Pri Bratislave vyrástla nádherná drevená vila ako z filmu. Šetrí množstvo energie a má aj vlastné jazierko
- Projekt vily v Záhorských sadoch pri Bratislave je špecifický tým, že ide o montovanú drevostavbu
- Veľkým plusom je fakt, že tento dom funguje výborne aj bez technológií pomocou pasívnych prvkov
- Autorom projektu je Pavol Pokorný z ateliéru POKORNY ARCHITEKTI
- Projekt vily v Záhorských sadoch pri Bratislave je špecifický tým, že ide o montovanú drevostavbu
- Veľkým plusom je fakt, že tento dom funguje výborne aj bez technológií pomocou pasívnych prvkov
- Autorom projektu je Pavol Pokorný z ateliéru POKORNY ARCHITEKTI
Na slovenskej architektonickej scéne sa stretávame s architektom Pavlom Pokorným a jeho prácou už dve desaťročia. Počnúc rokom 2008 sa navrhovať výhradne domy v nízkoenergetickom a pasívnom štandarde. Ako sám uvádza, priviedla ho k tomu zvedavosť a hľadanie vlastnej cesty pri skúmaní odpovede na otázku: možno dosiahnuť, aby boli domy tohto druhu aj vizuálne atraktívne?
Na rozdiel od mnohých kolegov, ktorí prijali požiadavky na energetickú úspornosť budov ako obmedzenie kreatívnych možností, Pavol Pokorný každou novou stavbou ukazuje, ako využiť zdanlivú prekážku na tvorbu lepšej a zmysluplnejšej architektúry.
Skvelým príkladom je aj projekt Vily v Záhorských sadoch. Pozemok vo vilovej štvrti na okraji Bratislavy má mierny sklon na východ a výhľad na lesy na juhu. Architektonický koncept domu je jednoduchý – všetko dôležité, čo sa deje v dome, má kontakt s južným exteriérom a horizontom záhrady.
Centrálna pozícia obytnej časti (so šesť metrovou výškou) a samostatnej kuchyne je obkolesená na severe technologickými priestormi domu, na východe spálňou a pracovňou, na západe garážou. Na poschodí sú dve hosťovské izby s hygienickým zázemím.
„Je samozrejmosťou, že benefity energeticky úsporného staviteľstva sú integrálnou súčasťou uvažovania o architektúre a základom každého konceptu ateliéru Pokorny architekti. K bezduchosti lineárnej ‚krabice s oknami na juh’ má však dom ďaleko vďaka sofistikovane navrhnutým riešeniam. Južná fasáda je po celej dĺžke prekrytá tri metre hlbokým gánkom poskytujúcim plnohodnotný krytý priestor na pomedzí interiéru a záhrady,“ objasňujú autori projektu.
V mieste kontaktu gánku s kuchyňou a jedálňou je gánok hlboký až šesť metrov a jeho sklenená strecha tvorí svetelný difúzer priamo oproti hlavnému vstupu do domu zo severnej strany.
Exteriérová presklená strecha má horné roletové pritienenie a vetracie polia. Šesť metrov vysoký audio priestor je sekundárne prisvetlený bazilikálnym spôsobom, takže napriek hlbokému gánku na juhu nie je obytný priestor ochudobnený o denné osvetlenie, eliminácia priameho slnečného žiarenia je vítaným nielen architektonickým, ale aj stavebnotechnickým efektom.
Rozhodujúcim prvkom tvoriacim základný pocit v dome je spoločné rozhodnutie architekta a investorov postaviť celý dom ako montovanú drevostavbu. Konštrukčný systém Lignotrend s integrovaným akustickým stropom v prevedení masívny dub natural a prirodzené svetlo vytvárajú v dome vynikajúcu akustiku a nenapodobiteľnú atmosféru.
Povrchová úprava fasád je v bielej omietke a kanadskom cédri. Mikroklímu obohacuje biojazierko s gánkom a záhradou. Zdrojom tepla a chladu sú dva geotermálne vrty. Dom má podlahové vykurovanie a stenové chladenie.
Je výbornou správou, že dom funguje výborne aj bez technológií pomocou pasívnych prvkov, o čom sa bolo možné presvedčiť už počas výstavby v letných mesiacoch, keď v dome bola aj bez zapojenia technológií mimoriadne príjemná klíma vďaka pasívnemu tieneniu a priečnemu komínovému prevetrávaniu.
Autor: Pavol Pokorný | POKORNY ARCHITEKTI
Spolupráca: Bjorn Kierulf | CREATERRA, Tomáš Ružiak, Patrícia Botková
Hlavný inžinier projektu: Bjorn Kierulf | CREATERRA
Hlavný dodávateľ: KONTRAKTING STAVEBNÉ MONTÁŽE
Zastavaná plocha: 310 m2
Podlažná plocha: 320 m2
Autor fotografií: Pavel Meluš, Marcel Rebro, archív autora
Článok bol pôvodne vydaný 21. mája 2020.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: pokornyarchitekti.sk