Pri kostole nalepili LGBTI svätožiaru nad hlavu Panny Márie, hrozia im 2 roky za mrežami za „urážanie náboženského cítenia“
- Začal sa súdny proces troma poľskými aktivistkami obvinenými z „urážania náboženského cítenia“
- V reakcii na homofóbnu inštaláciu v kostole St. Dominika v Płocku tri aktivistky nalepili nálepky s Pannou Máriou
- Matka Božia mala svätožiaru vo farbách dúhy, symbolizujúcej komunitu LGBT+
- Ľudskoprávne organizácie žiadajú zrušenie obvinenia. Aktivistkám hrozia 2 roky
- Začal sa súdny proces troma poľskými aktivistkami obvinenými z „urážania náboženského cítenia“
- V reakcii na homofóbnu inštaláciu v kostole St. Dominika v Płocku tri aktivistky nalepili nálepky s Pannou Máriou
- Matka Božia mala svätožiaru vo farbách dúhy, symbolizujúcej komunitu LGBT+
- Ľudskoprávne organizácie žiadajú zrušenie obvinenia. Aktivistkám hrozia 2 roky
Začal sa súdny proces troma poľskými aktivistkami obvinenými z „urážania náboženského cítenia“. Každej hrozia dva roky väzenia.
Gazeta Wyborcza informuje, že súdny proces sa týka udalostí z konca apríla 2019. V reakcii na homofóbnu inštaláciu v kostole St. Dominika v Płocku tri aktivistky (Elżbieta Podleśna, Anna P. a Joanna G.) nalepili v blízkosti kostola nálepky a plagáty s obrazmi Matky Božej Čenstochovskej so svätožiarou vo farbách dúhy, symbolizujúcej komunitu LGBT+.
Homofóbna inštalácia zobrazovala hrob Pána, kde steny zo škatúľ zobrazovali jednotlivé hriechy, medzi, ktoré autori inštalácie zaradili aj slová „pohlavie“ a „LGBT.“
Aktivistiky, ktoré nesúhlasili s inštaláciou medzi škatule nalepili dúhové vlajky a kúsok papiera s nápisom: „63 percent LGBT mládeže premýšľa o samovražde. Prečo učíte nenávisť a pridávate tomu ruku?“ Podľa aktivistiek mal kňaz tento kúsok papiera roztrhnúť.
O týždeň neskôr v centre Płocku začali aktivistky vylepovať nálepky s Pannou Máriou „na stĺpy, značky, lavičky, na nástenku farnosti“. Aktivistky tak vyjadrili svoj nesúhlas s homofóbiou, pokrytectvom a sexuálnym násilím v katolíckej cirkvi, kde biskupi skrývali páchateľov pedofilných činov.
Ľudskoprávne organizácie chcú zrušenie obvinenia
Prípad sa do podvedomia verejnosti na celom svete dostal, keď 6. mája 2019 vstúpila polícia do varšavského bytu jednej z aktivistiek, Elżbiety Podleśnej, kde zaistila jej elektronické zariadenie a odviezla ju do väzby v Płocku. Bola obvinená z urážky náboženského cítenia.
V marci 2020 okresný súd v Płocku priznal Elżbete Podleśnej 8-tisíc poľských zlotých (1767 eur) ako kompenzáciu za „nepochybne neoprávnené zadržanie“ políciou, no neznamenalo to ukončenie prípadu. V júli 2020 okresná prokuratúra informovala, že mali byť obvinené za urážanie náboženského cítenia, začo im hrozia dva roky väzenia.
Súdny proces, ktorý sa mal začať v novembri, ale odložili na stredu (13. januára) podrobne sleduje svetová verejnosť. Na obhajobu aktivistiek sa podľa Independent spojilo niekoľko ľudskoprávnych organizácii vrátane ILGA-Europe a Amnesty International. Organizácie žiadajú poľské orgány, aby zrušili obvinenia a umožnili týmto trom ženám uplatniť si svoje právo na „pokojný aktivizmus“ a „slobodu prejavu“.
Skupiny v spoločnom vyhlásení uviedli, že poľské orgány „by mali zmeniť a doplniť svoje právne predpisy tak, aby boli v súlade s medzinárodnými a regionálnymi normami v oblasti ľudských práv“, a „zdržať sa ich používania proti aktivistom na nenáležité obmedzenie ich práva na slobodu prejavu“.
Všetkých zatknúť nemôžu, žiada o podporu aktivistka
„Sme súdení, vypočúvaní a zatknutí z rôznych dôvodov: dúhové vlajky na pamätníkoch, mená smrteľných obetí systémovej homofóbie napísané umývateľnou farbou na budove, plagát s dúhovým prvkom na farskej doske,“ napísala jedna z obžalovaných aktivistiek na Facebooku.
„Prípad vzbudil ohlas na niekoľkých kontinentoch, ale teraz je potrebné tento ohlas zopakovať,“ zdôraznila Anna vo svojom príspevku. Žiada ľudí, aby ich podporili zdieľaním solidárnej grafiky pripojenej k príspevku a zverejnením fotografií s hashtagom # TęczaNieObraża na sociálnych sieťach.
https://twitter.com/A_Magryta/status/1349264156101386240
Tiež vyzvala, aby si stiahli grafiku s Pannou Máriou. „Stiahnite si grafiku s Pannou Máriou a prilepte ju vo svojej oblasti – všetkých nás nemôžu zavrieť!“
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Gazeta Wyborcza, Independent