Pri Prievidzi došlo k zosuvu pôdy. Naposledy sa tak stalo pred 10 rokmi

  • Neďaleko Prievidze sa opakoval scenár spred 10 rokov
  • Riziko poškodenia zdravia by hroziť nemalo
prievidza zosuv pôdy malá lehôtka
Ilustračný obrázok Facebook/reprofoto/Mesto Prievidza
  • Neďaleko Prievidze sa opakoval scenár spred 10 rokov
  • Riziko poškodenia zdravia by hroziť nemalo

V katastri mestskej časti Prievidze s názvom Malá Lehôtka na lokalite „Pod borinami“ došlo k deformácii svahu. Mesto o tom informovalo na sociálnej sieti, pričom dodalo, že situáciu podrobne vyhodnocuje.

„Obrátili sme sa aj na Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, ktorý následne vykoná obhliadku miesta a o ďalšom postupe nás bude informovať. Momentálne nehrozí žiadne riziko poškodenia zdravia ani majetku obyvateľov,“ píše sa v príspevku. Bližšie informácie o svahovej deformácii v katastri Malej Lehôtky budú známe po vykonaní obhliadky.

Svahové deformácie vo viacerých prímestských častiach pritom pre túto oblasť nie sú premiérou, mesto ich zaznamenalo aj v minulosti. K zosuvu v katastri Veľkej Lehôtky a Hradca došlo pred viac ako desiatimi rokmi. Vtedy zosuv poškodil viacero domov a odborníci na území v roku 2014 vykonali sanačné práce. 

Oblasť s vulkanickým podkladom

Environmentálny špecialista Ján Kuchárik pre MY Noviny uviedol, že zosuv pôdy sa stal v oblasti s vulkanickým podkladom.

„Táto kombinácia v území pahorkatín tvorí veľké riziko toho, že dochádza k zosuvom a najmä v takomto počasí, ako máme teraz, že sa nám roztopila pomerne vysoká snehová vrstva v priebehu dvoch dní a na to začalo pršať,“ ozrejmil Kuchárik.

Dodal, že pôda sa z týchto dôvodov nasiakla vodou a keďže leží na klzkom podklade, došlo k jej zosuvu.

Nadnormálny úhrn zrážok

Meteorológovia tiež potvrdili vysoký úhrn zrážok v Prievidzi.

„December 2023 bol na väčšine územia Slovenska zrážkovo normálny až mimoriadne nadnormálny. Percento normálu 1991 – 2020 mesačného úhrnu zrážok bolo najvyššie 271,1 percenta v Prievidzi a najnižšie 108,1 percenta v Medzilaborciach,“ uviedol Slovenský hydrometeorologický ústav.

„Tento kopec je andezit. Na ňom je ešte vrstva tvrdých ílov, ktoré vplyvom množstva vody na povrchu zvlhnú a v podstate sa z nich stane niečo ako mydlo. Váha tej pôdy to neudrží a ide to dolu,“ povedal odborný lesný hospodár Peter Vrablec.

Zosuv môže naďalej postupovať

Samospráva, ako i Kuchárik odporúčajú obyvateľom, aby sa v území pri svahovej deformácii nepohybovali.

„V tomto území to môže kedykoľvek ďalej pracovať a zosúvať sa. Keď bude pretrvávať daždivé počasie, je tam veľké riziko, že zosuv bude naďalej postupovať,“ zdôraznil Kuchárik.

Svahové deformácie vo viacerých prímestských častiach zaznamenalo mesto aj v minulosti. K zosuvu v katastri Veľkej Lehôtky a Hradca došlo pred viac ako desiatimi rokmi. Poškodených vtedy zostalo viacero domov. Na území v roku 2014 odborníci vykonali sanačné práce.

Zdroje: Facebook/Mesto Prievidza, MY Noviny, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá