Pri Slovensku vyrástla „knižnica budúcnosti“: Architekti dokonale prepojili historickú vilu s kaviarňou
- Tím architektov – Karel Kubza, Milan Joja, Tomáš Págo – predstavil unikátny projekt
- Je ukážkovým prepojením dizajnu, histórie aj potrieb spoločnosti
- Tím architektov – Karel Kubza, Milan Joja, Tomáš Págo – predstavil unikátny projekt
- Je ukážkovým prepojením dizajnu, histórie aj potrieb spoločnosti
Trojica architektov zo štúdia ČTYŘSTĚN predstavila verejnosti mestskú knižnicu, ktorá nedávno prešla významnou transformáciou.
Tento moderný kultúrny a vzdelávací priestor sa stal dôležitým bodom na mape mesta, nielen kvôli svojej polohe, ale aj kvôli rozšíreniu svojich kapacít a novým funkciám, ktoré prináša miestnym obyvateľom.
Knižnica, situovaná blízko mestského parku a dôležitej dopravnej tepny, sa vďaka novo navrhnutému verejnému priestoru pred ňou stáva ešte prístupnejšou a príjemnejšou pre návštevníkov. Tento priestor kultivuje okolie dvoch rušných komunikácií a vytvára dôstojný vstup do kultúrneho centra.
Rozšírené kapacity a nové možnosti
Rozšírenie kapacít knižnice umožnilo vytvoriť zázemie pre seniorov a rodičov s deťmi aj v dopoludňajších hodinách bez toho, aby boli obmedzené výukové programy pre školy. Mladí čitatelia tu teraz majú bezpečné miesto na stretávanie a trávenie voľného času, čo je obzvlášť dôležité pre násťročných.
„Knižnica je už niekoľko rokov nielen centrom čitateľstva v meste, ale plní aj úlohu komunitného centra. Stáva sa miestom neformálneho vzdelávania a konania mnohých komornejších kultúrnych a spoločenských aktivít,“ uvádza Pavel Zajíc, riaditeľ knižnice.
„Svojou činnosťou významne prispieva k budovaniu občianskej spoločnosti a vytváraniu priaznivej klímy v meste.“
Knižnica nespolupracuje len s jednotlivcami, ale aj s miestnymi spolkami, združeniami, školami a inštitúciami. Jej pôsobnosť presahuje hranice mesta, keďže metodicky spravuje sedem miestnych knižníc v obciach mikroregiónu.
V novo rozšírených priestoroch sa otvárajú nové možnosti pre realizáciu rôznych aktivít, ktoré doteraz nebolo možné uskutočniť kvôli kapacitným obmedzeniam. Nové priestory menia aj predstavu návštevníkov o knižnici, ktorá už nie je vnímaná len ako skladisko kníh, ale ako miesto, kde môžu načerpať inšpiráciu, získať rady a oddýchnuť si s knihou v ruke.
Spojenie tradície a modernity
Knižnica v Rožnove prešla výraznou zmenou pod taktovkou architekta Karla Kubzu zo štúdia ČTYŘSTĚN. K návrhu novej knižnice sa dostali víťazstvom v otvorenej architektonickej súťaži v roku 2016.
Cieľom súťaže bolo nájsť najvhodnejšie riešenie pre rozšírenie kapacity mestskej knižnice, ktorej priestory v historizujúcej vile nestačili na výukové programy a ďalšie aktivity modernej knižnice.
Prístavba vytvára predel medzi novým verejným priestorom a záhradou a funguje ako nový vstup do knižnice. Prístavba je teraz hlavným priestorom, ktorý spĺňa požiadavky na modernú knižnicu s kaviarňou a prednáškovými priestormi, zatiaľ čo vila slúži predovšetkým dospelým čitateľom ako čitáreň, študovňa a zázemie pre administratívu knižnice.
Interiér prístavby a vily sa výrazne líši. Nová budova je moderná a vzdušná, otvorená do záhrady so sklenenou fasádou. Vysoké drevené regály sú zakomponované do stien, nízke a pojazdné police umožňujú flexibilné usporiadanie priestoru.
Interiér vily je tradičný, s komornejším charakterom a vysokými regálmi v modrozelenej farbe, ktoré vytvárajú atmosféru starých kníhkupectiev.
Udržateľnosť a technológie
Prístavba knižnice je navrhnutá s dôrazom na nízku energetickú náročnosť. Zelená strecha pomáha zadržiavať dažďovú vodu a znižuje prehrievanie budovy. Presklená fasáda je vybavená kvalitným trojitým zasklením plneným argónom, ktoré zaisťuje tepelnú izoláciu.
Vykurovanie aj chladenie zabezpečuje tepelné čerpadlo zem-voda s tromi zemnými vrtmi pod budovou, čo umožňuje chladiť budovu v letných mesiacoch.
Interiér je navrhnutý s dôrazom na variabilitu a funkčnosť. V prístavbe sú použité prírodné materiály, ako je borovicová škárovka, s bielymi a žltými doplnkami, zatiaľ čo v starej vile je drevo lakované na výraznú modrozelenú farbu. Farebná paleta nábytku a podláh je jednoduchá, pričom farby do interiéru dodávajú samotné knihy a výrazné akcenty kresiel.
Rastúci záujem a budúcnosť
Po pol roku ostrej prevádzky sa počet registrovaných užívateľov knižnice zvýšil o takmer 20 %. Knižnica pripravuje množstvo kultúrnych a vzdelávacích programov pre všetky vekové skupiny, čo z nej robí obľúbené miesto pre všetkých občanov mesta.
Mestská knižnica sa tak stala nielen moderným vzdelávacím a komunitným centrom, ale aj príkladom toho, ako možno spojiť tradíciu s modernými potrebami spoločnosti. Jej rozšírené a inovované priestory ponúkajú všetkým generáciám miesto, kde môžu tráviť čas, vzdelávať sa a stretávať sa, čím významne prispievajú k budovaniu silnej a súdržnej komunity.
Zdroj: ČTYŘSTĚN