Pri „špeciálnom podnikaní“ Slováci zabúdajú na dôležitú povinnosť. Za jej nesplnenie hrozí pokuta 1 000 eur

  • Chovať včely môže každý a nepotrebuje na to žiadne mimoriadne povolenie
  • Bez dôležitej splnenej povinnosti ti ale hrozí mastná pokuta
Včelie domy a včelár pri práci.
Ilustračné foto Freepik/@serhii_bobyk, Freepik/@freepik
  • Chovať včely môže každý a nepotrebuje na to žiadne mimoriadne povolenie
  • Bez dôležitej splnenej povinnosti ti ale hrozí mastná pokuta

Chov včiel sa v posledných rokoch teší čoraz väčšej obľube. Ľudí láka myšlienka návratu k prírode, sebestačnosti a možnosti produkcie vlastného medu. Chováš včely aj ty, no doteraz si svoj chov nezaregistroval? Možno to považuješ za zbytočnú byrokraciu, ale neriskuj.

Ako uvádza portál vcelari.sk, v prípade, že chov nie je oficiálne nahlásený, môže ti hroziť pokuta až do výšky 1 000 eur. Táto povinnosť sa týka každého včelára, bez ohľadu na to, či máš len pár úľov alebo väčší chov.

Neregistrovaný chov včiel sa nevyplatí

Každý včelár by mal umožniť asistentovi úradného veterinárneho lekára (AÚVL) prístup na svoju včelnicu a zároveň si splniť povinnosti podľa vyhlášky č. 285/2017 Z. z. o identifikácii a registrácii včelstiev, ktorá je platná od 1. decembra 2017.

Dodržiavanie týchto predpisov je nevyhnutné nielen pre zákonnú prevádzku tvojho chovu, ale aj pre ochranu zdravia včiel.

Ak vedieš neregistrovaný chov, AÚVL má povinnosť takýto chov nahlásiť na regionálnu veterinárnu a potravinovú správu. V prípade, že nemáš svoj chov včiel zaregistrovaný podľa spomínanej vyhlášky, Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) ti môže udeliť pokutu až do výšky 1 000 eur. Preto je dôležité dodržiavať pravidlá a vyhnúť sa sankciám, ktoré môžu negatívne ovplyvniť nielen tvoj chov, ale aj tvoje financie.

Ako začať s chovom a ako ho registrovať?

Ak chceš začať s chovom včiel, prvým krokom je jeho registrácia. Podľa zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti je každý chovateľ povinný svoj chov registrovať na príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. Ako informuje Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS), toto pravidlo sa týka aj chovu včiel, preto je nevyhnutné postupovať podľa zákona.

Na registráciu budeš potrebovať tri dokumenty. Prvým je žiadosť o registráciu chovu hospodárskych zvierat, druhým tlačivo na samotnú registráciu chovu a tretím je oznámenie o chove včelstiev. Ak pozemok, na ktorom plánuješ umiestniť svoje včelstvá, nevlastníš, budeš musieť doložiť písomný súhlas od vlastníka pozemku, ktorý ti umožní ho používať na účely chovu včiel.

Keď podáš všetky potrebné dokumenty, regionálna veterinárna a potravinová správa overí údaje uvedené v žiadosti. Po úspešnom overení ti potvrdí tlačivá na registráciu chovu hospodárskych zvierat a na oznámenie o chove včelstiev. Tieto potvrdené dokumenty potom musíš zaslať do Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat, kde sa dokončí proces registrácie.

Poplatky pri registrácii

Pri registrácii chovu včiel si musíš pripraviť niekoľko poplatkov. Ak registruješ ako fyzická osoba, zaplatíš 33 eur. V prípade, že si podnikateľ alebo právnická osoba, vrátane samostatne hospodáriaceho roľníka (SHR), poplatok je 100 eur.

med, včely
zdroj: TASR/Martin Baumann

Pri zmene údajov v registrácii chovu existujú ďalšie poplatky. Ak meníš napríklad priezvisko, adresu, štatutárny orgán, kontaktnú osobu alebo chceš zmeniť registráciu z fyzickej osoby na podnikateľský subjekt, poplatok za zmenu registrácie je 10 eur.

Ak však presúvaš včelstvá, meníš trvalé stanovište alebo upravuješ počet chovaných hospodárskych zvierat, tento poplatok neplatíš. Premiestňovanie včelstiev, napríklad pri kočovaní alebo predaji, sa nepovažuje za zmenu registrácie.

Povinnosti chovateľa

Ako chovateľ včiel máš niekoľko dôležitých povinností, ktoré musíš dodržiavať. Ak začneš alebo ukončíš chov včelstiev, alebo ak vznikne či zanikne stanovište, musíš to do 7 dní oznámiť na regionálnej veterinárnej a potravinovej správe (RVPS). Toto zahŕňa hlásenie o stanovišti včelstiev, prípadné hlásenie zmien a aj hlásenie o kočovaní včiel.

Premiestňovať včely, či už za účelom kočovania alebo predaja, môžeš iba so sprievodným dokladom, ktorý vydá RVPS. Ak plánuješ predávať malé množstvá medu priamo zo svojho dvora, aj tento predaj musíš zaregistrovať na RVPS.

Okrem toho si povinný viesť Register chovateľa, kde budeš evidovať dôležité informácie o svojom chove. Taktiež by si mal mať Knihu veterinárnych úkonov, kde si budeš zaznamenávať všetky veterinárne ošetrenia a úkony týkajúce sa tvojich včiel.

Zdroje: svps.sk, vranov.vcelari.sk, vcelari.sk

Najnovšie videá

Trendové videá