Termín referenda 21. januára bol najskorší možný, tvrdí prezidentka
- Referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie inicioval Smer-SD s inými opozičnými stranami
- Termín referenda 21. januára bol najskorší možný, tvrdí prezidentka
Referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie inicioval Smer-SD spoločne s ďalšími opozičnými stranami. Žiadali dve otázky, tú o bezodkladnej demisii vlády dala prezidentka posúdiť Ústavnému súdu SR. Ten vyhlásil, že nie je v súlade s Ústavou. Otázka preto v referende nebude.
V referende bude otázka, či občania súhlasia s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia NR SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR, a to zmenou ústavy SR. Presné a úplne znenie bude uvedené na hlasovacích lístkoch. Termín konania referenda zvolila prezidentka tak, aby mohli hlasovať aj ľudia zo zahraničia.
Nevyžiadané právne rady od poslancov
Na základe petície občanov, ktorá bola doručená 26. októbra 2022, určila prezidentka Zuzana Čaputová za deň konania referenda sobotu 21. januára 2023. Zároveň sa však vyjadrila, že nebude vyzývať ľudí k účasti na referende. K zvolenému dňu konania referenda majú však niektorí poslanci výhrady.
Hlava štátu sa rozhodla na sociálnej sieti voči ich výhradám reagovať. „V nedeľu som si vypočula, že termín konania referenda 21. januára podľa niektorých poslancov nie je dobrý. Ako najskorší možný termín ho odporučil Odbor volieb, referenda a politických strán ministerstva vnútra. Vychádza to totiž z lehôt potrebných pre hlasovanie zo zahraničia a tiež z lehôt na samotnú prípravu referenda,“ uvádza v príspevku prezidentka.
Podľa ústavných lehôt mala prezidentka na výber hneď niekoľko ďalších termínov. „Najneskorší termín referenda, na ktorý som ho mohla podľa ústavných lehôt vyhlásiť, bol 12. február. Jediné termíny, ktoré teda pre konanie referenda ešte pripadali do úvahy, boli 28. január, 4. február a 11. február. Som zvedavá na diskusiu, v čom by boli tieto termíny lepšie. V počasí asi ťažko,“ pokračuje ďalej vo svojom príspevku.
Okrem toho sa viacero poslancov vyjadrilo aj k otázke o bezodkladnej demisii vlády, ktorá sa do referenda nakoniec nedostala. Podľa slov prezidentky niektorí poslanci tvrdili, že „o jednej otázke mohla vyhlásiť referendum už 29. októbra a o druhej otázke až po tom, čo by o nej rozhodol ústavný súd“. Hlava štátu však upozornila, že takýto krok urobiť nemohla.
https://www.facebook.com/zcaputova/posts/pfbid032iyF8eKfv9UvyR4jzcG58uGfHVfH1wbyY4Mj865vDG1hS5aa9BPeLQKEpJS6dWM4l
„Nemohla som, pretože som viazaná petíciou v podobe, v akej mi bola doručená, teda s dvomi otázkami v jednej petícii. Ak by mi boli doručené dve petície, pre každú otázku samostatne, potom by bolo možné vyhlásiť dve referendá v rôznych termínoch konania,“ ozrejmila Čaputová v príspevku, pričom dodala, že tým najdôležitejším je uviesť „referendové otázky v súlade s ústavou“.
Opozičná predvolebná kampaň
V našom predchádzajúcom článku sme ťa informovali o tom, že januárové referendum bude stáť Slovensko celkom 10 miliónov eur. Podľa poslanca Národnej rady za stranu SMER-SD Jána Richtera Slovákov neodradí ani dátum, ktorý prezidentka zvolila.
„Občania podporia referendum svojou účasťou,“ uviedol Richter, pričom uviedol, že rozhodnutie hlavy štátu aj napriek tomu rešpektuje. „Dobre, že to ale nedala na 6. januára na Troch kráľov, lebo ten termín je absolútne nevhodný. Avšak je to jej právo, ktoré rešpektujeme,“ dodal poslanec.
Aj ďalší členovia opozičnej strany Smer-SD považujú rozhodnutie prezidentky za zmarenie referenda o predčasných voľbách. „Opäť to považujeme za zmarenie referenda. My sme chceli, aby sa referendum konalo v deň komunálnych volieb, tá účasť by bola väčšia. Vyhlásenie referenda na 21. januára… dúfam, že nebude meter snehu vonku. Budeme robiť maximálne preto, aby prišlo, čo najviac ľudí na referendum. Pani prezidentka robí všetko preto, aby bolo referendum neúspešné,“ povedal v diskusnej relácii TV JOJ Na hrane podpredseda strany Smer-SD Ladislav Kamenický.
Referendum o predčasných voľbách bude podľa koaličného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) predvolebnou kampaňou opozície za štátne peniaze. Ako ďalej uviedlo hnutie, rozhodnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej vypísať referendum však rešpektuje.
„Samotné referendum predsedu opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica považujeme za zbytočné mrhanie peniazmi všetkých daňových poplatníkov,“ myslia si v OĽANO. Taktiež upozorňujú, že sa tak deje práve v ťažkých časoch celosvetovej energetickej krízy a obrovskej inflácie.
Hnutie je presvedčené, že nejde o nič iné iba o „zúfalý pokus“ bývalého premiéra o návrat k moci a zabezpečenie si beztrestnosti. „Sám Fico pritom predčasné voľby v minulosti prirovnával k prevratu,“ uviedlo hnutie.
Vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová pokladá referendum za zbytočné. „Zbytočne vyhodené milióny na kampaň Smer-SD a strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD). V čase krízy je to zvlášť nezodpovedné k občanom Slovenska,“ uzavrela.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: FB/Zuzana Čaputová, TASR, SIU, SITA