Pri pochode smrti schytali guľku od chrbta. Obete holokaustu sú pre našu spoločnosť obrovské memento
- Pôvodne mal tábor slúžiť pre poľských vojnových zajatcov, no rýchlo sa zmenil na tábor smrti
- Okrem Židov prišli v tábore o život aj sovietski civilisti, politickí väzni, Poliaci, Rómovia a homosexuáli
- Pôvodne mal tábor slúžiť pre poľských vojnových zajatcov, no rýchlo sa zmenil na tábor smrti
- Okrem Židov prišli v tábore o život aj sovietski civilisti, politickí väzni, Poliaci, Rómovia a homosexuáli
Pamiatka obetí holokaustu pripomína, že je nevyhnutné postaviť sa proti manipulácii a nenávistným prejavom, ktoré môžu ohrozovať každú spoločnosť. Pri príležitosti piatkového Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu to uviedol splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky.
„Nestačí len spomínať na obete holokaustu, je potrebné aj pripomínať to, kam až môže nenávisť a cynizmus medzi kultúrnymi národmi viesť,“ upozornil. Zdôraznil význam ochrany slobody, demokracie, života a ľudskej dôstojnosti.
„Nedajme šancu tým ľuďom, ktorí sa nepoučili z histórie a sú schopní pre svoje sebecké a krátkozraké ciele vytvárať strach a tragédie zopakovať,“ vyhlásil splnomocnenec. Apeloval v tejto súvislosti na posilnenie občianskej a demokratickej spoločnosti, „v ktorej si každý jej člen alebo komunita nájde svoje opodstatnené miesto“.
27. januára 1945 dorazila do koncentračného tábora Červená armáda. V tom čase sa v tábore smrti nachádzalo približne 8 000 väzňov, ktorí boli chorí a neboli schopní transportu. Ďalšia časť väzňov sa pred transportom schovala. Červená armáda našla v komplexe viac ako 1 000 tiel, ktoré nacisti nestihli pochovať.
Tomuto dňu však predchádzal 17. január 1945, kedy prišiel príkaz na definitívne opustenie tábora. Deň na to sa začal Pochod smrti, ktorý bol deklarovaný ako evakuácia. Počas Pochodu smrti prišlo o život mnoho zajatcov – väčšina schytala guľku do chrbta. Nacisti nútili väzňov kráčať aj 60 kilometrov smerom na západ. Pochodu smrti sa zúčastnilo 60-tisíc väzňov a minimálne 15-tisíc z nich zomrelo.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo mnohí ľudia aj dnes tvrdia, že holokaust sa nestal
- Ako holokaust ovplyvnil Slovensko
- Kým sa „inšpirovali“ Nemci, keď sa rozhodli zabíjať plynom
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom