Pri atentáte na Fica mohla zlyhať ochranka, tvrdia odborníci: „Premiéra mali chrániť vlastným telom“

  • Odborníci sa zhodujú, že v konaní Ficovej ochranky nastala chyba
  • Vraj nereagovali dostatočne pohotovo
  • Politici sa bezpečnostných zložiek zastávajú
fico v handlovej
Zábery z Ficovho výjazdového rokovania v Handlovej a následného útoku TASR/Radovan Stoklasa
  • Odborníci sa zhodujú, že v konaní Ficovej ochranky nastala chyba
  • Vraj nereagovali dostatočne pohotovo
  • Politici sa bezpečnostných zložiek zastávajú

Z niekoľkých kamerových záznamov, na ktorých sa podarilo zachytiť útok na predsedu vlády SR Roberta Fica, sa môže zdať, že na mieste vypukol absolútny chaos. Incident sa zomlel počas niekoľkých okamihov. 

Premiér pristupuje k ľudom za kovovou barikádou, pripravený podať si s nimi ruky. Po jeho boku stojí niekoľko členov ochranky. Fico natiahne ruku a vzápätí sa ozve 5 výstrelov. Útoku mal podľa niektorých svedkov predchádzať ešte výkrik atentátnika: „Robo, poď sem!“

Najdôležitejší muž v krajine okamžite padá na zem, bezpečnostné zložky sa vrhajú na útočníka. Dvojica ochrankárov sa Fica snaží zdvihnúť zo zeme. Po pár sekundách sa im to podarí, premiéra odnášajú do vládnej limuzíny. Policajti muža pacifikujú. Ďalší z nich sa snažia upokojiť panikáriaci dav.

Páchateľ tasil zbraň bez povšimnutia, kritizuje Hamran

Laikom sa len ťažko hodnotí, či členovia štátnej ochranky zvládli situáciu dobre. K udalosti sa však od včera kriticky vyjadrilo niekoľko expertov. Jedným z nich je aj bývalý policajný prezident Štefan Hamran.

V mimoriadnom vysielaní RTVS hovoril o zlyhaní. Tvrdí, že dôkazom je fakt, že 71-ročnému seniorovi sa podarilo premiéra zasiahnuť až trikrát (minister obrany SR Robert Kaliňák dnes (16.5.) po zasadnutí bezpečnostnej rady SR oznámil, že premiéra trafili až štyri strely, pozn. red.), predtým než ochranka začala konať.

„Páchateľ dokázal tasiť zbraň bez toho, aby si to niekto všimol. Vystrelil päťkrát a až potom prišla neskorá reakcia ochrankárov, pričom medzi nimi boli aj takí, ktorí sa streľbe snažili vyhnúť namiesto toho, aby vlastným telom chránili premiéra,“ kritizuje Hamran.

útočník z handlovej
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

O očividných chybách hovoril vo vysielaní televízie TA3 aj Juraj Zábojník, bývalý šéf Úradu na ochranu ústavných činiteľov SR. Pripúšťa, že osobné stretnutia vysokopostavených politikov s verejnosťou sú pre ochrankárov „nočnou morou“, no napriek tomu nemali situáciu nechať zájsť tak ďaleko. 

„Keď vyjde štyri alebo päť rán, tak niekto je vinný. Ochranka asi v poriadku nie je. Nevidel som, že by niekto skočil pred premiéra,“ komentoval Zábojník.

„Môže sa stať, že vyjde prvá rana, ale druhá už nesmie. Druhá rana, pokiaľ vyjde, tak objekt musí byť chránený. Aj keď ide medzi ľudí, nesmie byť odkrytý. V dave musia byť operatívci,“ dodal. Prítomným zložkám sa podľa Zábojníkovho názoru tiež nepodarilo upokojiť prítomný dav, a to aj napriek tomu, že bol relatívne malý.

Udalosť má okrem komentárov zo strany odborníkov aj oficiálne dôsledky. Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) začal v súvislosti s atentátom na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) trestné stíhanie pre marenie úlohy verejným činiteľom, ex offo.

Inšpekcia spustila tiež kontrolu týkajúcu sa zásahu policajtov Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ÚIS Andrea Dobiášová.

Politici upokojujú

Objavujú sa však aj hlasy, ktoré postup ochranky bránia, či minimálne vyzývajú spoločnosť, aby bola vo svojich hodnoteniach zdržanlivá.

„Tak vážny útok si vyžaduje dôkladné vyšetrenie, no v tomto momente je potrebná zdržanlivosť v súdoch a zníženie napätia v spoločnosti,“ povedal v stanovisku líder hnutia PS Michal Šimečka. Zdôraznil dôležitosť zdravotného stavu premiéra a dôveru v schopnosť bezpečnostných zložiek zabezpečiť riadny priebeh vyšetrovania.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD), naopak, ocenila prácu ochrankárov, záchranárov a policajtov. „V takejto situácii máte len stotiny sekundy na rozhodnutie. Buďme radi, že neboli ďalšie obete,“ uviedla.

Saková neodpovedala jasne, či by v prípade, že by v dobe incidentu pôsobila ako ministerka vnútra, odstúpila z funkcie. Zdôraznila však potrebu sústrediť sa na dosah incidentu na spoločnosť a na zotavenie premiéra.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: RTVS, TA3, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá