Prezradíme ti 4 tajomstvá dokonalej kuchyne
Vieš koľko času tráviš počas dňa v kuchyni? Prípravou jedla a varením bežný moderný človek strávi minimálne hodinu denne. Prezradíme ti, ako si naplánovať svoju kuchyňu tak, aby si čas, ktorý v nej stráviš, doslova miloval.
Vyber si svoj štýl
Moderná, minimalistická, vintage, alebo rustikálna? V akom štýle by mala byť zariadená tvoja kuchyňa snov? Každý sme jedinečný, a preto si môžeš kuchyňu vybrať podľa svojho vkusu.
Moderná kuchyňa je pre všetkých, ktorí milujú eleganciu, čisté línie, dostatok prirodzeného svetla, a keď je všetko na svojom mieste. Vintage kuchyňa zasa dáva priestor neobyčajným kúskom nábytku, farebným spotrebičom a dekoráciám ako sú vybíjané plechovky, debny, porcelán, medené hrnce alebo panvice. Piliermi minimalistickej kuchyne sú čistota, organizácia a funkčnosť. Minimalistická kuchyňa miluje ostrovy kvôli ich bohatému úložnému priestoru, dobrej pracovnej ploche a dizajnu.
Kuchyňa v provensálskom štýle je plná svetla, prirodzená a pohodlná tak, že v nej chce zostať každý. Teplo domova, decentná farebná paleta a prírodné materiály toto charakterizuje vidiecku kuchyňu. Rustikálny dizajn kuchyne pôsobí predovšetkým neformálne, uvoľnene, s prevahou dreva a kameňa. Najlepší dizajn kuchyne je ten, ktorý ti vyhovuje najviac. Mal by spĺňať tvoje požiadavky na životný štýl. Veď platí pravidlo – tvoja kuchyňa – tvoje kráľovstvo.
Naplánuj si všetko do detailov
Keď je všetko perfektne zorganizované, varenie a príprava jedál ide jednoducho a ľahko. Ako by malo vyzerať ideálne rozloženie kuchyne? Či si už zvolíš kuchyňu v tvare L, v tvare U alebo kuchyňu s ostrovom, je dôležité pri plánovaní kuchyne pamätať na kuchynské zóny. Ktoré to sú?
Ideálna kuchyňa by mala obsahovať zóny vyčlenené nasledovne:
- Zelená zóna slúži na uloženie riadov, pohárov, príborov a všetkého, čo potrebuješ na konzumáciu jedla.
- Červená zóna je určená na varenie a pečenie. V tejto časti by si mal mať sporák s digestorom. Nezabudni na uloženie hrncov, panvíc alebo varešiek.
- Žltá zóna patrí príprave jedla. V tejto časti by si mal mať “poruke” všetko, čo potrebuješ na varenie, od nožov až po dosky na krájanie.
- Modrú zónu si vyčleň pre čistenie a umývanie. Do tejto sekcie si naplánuj umývadlo alebo umývačka riadu, tiež priestor na čistiace prostriedky a smetný kôš.
- Oranžová zóna zahŕňa priestor pre ingrediencie na varenie, zásoby jedla ako cestoviny, konzervy alebo uskladnenú zeleninu a ovocie.
Ak je pre teba plánovanie kuchyne celá veda, využi moderný online plánovač alebo radu odborníka. Ten ti poradí nielen ako si navrhnúť tvoju kuchyňu, ale aj kde umiestniť kuchynský stôl so stoličkami či ostrov.
Na materiáloch a farbe záleží
Materiály, ktoré si vyberieš do tvojej kuchyne, majú vplyv na celkový vzhľad priestoru. Prírodné materiály ako tehla, kameň a drevo vnesú do kuchyne teplo domova a útulnú atmosféru. Drevo je skvelé v tom, že sa ho nemusíš báť kombinovať s viacerými druhmi alebo štruktúrami.
Mramor, žula, vápenec a ďalšie prírodné kamene vyzerajú vynikajúco v interiéri. V povrchovej úprave vysokého lesku navyše pôsobia mimoriadne elegantne, priam luxusne. Kovové materiály veľmi dobre fungujú v každom dizajne kuchyne. Môžeš sa rozhodnúť pre pracovné dosky z nehrdzavejúcej ocele, kovové barové stoličky alebo dokonca kovové police. Nech už si vyberieš čokoľvek, nezabudnite vziať do úvahy celkovú farebnosť tvojej kuchyne. Napríklad kombinácia tmavšieho kovu s kuchyňou vo svetlých tónoch dodá hĺbku a zaujímavosť celkovému vizuálu.
Ako vyzerá nadčasová kuchynská linka? Určite je zladená v neutrálnych tónoch ako je krémová, biela alebo sivá. Ak túžiš po elegancii v kuchyni, zvoľ kombináciu čiernej a bielej farby, prípadne monochromatickosť. Jasné farby dodajú kuchyni extravanganciu. Teplé a zemité tóny zasa vnesú do priestoru domácku až vidiecku atmosféru. Veď kreativite sa medze nekladú ani pri plánovaní kuchyne.
Detaily a doplnky
Dekorácie tvoria šmrncovnú bodku v každej kuchyni. Doplnky ako riady, kuchynské textílie a pomôcky nemusia plniť v kuchyni len ich funkciu na varenie a stolovanie. V správnej kombinácii alebo malou úpravou sa z nich stanú trendy doplnky.
Upcycling je ideálny trend pre kuchynské doplnky. Staré drevené debničky, plechovky alebo porcelán od babičky si môžu nájsť miesto v tvojej kuchyni ako príjemný doplnok s vlastným príbehom. Najlepšie na otvorenej polici alebo zavesené na háčikoch. Navyše staré debny vieš použiť ako police na pestovanie byliniek. Bude to vyzerať fantasticky.
Na záver nezabudni na kvalitné osvetlenie kuchynskej zóny. Kuchyňa s nedostatočným svetlom pôsobí tienisto. Vďaka osvetleniu vieš dodať svojej kuchyni požadovaný dizajn. Napríklad máš voľný priestor nad kuchynským ostrovom? Luster v geometrickom tvare alebo elegantné kruhy dodajú kuchyni moderný vzhľad a extravaganciu. Ďalším tipom je LED osvetlenie pracovnej dosky, ktoré pôsobí elegante a štýlovo.
Plánovanie a kreativita sú kľúčom k vytvoreniu tvojej dokonalej kuchyne. Hľadáš viac inšpirácií? Nájdeš ich v Möbelix blogu alebo vo videách.