Pri kopaní našli obrovskú hrobku: Ukrývala desiatky kostier, majú viac než 2 500 rokov

  • Izraelskí archeológovia nedávno objavili starobylú hrobku v Negevskej púšti
  • Našli desiatky kostier, prevažne žien
  • 2 500 rokov starý objav vyvoláva rôzne otázky
žena v púšti
Ilustračný obrázok Unsplash/Aurelien Lemasson
  • Izraelskí archeológovia nedávno objavili starobylú hrobku v Negevskej púšti
  • Našli desiatky kostier, prevažne žien
  • 2 500 rokov starý objav vyvoláva rôzne otázky

Izraelskí archeológovia urobili v Negevskej púšti pozoruhodný objav. Pri kopaní našli obrovskú hrobku s desiatkami kostier, prevažne žien. Tento objav má viac ako 2 500 rokov.

Hrobka, ktorá sa nachádza na izolovanej križovatke ďaleko od známych sídiel, vyvolala u odborníkov pochybnosti o jej účele a pôvode pochovaných starovekých ľudí, píše izraelský spravodajský portál Haaretz.

Začiatok výkopových prác mal pôvodne iný zámer

Výkop sa najskôr začal ako záchranná práca pred stavebnými prácami na vodovodnom potrubí neďaleko kibucu Tlalim v Negevskej púšti. Pôvodne miestni mylne považovali lokalitu za typické pohrebiská z doby bronzovej, ale ukázalo sa, že pochádza z neskoršieho obdobia a je omnoho väčšia, než sa zdalo.

Archeológ Martin David Pasternak viedol vykopávky a odkryl dve starostlivo postavené pohrebné komory oddelené nádvorím, píše Live Science. Väčšia komora obsahovala najmenej päťdesiat tiel, pričom v menšej komore bolo ďalších sedem kostier. Dôkladná konštrukcia a prítomnosť artefaktov naznačujú, že zosnulí boli rituálne uctení a starostlivo pochovaní.

Objav tejto starovekej hrobky spochybňuje naše chápanie Negevskej púšte ako pustej a neobývanej krajiny, odhaľuje skrytú históriu živých kultúrnych interakcií a hlbokých rituálov, ktoré sa odohrávali na tejto vzdialenej križovatke starovekého sveta.

Hrobky z čias Babylonu

Zatiaľ čo je potrebný ďalší výskum, prvé zistenia boli publikované v univerzitnom archeologickom časopise Tel Aviv. Nájdené artefakty naznačujú, že hrob sa datuje do neskorej doby železnej až raného perzského obdobia, asi pred 2 600 až 2 500 rokmi. To je v súlade s významnými historickými udalosťami, ako je napríklad babylonské dobytie Levanty.

Doba, ako dlho sa hrobka používala, zostáva neistá, ale dôkazy naznačujú, že sa mohla používať naozaj dlhodobo. Artefakty, ktoré výskumníci našli v hrobke, ponúkajú pohľad na identitu a potenciálny pôvod tam pochovaných žien.

Prítomnosť alabastrových nádob, kamenných kadidelníc, medených náramkov, karneolových korálikov, kostených prsteňov, príveskov vyrobených z lastúr kaurie a skarabov z Fenície a Egypta naznačuje, že na tomto území žili príslušníci rôznej zmesi kultúr. Takisto vraj dôkazy hovoria o tom, že táto lokalita akýmsi spôsobom obchodovala s Edomom, Moabom a Feníciou.

Rôznorodý pôvod artefaktov naznačuje, že ženy pochované v Tlalime nepochádzali zo samotnej Arábie, ale mohli byť na ceste do tohto regiónu. Špekuluje sa, že išlo o zotročené ženy získaných z rôznych lokalít pozdĺž levantského pobrežia. Tie mali byť určené na sobáš, konkubinát alebo dokonca ako posvätné prostitútky v arabských chrámoch. Historické dôkazy podporujú obchodovanie so ženami z Levanty do Arábie počas tohto obdobia.

Kde sa hrobka nachádza

Úloha Negevu ako križovatky medzi obchodnými cestami vedúcimi na juh do Arábie a údolia Aravah a na východ do Edomu pridáva na špekuláciách, ktoré ohľadom umiestnenia tejto majestátnej hrobky v archeologických kruhoch vznikajú.

Váhy a kamenné závažia nájdené v hrobke, pravdepodobne používané na meranie kadidla alebo drahých kovov, ešte viac podporujú väzby na obchodníkov, ktorí obchodovali s kadidlom a myrhou.

Objav hrobky v Negevskej púšti s desiatkami kostier, prevažne žien, otvoril archeológom svet plný záhad a intríg. Starostlivá konštrukcia pohrebných komôr, prítomnosť rôznorodých artefaktov a potenciálne spojenie s obchodnými cestami a kultúrnymi výmenami vytvárajú zložitý obraz minulosti.

Mnohé otázky zostávajú zatiaľ pre skupinu archeológov nezodpovedané. Prebiehajúci výskum a analýza lokality nepochybne prispeje k ľudskému pochopeniu prastarých pohrebných praktík a rituálov, obchodných sietí a životov žien, ktoré boli naveky pochované v tejto záhadnej púštnej hrobke.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroje: Haaretz, Live Science, Tel Aviv

Najnovšie videá

Trendové videá