Prezradili tajný plán Bidena, ako „zničiť“ Putina: Zahŕňa kľúčovú kapacitu pre Ukrajincov

  • Bidenova administratíva sa zamerala na zlepšenie ukrajinskej pozície za posledné štyri mesiace, ktoré prezidenta čakajú
  • Rozmýšľa sa aj o uvoľnení rúk
Biden Putin3
https://www.startitup.sk/trumpov-spolukandidat-prezradil-podrobnosti-ako-ukoncia-vojnu-na-ukrajine-kyjevu-sa-to-nebude-pacit/
  • Bidenova administratíva sa zamerala na zlepšenie ukrajinskej pozície za posledné štyri mesiace, ktoré prezidenta čakajú
  • Rozmýšľa sa aj o uvoľnení rúk

Súčasnému americkému prezidentovi Joe Bidenovi ostávajú posledné štyri mesiace v úrade. 20. januára 2025 ho nahradí v Oválnej pracovni buď Kamala Harrisová, alebo Donald Trump. Podľa ľudí z jeho administratívy sa Biden chystá čo najviac zlepšiť pozíciu Ukrajiny na bojisku. Znamenať to môže uvoľnenie kľúčovej kapacity pre Ukrajinu.

Denníku The Wall Street Journal to potvrdili viaceré zdroje z Bidenovej administratívy. Prezident a jeho tím sa má zamýšľať, ako čo najviac pomôcť Ukrajincom s obmedzenými prostriedkami, ktoré majú aktuálne k dispozícii. V Bielom dome si pritom nerobia ilúzie, že by Ukrajinci mohli vyhrať vojnu do vymenovania nového prezidenta. Zároveň ale Kyjev netlačia do žiadnych mierových rozhovorov ani im nediktujú, ako majú bojovať.

Vysokopostavený predstaviteľ administratívy opísal cieľ ako „zlepšenie strategickej pozície Ukrajiny v čo najväčšej možnej miere odteraz do konca funkčného obdobia“.

Podľa prezidentovho tímu nič nenasvedčuje, že by Rusi mysleli mierové jednania vážne. Kremeľ trvá na podmienkach, ktoré nie sú pre Ukrajincov akceptovateľné. Požaduje, aby sa Kyjev vzdal území, ktoré moskovské sily aktuálne okupujú a dokonca požaduje celé oblasti, teda aj tie, ktoré nie sú pod kontrolou ruských vojsk.

Stav si za 50 € bez rizika na prezidentské voľby v USA!
Reklama
Chcem bonus
Reklama
Chcem bonus

Rusi zrejme budú chcieť počkať na výsledok novembrových volieb v USA. Bývalý prezident Donald Trump odmietal v debate odpovedať, či si praje výhru Ukrajiny a tvrdí, že mier vyrokuje za 24 hodín. Je neisté, či by pokračoval vo vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Jeho spolukandidát na viceprezidenta J. D. Vance patrí k jej najväčším kritikom.

Ukrajinci by nemali vyhraté ani s Kamalou Harrisovou. Už tento rok sme videli, aké obťažné bolo schválenie balíčku zahraničnej pomoci v hodnote 60 miliárd dolárov. Je veľmi nepravdepodobné, že by sa Harrisovej v budúcnosti podarilo presadiť pomoc v rovnakej hodnote. Ak Kongres v budúcnosti schváli ďalšiu pomoc pre Ukrajinu, zrejme bude výrazne oklieštená.

Stabilizovať front a zabezpečiť, že Ukrajina sa ubráni celé roky i bez USA

Cieľom Bidenovej administratívy je stabilizovať aktuálne bojové línie a zastaviť ruský postup na východe Ukrajiny. Washington znervózňuje fakt, že Kyjev rozťahal svoje sily ofenzívou do Kurskej oblasti. Na fronte tak vznikli miesta, ktoré sú oslabené.

Podľa zdrojov denníka Washington aktuálne uvažuje o uvoľnení kľúčovej kapacity. Tou je rozšírenie geografickej lokality, v ktorej by Ukrajinci mohli používať americké zbrane na útoky na ruské územie. Zatiaľ môžu Ukrajinci používať tieto zbrane v pohraničných oblastiach Charkovskej oblasti a oblasti Sumy.

Povolenie sa ale nevzťahuje na taktickú balistickú strelu ATACMS, ktorú naďalej Ukrajinci nemôžu používať. Zrejme povolenie nedostanú ani v blízkej budúcnosti. Predstavitelia pre denník povedali, že to súvisí hlavne s nedostatočnou kapacitou USA, ktorá má na sklade len veľmi málo tejto munície, ktorú môže previesť na Ukrajinu. Pentagón tiež verí, že vplyv týchto rakiet na bojisko by bol limitovaný.

Viacerí ruskí predstavitelia, vrátane Vladimira Putina či bývalého prezidenta Dmitriho Medveda sa vyhrážali odvetou, ak USA udelia povolenia na použitia tejto zbrane. Putin dokonca tvrdil, že to bude znamenať, že NATO je priamy účastník vojny s Ruskom. Otázne je, akou novinkou by to bolo, keďže naratív ruskej propagandy je, že Rusko vedie vojnu s Alianciou už od začiatku.

Bidenova administratíva sa ale sústredí aj na dlhodobejšie ciele, akými je zaistiť pokračovanie zahraničnej podpory aj v prípade, že by sa zmenili politické pomery nielen v USA, ale aj v Európe. Toto úsilie je najviac viditeľné na snahách ministra zahraničia Antonyho Blinkena, ktorý sa snaží budovať koalíciu pre tento prípad. Viac ako 20 krajín podľa neho podpísalo bilaterálne dohody, ktoré umožnia Ukrajine budovať ozbrojené sily, obranný priemysel a zabezpečia aj obranu.

„Časom sa uistíme, že Ukrajina má po mnoho rokov schopnosť brániť sa,“ uviedol Blinken.

Zdroj: The Wall Street Journal

Najnovšie videá

Trendové videá