Prežil útok Breivika a z traumy urobil poslanie: Na Impact Summite rečnil aj Bjørn Ihler
- Nadácia Pontis zorganizovala druhý ročník Impact Summitu
- Hlavnou témou bola demokracia a dôvera
- Nadácia Pontis zorganizovala druhý ročník Impact Summitu
- Hlavnou témou bola demokracia a dôvera
Viac ako 300 účastníkov z občianskej spoločnosti, biznisu a verejnej správy sa stretlo na druhom ročníku Impact Summitu, ktorý organizovala Nadácia Pontis. Hlavnou témou podujatia bola dôvera – fenomén, ktorý na Slovensku dlhodobo zaznamenáva klesajúcu tendenciu.
„Mnohí sa pýtame sami seba, či sa máme vo svete, kde strácame pôdu pod nohami, o čo oprieť. Podľa najnovšieho celosvetového rebríčka Edelman Trust Barometer sa v tomto smere spoliehame najmä na biznis a občianske organizácie,“ vysvetľuje Martina Kolesárová, výkonná riaditeľka Nadácie Pontis.
Inšpiratívne príbehy z celého sveta
Medzi hlavných rečníkov patril Bjørn Ihler, ktorý prežil útok Andersa Breivika na nórskom ostrove Utøya. Napriek traumatickej skúsenosti sa stal aktívnym bojovníkom proti extrémizmu a nenávisti. Jeho príbeh ukazuje, ako možno aj z najťažších životných situácií vyťažiť pozitívnu zmenu a inšpirovať ostatných.
„Terorizmus má vplyv na nás všetkých, ohrozuje životy a živobytie. Všetci musíme zohrávať úlohu pri budovaní bezpečnejšieho sveta pre všetkých,“ povedal Bjørn Ihler na pódiu Impact Summitu 2024.
Z Maďarska prišla Veronika Móra, riaditeľka nadácie Ökotárs, ktorá sa významne zasadila o právnu ochranu mimovládnych organizácií proti represiám Orbánovej vlády. Jej skúsenosti s ochranou občianskej spoločnosti sú mimoriadne aktuálne aj v slovenskom kontexte.
Pohľad z biznisu a filantropia
Biznisový sektor reprezentoval švédsky filantrop Daniel Sachs, ktorý zdôraznil potrebu aktívneho zapájania firiem do spoločenského diania. „Som hlboko presvedčený, že systémy sa menia len vďaka ľuďom a že obnovou vedenia môžeme podnietiť aj systémové zmeny,“ uviedol Sachs počas svojho vystúpenia.
Zároveň poukázal na dôležitosť podpory mladých lídrov: „Myslím si, že jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžeme mladých ľudí naučiť, je pocit, že majú podiel na systéme a na spoločnosti, že na ich hlase záleží a že môžu mať vplyv. Takže by som bol rád, keby sa viac ľudí usilovalo o moc. Pretože to nie je o tom, či sa usilujete o moc, ale o tom, prečo sa o ňu usilujete. Tí, ktorí sa usilujú o moc z nesprávnych dôvodov, si ju nezaslúžia,“ dodal Sachs.
Výskum a akademický pohľad
Summit priniesol aj exkluzívne dáta o stave dôvery na Slovensku, ktoré prezentoval riaditeľ DEKK Inštitútu Pavol Kosnáč. Akademici Helena Tužinská a Juraj Buzalka sa venovali príčinám a dôsledkom polarizácie v spoločnosti.
Z výskumu vyplynulo, že ľudia postupne strácajú dôveru najmä v politické strany, vládu, parlament a súdy. V aktuálnom roku sa ich dôvera u ľudí pohybuje len okolo 25 %.
„Rozhodnutie venovať sa téme dôvery bolo jednoduché. Pozreli sme sa na to, čo najviac rezonuje v spoločnosti. Spoločnosť je veľmi silne polarizovaná a údaje o spoločenskom dualizme na Slovensku sú kontinuálne zlé od roku 1993,“ vysvetlila Martina Kolesárová, výkonná riaditeľka Nadácie Pontis.
Ocenenie za udržateľný rozvoj
Významným momentom podujatia bolo udelenie Ceny SDGs, ktorú tento rok získala Michaela Kršková, zakladateľka a prvá generálna riaditeľka Výskumnej a inovačnej jednotky (VAIA). Ocenenie dostala za vybudovanie prvej slovenskej inovačnej jednotky, ktorá svojou transparentnosťou a participatívnym rozhodovaním posilňuje dôveru v spoločnosti.
„Impact Summit vytvára priestor, aby sme spolu nachádzali riešenia, ktoré môžu prispieť k ozdraveniu našich vzťahov – ako medzi jednotlivcami, tak aj voči inštitúciám. Veríme, že podujatie bude miestom pre inšpirácie, posilňovanie dialógu a hľadanie spojenectiev pri budovaní silnejšej a odolnejšej spoločnosti,“ uzavrela Martina Kolesárová.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti