„Prezidentom bude Korčok s takmer 55 %,“ tvrdí Klus z agentúry, ktorá najpresnejšie odhadla prvé kolo volieb (POSLEDNÝ PRIESKUM)
- Agentúra SCIO pre Hospodárske noviny odhaduje vysoký zisk pre Korčoka
- Stojí za ňou Martin Klus, ktorý pre Startitup vysvetľuje celé meranie
- Agentúra SCIO pre Hospodárske noviny odhaduje vysoký zisk pre Korčoka
- Stojí za ňou Martin Klus, ktorý pre Startitup vysvetľuje celé meranie
Martin Klus sa preslávil ako politik za SaS. S liberálmi sa rozkmotril počas posledného volebného obdobia a napokon vlani neúspešne kandidoval do NR SR za stranu Sme rodina.
Posledné mesiace sa však vrátil k činnosti mimo výkonnej politiky a pôsobí ako hlavný analytik agentúry SCIO. Táto inštitúcia pred prvým kolom volieb zverejnila svoj prieskum, ktorý sa trafil najbližšie výsledkom prezidentských volieb.
Peter Pellegrini u nich získal 37,19 %, pričom vo voľbách reálne dostal 37,02 %. Ivan Korčok mal zase mal podľa prieskumu dostať 42,92 % hlasov a reálne získal 42,52 %.
Rozdiel tak bol len v desatinách percent, zatiaľ čo ostatné agentúry odhadovali razantne iné výsledky. Odhady tam boli výrazne odlišné od reálneho výsledku.
Klus pre Startitup
Startitup sa zhováral s Klusom krátko pred vyhlásením moratória, pár hodín po tom, čo ukončil vyhodnotenie dát pred druhým kolom volieb.
Ako to teda v sobotu dopadne podľa Klusovej agentúry SCIO? „Podľa nášho aktuálneho prieskumu, ktorý sa skončil v noci, by Ivan Korčok vyhral s výrazným náskokom 54,9 % oproti Petrovi Pellegrinimu. Je tam ešte značné množstvo ľudí, ktorí nie sú rozhodnutí,“ predikuje výsledok Klus.
Ide teda o takmer 10 % náskok Korčoka pred Pellegrinim. Ostatné agentúry, ktoré využili stredu na publikovanie svojich prieskumov odhadujú výsledok oveľa tesnejšie a vzhľadom na štatistické odchýlky pre nich nie je možné oznámiť víťaza.
Agentúra NMS pre SME napríklad v rovnaký deň zverejnila, že Korčok je vo vedení s 51,7 % a Pellegrini u nich získal 48,3 %.
Agentúra IPSOS pre Denník N zase výsledky odhaduje na 50,1 % pre Ivana Korčoka a 49,9 % pre Petra Pellegriniho.
Ďalší z prieskumov, ktoré boli zverejnené krátko pred moratóriom hovorí, že vyhrá Pellegrini. Ide o agentúru MEDIAN SK pre RTVS. Tam má šéf Hlasu 51,1 % a bývalý diplomat Korčok 48,9 %.
Agentúra FOCUS pre TV Markíza zase namerala Korčokovi 49,2 % a Pellegrinimu predikovala jemné vedenie s 50,8 %.
Rovnako tesné výsledky nameral aj agentúra SANEP pre TA3 – 50,7 % pre Pellegriniho a 49,3 pre Korčoka.
Ako merajú svoje čísla
Klus je napriek tomu, že ich agentúra SCIO odhaduje razantne iný výsledok, pokojný. „Ak by som si mal staviť, tak by som si stavil na Ivana Korčoka.
Viacerí predpokladali, že problém bude pri voličoch maďarskej národnosti. Tam sme takmer detailne trafili štatistickú vzorku. Aktuálne je voličov maďarskej národnosti okolo 8 %. Týchto 8 % sa nám podarilo dovolať, najmä voličov z vidieka a tam, čuduj sa svete, máme 55 % podporu pre Ivana Korčoka. Je tam vyššia neúčasť, ale nezaúčinkovalo to, že Krisztián Forró odporučil Pellegriniho,“ vyratúva Klus.
Ľudia podľa neho radi idú za víťazom. „Keď Ivan Korčok vyhral prvé kolo, tak možno aj tí, ktorí ho pôvodne nezvažovali voliť v druhom kole, tak tí nám teraz odpovedali, že budú voliť Ivana Korčoka,“ hovorí Klus.
Detailne sa vraj snažili nájsť slabšie miesta z predchádzajúcich prieskumov – vidieckeho a mestského voliča a národnostné skupiny obyvateľstva. „Snažíme sa triafať aj do rusínskej a rómskej menšiny. Či to je dôvodom, že Ivan Korčok má 54,9 % to neviem, ale veľmi presne sme kopírovali sociodemografickú charakteristiku krajiny,“ dodáva.
Fenomén skrytého voliča?
Teraz podľa neho pôjde o to, či sa vo voľbách ukáže skrytý volič, čiže niekto, kto sa hanbí anketárom povedať svoj reálny názor na to, koho bude voliť. „Napríklad, či sa volič Štefana Harabina hanbí, že by volil Petra Pellegriniho alebo že nevieme zachytiť voliča zo zahraničia.“
Klus si tiež myslí, že v sobotu príde k urnám viac voličov, ako tomu bolo v prvom kole. Pred necelými dvoma týždňami to bolo 51,9 % Slovákov. Odhaduje to na základe toho, že spoločnosť je polarizovaná a kandidáti sú z hodnotového hľadiska pomerne rozdielni, čo v minulosti viedlo k vyššej účasti.
Čo bude Klus robiť ak sa ich vysoký náskok pre Korčoka vo voľbách nepotvrdí a napokon vyhrá Pellegrini? „My tie čísla nemodifikujeme, nevyvažujeme, nedávame koeficienty, čo sa niekedy robí. Takto to v tej chvíli vyšlo. Veľa ľudí si myslelo, že sme to prestrelili v prvom kole a nakoniec sa ukázal opak. Dúfam, že teraz to dopadne rovnako,“ nádeja sa Klus.
Politická kariéra Klusa
Bývalý politik hovorí, že on sám sa nechystá späť do nejakej strany. „Neplánujem sa angažovať v politike. Vrátil som sa do analytickej pozície, politika bola fajn skúsenosť, ale stačilo, ak nie natrvalo, tak na pomerne dlhú dobu,“ tvrdí Klus.
Ľutuje, že sa v posledných voľbách spojil s Borisom Kollárom a jeho Sme rodina, ktorá neprešla do parlamentu?
„Hovorím si, že asi som spravil chybu, že som kandidoval vo voľbách do NR SR, keď som avizoval a aj sám som cítil, že by som mal skončiť s politikou. Rozhodlo to, že som naivne veril, že by som z pozície poslanca, alebo perspektívne niekoho z exekutívy, keďže Sme rodina mala široký koaličný potenciál, vedel pomôcť zachrániť zahranično-politickú orientáciu Slovenska. Dopadlo to, ako dopadlo,“ uzatvára Klus.