Prežívajú strach a bolesť. Takto by nemali vyzerať sviatky pokoja, je čas na zmenu, hovorí Miroslava Roháčová
- Pojem Vianoce v každom z nás evokuje niečo iné
- Slovenské sviatky pokoja sú pre kapry opakované dusenie
- Pojem Vianoce v každom z nás evokuje niečo iné
- Slovenské sviatky pokoja sú pre kapry opakované dusenie
Kapor, majonézový šalát aj oblátky. To je klasická súčasť štedrovečerného stola azda v každej rodine. Zamyslel si sa však niekedy nad tým, akou cestou prešiel kapor predtým, než sa dostal ku tebe a tanier?
Kolobeh je možné ukončiť
Podobná téma Slovenskom hýbe už nejaký ten týždeň a možno podotknúť, že bolo na čase. Spustila sa u nás kampaň s názvom Kaprie peklo, v rámci ktorej sú reťazce vyzvané, aby ukončili predaj živých kaprov a ľudí žiadajú, aby pomohli zastaviť kaprie peklo podpísaním petície.
Tému sme rozoberali aj s Miroslavou Roháčovou zo združenia Humánny pokrok. Objasnila nám, že kapor prežíva stres, strach i bolesť tak, ako my ľudia a hneď prvou hrozivou skúsenosťou pre kapra je práve prevoz.
„Bohužiaľ, prevozom to len začína. Kapor je hlava na hlave natlačený v kadi s ostatnými mŕtvymi i zranenými kaprami. Predstavte si to, ako 14 kaprov natlačených v jednej vani u vás doma. Čelí bolestivým stiskom ľudských rúk pri vyťahovaní z kade a následne je hodený do igelitky, kde lapá po dychu. Častokrát zranený a bez možnosti nadýchnuť sa. Nakoniec končí u nás doma v chlórovanej vode a zabíjame ho odrezávaním hlavy pri plnom vedomí,“ uvádza Humánny pokrok.
V súvislosti s vyššie spomenutým uvádzajú, že podobný kolobeh sa dá jednoducho ukončiť. Ľudí preto vyzývajú, aby apelovali na reťazce, nech s predajom živých kaprov skončia.
Chlór im leptá oči
Samostatnou témou je aj následné umiestnenie kapra do našich kúpeľní. Ryba sa k nám do vane dostáva vyhladovaná po týždňoch nekŕmenia, aby sa ich do kadí zmestilo čo najviac, a aby zápach po bahne neodradil kupujúcich.
Aby toho nebolo málo, následne je utrápený prenosom v igelitke bez kyslíka a teplota vody vo vani mu spôsobí teplotný šok, ktorý môže kapra i zabiť. Humánny pokrok objasňuje, že aj preto ich mnoho umiera tesne po prenose domov.
„Okrem toho, že kapor má už po príchode do domácností oslabenú imunitu z doposiaľ prežitého stresu, voda vo vani je chlórovaná. Chlór leptá kaprom oči, čo by sme mohli prirovnať k sypaniu soli do otvorenej rany a dotyky ľudskou rukou pri kontaktovaní sa s kaprom sú pre neho porovnateľné so škrabaním kože šmirgľovým papierom. Vianoce nemusia vyzerať takto a je čas, aby sme to zmenili,“ dodávajú.
A my kedy?
Mnohí z nás sa však bijú do pŕs za to, že predajom živých kaprov pochováme slovenské tradície. Jediné, čo však pochováme, je týranie zvierat. Túto otázku sme rozoberali práve so združením Humánny pokrok.
Tí vysvetľujú, že tradíciou je kapor na vianočnom stole, ktorý v minulosti, podobne ako iné vodné živočíchy, predstavoval v kresťanskom ponímaní pôstne jedlo.
„Praktika predaja živých kaprov pred obchodnými reťazcami je len vymyslenou súčasťou, ktorá nezohľadňuje základné potreby zvierat, špeciálne nezohľadňuje poznatky, ktoré dnes o rybách máme. Ak už aj väčšina reťazcov v kresťanskom Poľsku prijala záväzky na ukončenie predaja kaprov, nie je žiadny ďalší dôvod, aby sme touto praktikou naďalej spôsobovali utrpenie týmto citlivým zvieratám i na Slovensku,“ hovoria o problematike.
Cieľ kampane je asi každému jasný už z názvu – ukončiť peklo kaprom, ktoré im ľudia spôsobujú pri tomto druhu predaja. Humánny pokrok tiež trefne uvádza, že iné zvieratá tiež nenakupujeme živé pred obchodom. Rovnako nám na počkanie nezarežú sliepku či prasa.
„Toto by nemalo byť odrazom sviatkov pokoja, akými sa tradične snažia byť Vianoce.“ uzatvárajú.
V susednom Poľsku a Česku, ktoré ako jediné okrem Slovenska poznajú tradíciu predaja živých kaprov, sa spoločnosť pomaly začína od tejto praxe odvracať.
Prvé siete supermarketov v Poľsku, vrátane sietí Kaufland, Tesco a Lidl, sa už zaviazali, že nebudú v tejto krajine predávať živé kapry a ani nebudú ich predaj na svojich pozemkoch umožňovať. Otázkou zostáva, kedy bude kroky susedných krajín nasledovať aj Slovensko.
Možností je mnoho
Ak si sa po prečítaní týchto riadkov rozhodol, že kapra na svojom Vianočnom stole nechceš mať vôbec, uľahčíme ti hľadanie náhrad. Môžeme ťa ubezpečiť, že alternatív je hneď niekoľko. O jeden z receptov sa na svojej sociálnej sieti podelila aj greenfluencerka Natália Pažická.
Uviedla, že pre tých, ktorí si nepotrebujú z kúpeľne robiť akvárium a hľadajú vege alternatívu na Vianoce, prináša zelerový recept. „Kamoši, fakt to chutí ako rybka. Nie ako kapor, ale ako nejaká rybka s takým jemným, bielym mäskom. Je to veľká mňamka,“ uviedla.
Konkrétny postup nájdeš v priloženom príspevku. Ak ťa však zelerová rybka neoslovila, ďalších možností je mnoho. Natália spomína vyprážané tofu, tempeh, vegan rybacie prsty aj mnoho ďalšieho.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
A napokon, na kombinácii jedál na štedrovečernom stole aj tak v konečnom dôsledku nezáleží. Od malička nás predsa učia, že Vianoce sú sviatkami pokoja a lásky. Nie len k blížnym, ale aj ku zvieratám.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: instagram/nataliapazicka, Kaprie peklo.sk