Pri ceste pri Šamoríne sa váľali pytóny a veľhady, prípad rieši polícia
- Celkovo šlo o 6 hadov, z toho polovica už bola uhynutá
- Polícia vyšetruje, ako sa tam exotické zvieratá dostali
- Celkovo šlo o 6 hadov, z toho polovica už bola uhynutá
- Polícia vyšetruje, ako sa tam exotické zvieratá dostali
V rukách pracovníkov Štátnej ochrany prírody SR skončili hady, ktorých výskyt na ceste pri Bellovej Vsi v okrese Dunajská Streda oznámili občania polícii.
Na miesto boli vyslaní policajti zo Šamorína. Zistili, že išlo o troch pytónov kráľovských a troch veľhadov kráľovských, no polovica už bola uhynutá. Informuje o tom trnavská polícia na sociálnej sieti.
„Jedného hada odchytili ochranári na strome. Budú zároveň preverovať okolnosti, za ktorých sa zvieratá na tomto mieste vyskytli,“ doplnila polícia.
Policajti sa zapotili so zvieratami aj v utorok. Diaľniční policajti z Trenčína pomáhali diaľničnej patrole chytiť labuť, ktorá pobehovala po diaľnici D1 pri Trenčíne. Informovala o tom trenčianska polícia na sociálnej sieti.
„Splašená labuť pobehovala po diaľnici v kilometri 132 v smere na Bratislavu v katastrálnom území obce Skalka nad Váhom. Našťastie, do nej nenarazilo žiadne vozidlo,“ informuje polícia s tým, že splašenú labuť sa podarilo premiestniť na bezpečné miesto.
Známy prípad útoku leva
Vo výbehu exotických šeliem na ranči v Kysuckom Novom Meste-Oškerde našli v utorok mŕtveho muža. Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Zuzany Šefčíkovej určí presnú príčinu smrti až pitva. Doplnila, že policajti prijali oznámenie, že muž sa nevrátil z výbehu exotických šeliem.
„Na miesto okamžite privolali všetky dostupné sily a prostriedky s cieľom riadneho zabezpečenia miesta. V súčasnosti sa na mieste robia prvotné úkony a z uvedeného dôvodu nie je možné poskytnúť žiadne bližšie informácie,“ povedala Šefčíková. Keďže ide o prípad s exotickou šelmou, bol na miesto privolaný aj veterinár, dodala krajská policajná hovorkyňa.
Na ranči zasahovali aj zdravotní záchranári. „Po zabezpečení výbehu šeliem boli na mieste identifikované časti ľudského tela. Na miesto bol privolaný obhliadajúci lekár s cieľom zabezpečenia ďalších procesných úkonov,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) Alena Krčová.
V areáli ranča chovajú množstvo zvierat, medzi nimi aj exotické, ako sú levy, tigre či opice.
Agentúra SITA uvádza, že v malej súkromnej zoologickej záhrade v obci Oškerda pri Žiline, kde lev zabil v utorok svojho majiteľa, nebol schválený chov šeliem.
Nový minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš po rokovaní vlády uviedol, že schválenie chovu v tejto Zoo trvalo len do roku 2019. Aj napriek tomu bola Zoo otvorená ďalšie tri roky. Bíreš tvrdí, že za vzniknutú situáciu bol zodpovedný chovateľ a regionálna veterinárna a potravinová správa.
V Zoo sa nachádza 16 tigrov a levov. V utorok 16. mája po tragédii usmrtili veterinári dve zvieratá. „Nemôže existovať takéto chovateľské prostredie. Zver bude buď radikálne ukončená, alebo sa nájdu iné zariadenia, kde budú zvieratá prevezené,“ povedal Bíreš.
Dodal, že chovateľ nemal dovoliť návštevy verejnosti. Bíreš doplnil, že celú situáciu dá preveriť, aby zistili, prečo tri roky fungovala Zoo aj bez schválenia.
Zdroje: TASR, SITA