Prežitie ľudstva je ohrozené. Nová štúdia poukazuje na obrovský problém
- Za menej ako 50 rokov klesol počet spermií celosvetovo o 62 %
- Ak to bude takto pokračovať, môže to ohroziť prežitie ľudstva
- Za menej ako 50 rokov klesol počet spermií celosvetovo o 62 %
- Ak to bude takto pokračovať, môže to ohroziť prežitie ľudstva
Počet spermií na celom svete klesol od roku 1973 o 62 %. Tieto výsledky priniesol najnovší výskum pod vedením Izraela. Ako informuje portál The Times of Izrael, štúdia bije na poplach pre mužskú plodnosť a zdravie mužov vo všeobecnosti.
Autori štúdie uviedli, že nízky počet spermií sa považuje za indikátor zdravia mužov. Nízke hladiny sú taktiež spojené aj so zvýšeným rizikom chronických ochorení, skrátenou dĺžkou života alebo naznačujú aj rakovinu semenníkov.
Ak bude tento pokles podľa výskumníkov pokračovať, môže to značne ohroziť prežitie ľudstva.
Pozoruhodné zistenie
„Toto zistenie by nás malo prekvapiť a znepokojiť,“ uviedol profesor Hagai Levine z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme, ktorý viedol recenzovanú štúdiu spoločne s profesorkou Shannou Swan z Icahn School of Medicine v New Yorku.
„Trend poklesu je veľmi jasný,“ pokračoval Levine. „Je to pozoruhodné zistenie a cítim zodpovednosť za to, aby som ho odovzdal svetu. Pokles je veľmi reálny a zdá sa, že sa zrýchľuje.“
Podľa informácií, ktoré poskytuje portál Health Policy Watch, boli do štúdie zahrnuté údaje až z 53 krajín po celom svete vrátane Belgicka, Ukrajiny, Poľska, Slovinska, Nemecka, Mexika, Japonska, Indonézie, Grécka, Kanady a ďalších iných.
Podobnú štúdiu o počte spermií uskutočnil Levine už v roku 2017. V tom čase si výskumník vďaka výsledkom získal pozornosť širokej verejnosti. Stalo sa tak ihneď po tom, ako uviedol, že počet spermií medzi mužmi z Európy, Ameriky, Nového Zélandu a Austrálie klesol o viac ako 50 % medzi rokmi 1973 a 2011.
Plodnosť mužov
Profesor Levine dospel spoločne s jeho kolegami k záveru po prečítaní čísel zo stoviek recenzovaných štúdií a mnohých úpravách celkových štatistík, aby dokázal eliminovať potenciálne skresľujúce údaje.
Do najnovšej štúdie neboli napríklad zahrnutí muži, ktorí si kontrolovali počet spermií kvôli problémom s plodnosťou. Vo vedeckom časopise Human Reproduction Update uviedli autori štúdie, že zistený 62-percentný pokles súvisí s počtom spermií, ktorý je prítomný v priemernej ejakulácii.
Koncentrácia spermií na jeden mililiter spermy je teda nižšia o 52 %, čo predstavuje približne 50 miliónov. Ide o výsledok, ktorý je výrazne pod hranicou Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá predpokladá, že muži majú nízku koncentrácii spermií, a to konkrétne 15 miliónov na mililiter.
Avšak Levine poukázal na ďalší výskum, podľa ktorého začína plodnosť klesať až vtedy, ak koncentrácia spermií klesne pod 40 miliónov na mililiter. Podľa jeho slov je možné, že pri rýchlosti súčasného poklesu je toto číslo nastavené na celosvetový priemer za obdobie desať rokov.
„Navyše, pozeráme sa na priemery, a ak dnes muži dosahujú v priemere 50 miliónov spermií na mililiter, existuje veľké množstvo mužov, ktorí majú dnes menej ako 40 miliónov spermií na mililiter – inými slovami, plodnosť je v skutočnosti suboptimálna,“ uviedol Levine.
Naliehavá výzva
Celkové zistenia v najnovšej štúdii podľa Levina nastoľujú vážny problém. „Naliehavo vyzývame na celosvetové opatrenia na podporu zdravšieho prostredia pre všetky druhy a zníženie expozície a správania, ktoré ohrozujú naše reprodukčné zdravie.“
Jeho štúdia neskúma, čo spôsobuje pokles koncentrácie a počtu spermií, ale tento jav spájajú iní vedci so sedavým životným štýlom, rozšírenou obezitou, fajčením, vystavením chemikáliám a pesticídom a mnohým ďalším faktorom.
Tento pokles počtu spermií je podľa výskumníkov súčasťou poklesu v mnohých aspektoch zdravia mužov. „Znepokojujúce poklesy koncentrácie mužských spermií a celkového počtu spermií o viac ako 1 % každý rok, ako sa uvádza v našej práci, sú v súlade s nepriaznivými trendmi vo výsledkoch zdravia iných mužov,“ uviedol Levine.
„Patrí sem rakovina semenníkov, hormonálne poruchy a vrodené chyby pohlavných orgánov, ako aj zhoršenie reprodukčného zdravia žien. Toto zjavne nemôže pokračovať bez kontroly,“ ozrejmil Levine.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: The Times of Izrael, Health Policy Watch, Svetová zdravotnícka organizácia, Human Reproduction Update