Pri Banskej Bystrici sa v obľúbenej oblasti pohybuje medveď: Slovenka ho spozorovala pri venčení psa

  • Na okraji ďalšieho mesta striehne medveď
  • Bol na obľúbenom mieste pre psíčkarov aj bežcov
V obci Medzibrodie videli medveďa
Ilustračné foto TASR/František Iván
  • Na okraji ďalšieho mesta striehne medveď
  • Bol na obľúbenom mieste pre psíčkarov aj bežcov

Počas víkendu došlo k ďalšiemu stretu človeka s medveďom, a to na začiatku Pršianskej Terasy (časť Banskej Bystrice). O svojom „zážitku“ informovala na sociálnej sieti Simona, ktorá išla do spomínanej časti venčiť svojho psa.

„Dávajte si pozor. Pes, ktorého som venčila, sa celý čas správal divne a možno 20 metrov od prvého domu sa na nás z diaľky pozeral krásny veľký macko hnedý, na ktorého psík upozorňoval,“ napísala.

„No, samozrejme, kým sme zaostrili, medveď nás spozoroval skôr a mal nás na očiach celý čas. Po zapískaní spozornel, a keď nám konečne došlo, čo to je, a zaostrili sme zrakom, ihneď sme zdrhali,“ pokračovala Simona.

Cyklisti vs. medvedica s mláďaťom

Ako sme ťa informovali, ďalší stret s medveďom zažili cyklisti z Kláštora pod Znievom. Išlo o medvedicu s mláďaťom, pričom medvedica sa rozbehla oproti cyklistom, keďže chcela ochrániť svoje mláďa. Napokon sa však otočila a vybrala sa druhým smerom.

Zviera na cyklistov nezaútočilo, no snažilo sa ich zastrašiť. Cyklistom sa ju napokon podarilo odplašiť krikom. Spočiatku si mysleli, že ide o motorku, no krátko nato pred sebou zbadali predátora, ktorý sa k nim približoval. Mužov zachránil krik, ktorý medvedicu s mladým odplašil.

Jeden z cyklistov uviedol, že keď už bola medvedica blízko, uvažoval nad tým, či ju kopne alebo udrie. Svoj bicykel do nej hádzať nechcel, pretože bol drahý.

„Obaja sme kričali a našťastie odbehla. To bol ale len prvý výpad. Potom sa k nám ešte párkrát priblížila, akoby váhala,“ dodal.

Oprávnené obavy obyvateľov horských a podhorských oblastí

Situáciu týkajúcu sa stretov ľudí s medveďom hnedým, najmä stratu ich plachosti, netreba podceňovať ani ignorovať. Skonštatovala to prezidentka SR Zuzana Čaputová po pondelkovom stretnutí s ministrom životného prostredia Milanom Chrenkom, na ktorom hovorili aj o tejto téme.

Hlava štátu považuje obavy obyvateľov horských a podhorských oblastí za oprávnené, keďže viaceré stretnutia s medveďom sa končia aj vážnymi zraneniami.

„Vzhľadom na citlivosť témy, ktorá je spojená s ochranou zdravia a života našich občanov, je potrebné nájsť súlad a podporu všetkých partnerov v prevencii týchto nepríjemných stretov,“ poznamenala na sociálnej sieti.

Minister ju podľa jej slov informoval o pripravovaných krátkodobých aj dlhodobých opatreniach, ktoré spolu s vládou predstavia v najbližších dňoch. „V prvom rade pôjde o posilnenie kapacít zásahových tímov, zapojenie polície aj poľovníkov do trasovania a intervencie v prípade, keď medveď začne byť nebezpečný pre ľudské životy a obydlia,“ priblížila.

Na snímke je medveď videný v lokalite Sliač.
zdroj: Reprofoto: Facebook/Ľubica Balogová

V súvislosti so sanáciou starých environmentálnych záťaží ocenila, že Chrenko robí rýchle kroky k naštartovaniu procesu sanácie napríklad vo Vrakuni, ktorá sa môže postupne implementovať s cieľom ochrániť zásoby podzemných vôd na Žitnom ostrove. Potrebné kroky sa podľa nej robia aj v sanácii v Chemku Strážske.

Hovorili aj o tohoročnom pripravovanom klimatickom samite, ktorý je podľa hlavy štátu príležitosťou pre medzinárodné spoločenstvo prediskutovať globálne výzvy, no predovšetkým riešenia zmiernenia klimatických zmien.

Nový zásahový tím

V rámci opatrení na minimalizáciu stretu človeka a medveďa vznikne na severe Slovenska štvrtý zásahový tím pod záštitou Tatranského národného parku. Štátna ochrana prírody (ŠOP) vyvíja tiež aplikáciu na ohlasovanie jedincov medveďa.

Rezort vidí potenciál aj v spolupráci policajtov a ochranárov. Vzniknúť má aj platforma na spoluprácu všetkých dotknutých subjektov. Iniciovať chce tiež rýchlu finančnú podporu z eurofondov na preventívne opatrenia. TASR o tom informoval hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

„Považujem za nevyhnutné zopakovať, že medvede nepatria do intravilánov obcí. Ak sa konkrétny jedinec opakovane vracia, je potrebné pristúpiť k adresnej regulácii. Teda pri jedincovi, ktorý stratil plachosť pred človekom, siahnuť po krajnom riešení,“ vyhlásil minister životného prostredia Milan Chrenko.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: FB/Horné Pršany & Pršianska Terasa, Archív SIU, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá