Pri Prievidzi medveď roztrhal ovcu. Útočil iba sto metrov od rodinných domov a záhrad

  • Medveď roztrhal ovcu asi sto metrov od rodinných domov a záhrad
  • V okolí sa vraj pohybuje už dlhší čas
Medveď v prírode.
Ilustračné foto Freepik/@wirestock
  • Medveď roztrhal ovcu asi sto metrov od rodinných domov a záhrad
  • V okolí sa vraj pohybuje už dlhší čas

V časti mesta Prievidza, známej ako Veľká Lehôtka, medveď počas víkendu roztrhal ovcu. K udalosti došlo približne sto metrov od domov a záhrad. Portál Sprej na medveďa informuje, že Veľká Lehôtka radí obyvateľom vyhýbať sa tejto oblasti.

Veľká Lehôtka vyzýva ľudí, aby boli opatrní aj v Malej Lehôtke a Hradci, ktoré sú od Prievidze vzdialené tri až päť kilometrov. Podľa obyvateľov medveď už dlhší čas chodí po okolí a spôsobuje škody. Nikdy ale nebol tak blízko.

„Stádo oviec bolo v noci mimo ohrady bez dozoru strážneho psa. Zásahový tím zvýši v lokalite hliadkovú činnosť, odstráni akékoľvek atraktanty a navrhne preventívne opatrenia pre chovateľa,“ informovala hovorkyňa Štátnej ochrany prírody SR Kristína Bocková. 

Na lúke sa v tom čase nachádzalo viac ako 25 oviec, ktoré pred medveďom utiekli, doplnil chovateľ. 

Medveď útočil aj na Poľane

V lokalite Želobudská skalka na Poľane mali po napadnutí medveďom utrpieť zranenia dve osoby. Na miesto boli vyslaní leteckí záchranári aj Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR. Na sociálnej sieti o tom informovalo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZSS) SR.

Podľa ŠOP SR malo k udalosti dôjsť mimo intravilánu a tiež mimo turistického chodníka.

„Dvaja muži boli vrtuľníkom prevezení do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici s poraneniami tváre, dolných aj horných končatín,“ priblížila manažérka pre komunikáciu ŠOP Kristína Bocková.

Ako prví na miesto útoku dorazili členovia zásahového tímu, ktorí mužom poskytli prvú pomoc. Pravdepodobným cieľom turistov bol výhľad zo Želobudskej skaly.

„Zásahový tím ŠOP SR bude lokalitu monitorovať a o ďalšom postupe bude informovať v priebehu nasledujúceho dňa,“ dodala Bocková.

Vážne zranení muži

Leteckým záchranárom sa miesto udalosti podarilo lokalizovať priamo z paluby vrtuľníka. „Vzhľadom na to, že išlo o ťažko dostupný terén, kde sa nedalo pristáť, a s pravdepodobnosťou, že sa tam medveď stále môže pohybovať, boli postupne obaja muži z miesta pomocou palubného navijaka urýchlene evakuovaní a transportovaní na miesto bezpečného medzipristátia,“ informovala hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) Air Transport Europe Zuzana Hopjaková.

Ako dodala, záchranári pacientom poskytli neodkladné ošetrenie a liečbu a s vážnymi zraneniami ich previezli do Banskej Bystrice. Obaja pacienti boli pri leteckom prevoze do nemocnice pri vedomí.

medveď
zdroj: TASR - František Iván

„Záchranári po prvotnom ošetrení transportovali do nemocnice v Banskej Bystrici 49-ročného muža s polytraumou a 39-ročného muža s povrchovým poranením ramena,“ uviedla hovorkyňa OS ZZS Petra Klimešová.

Stav oboch pacientov po prijatí v banskobystrickej nemocnici je stabilizovaný.

„Jeden pacient bol prijatý na kliniku úrazovej chirurgie. Druhý na kliniku maxilofaciálnej chirurgie a podrobuje sa chirurgickému zákroku,“ priblížila pre TASR hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Ružena Maťašeje.

Kontajnerové stojiská odolné voči medveďom

V obci Štrba pribudli špeciálne kontajnerové stojiská odolné voči medveďom. Štefánia Srebalová z tamojšieho obecného úradu na webovej stránke obce informovala, že inštaláciu na základe súhlasu samosprávy zabezpečila Správa Tatranského národného parku (TANAP).

„Na sídlisku Lieskovec v Tatranskej Štrbe sa postavilo 15 kontajnerových stojísk pri bytových domoch. Každý byt dostal jeden čip, takže vieme, kto ho nezavrie, a tak bude separovaný zber adresný a kontrolovateľný,“ uviedla Srebalová.

Dva prístrešky postavili aj na Školskej ulici a pri cintoríne. Zatvárenie a otváranie stojísk je elektronické a zároveň aj manuálne. Všetky disponujú solárnym panelom, ktorý zabezpečuje osvetlenie objektu a otváranie dverí na čip.

Správa TANAP-u zároveň pri realizácii aktivít súvisiacich s prevenciou výskytu medveďa hnedého v intraviláne zabezpečila aj 31 kusov 1110-litrových samostatne stojacich kontajnerov.

Tie sú umiestnené hlavne pri bytových domoch a na verejných priestranstvách v Štrbe, v obecnej časti Tatranská Štrba, ako aj v chatovej oblasti nad železnicou a pri bytových domoch, kde sa nepostavili kontajnerové stojiská.

Inštalácia stojísk a zabezpečenie kontajnerov sú súčasťou projektu „Prevencia výskytu medveďa hnedého v blízkosti ľudí a ľudských obydlí“, ktorý je financovaný z operačného programu Kvalita životného prostredia. Jeho súčasťou je aj následná manipulácia s kontajnermi uloženými v kontajnerovom stojisku.

Zdroje: Sprej na medveďa, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá