Motoristi, pozor, na splnenie dôležitej povinnosti vám ostávajú 2 dni. Ignorácia môže viesť ku pokute a zákazu jazdy
- Vodiči by nemali zabúdať na prezutie pneumatík na svojich autách
- Ignorovanie povinnosti ich môže dostať do problémov

- Vodiči by nemali zabúdať na prezutie pneumatík na svojich autách
- Ignorovanie povinnosti ich môže dostať do problémov
Slovenskí motoristi by mali byť v pozore. Vzhľadom na to, že sa zima blíži, nemali by zabúdať na svoju povinnosť. Ide o výmenu letných pneumatík za zimné.
Ak sa totiž rozhodnú túto povinnosť odignorovať, výrazne znížia svoju bezpečnosť, no aj bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky. Okrem toho však porušujú predpisy, čo môže mať taktiež nepríjemné následky.
Premio pneuservis totiž píše, že ak sa situácia „vyhrotí“, kontrolné orgány majú nárok na zastavenie vozidla a zakázanie ďalšej jazdy.
Povinnosť používať zimné pneumatiky na Slovensku stanovuje zákon č. 8/2009 o cestnej premávke od 15. novembra do 31. marca. Používať zimné pneumatiky je povinné v prípade, že vozovka je pokrytá súvislou vrstvou snehu, námrazy alebo ľadu.
Topspeed.sk však upozorňuje, že tento dátum platí pre motorové vozidla, ktoré spadajú do kategórií M2, M3, N2 a N3.
V tejto situácii musí vodič disponovať zimnými pneumatikami na všetkých nápravách. V prípade áut nad 3,5 ton musia byť zimné pneumatiky minimálne na jednej z hnacích súprav. Autobusy musia mať zimné pneumatiky na všetkých nápravách.
Ak sa vodič rozhodne tieto predpisy nerešpektovať, okrem zákazu ďalšej jazdy mu hrozí aj pokuta 60 eur.
Obľúbenou voľbou sú aj celoročné pneumatiky, ktoré kombinujú vlastnosti letných a zimných gúm. Aby vodiči mohli tieto pneumatiky používať na Slovensku, musia mať na bočnici označenie „M+S“, „M.S“, „M&S“ alebo označenie 3PMSF – teda symbol vločky.
To, či tieto pneumatiky môžeš používať v krajinách susediacich so Slovenskom, sa dočítaš na ďalšej strane.
Aká je situácia v zahraničí?
Na situáciu za slovenskými hranicami sa pozrel portál Autoviny.sk.
Napríklad v susednom Česku je situácia podobná ako na Slovensku. V Česku však existuje predpis, ktorý hovorí o tom, odkedy a dokedy je povinné používať zimné pneumatiky. Táto povinnosť platí od 1. novembra do 31. marca v prípade, že na ceste je súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza.
Okrem toho musí vozidlo disponovať zimnými pneumatikami, ak sa dá vzhľadom na poveternostné podmienky predpokladať, že sa na pozemnej komunikácii počas jazdy môže vyskytnúť súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza.
Zákon v Českej republike predpisuje aj minimálnu hĺbku dezénu na zimných pneumatikách. Pre vozidlá do 3,5 tony ide o 4 milimetre. Vodiči by tiež mali vedieť, že v Česku platí aj dopravná značka, ktorá prikazuje použitie zimných pneumatík aj vo chvíli, keď sa sneh, ľad a námraza na vozovke nenachádzajú. V prípade tejto značky je zimné pneumatiky povinné používať aj za predpokladu dobrého počasia.
V Rakúsku je povinné zimné pneumatiky používať od 1. novembra do 15. apríla v prípade, že sa na vozovke nachádza sneh, ľad alebo snehová kaša. Toto nariadenie sa týka všetkých vozidiel s celkovou prípustnou hmotnosťou do 3,5 tony.
V niektorých častiach Rakúska je však povinné aj použitie snehových reťazí na hnacej súprave. S touto povinnosťou sa môžu vodiči stretnúť na horských priechodoch.
Vodiči v Poľsku povinnosť používania zimných pneumatík nepoznajú. Počas celého roka tu totiž môžu jazdiť na letných gumách. Aj napriek tomu je používanie tých zimných odporúčané, keďže zimy v tejto krajine bývajú pomerne tuhé.
Konkrétne podmienky nie sú špecifikované aj u našich južných susedov. Existuje tu však zákon, podľa ktorého za určitých poveternostných podmienok vodiči by mali použiť snehové reťaze.
Ide o podmienky, keď sa na ceste nachádza súvislá snehová, kašovitá alebo ľadová vrstva. Počas tejto situácie musia vodiči tiež myslieť na to, že maximálna povolená rýchlosť je 50 kilometrov za hodinu. Je teda jedno, aké pneumatiky vodiči majú, no zabúdať by nemali na snehové reťaze.
V Poľsku a Maďarsku môžu vodiči používať aj celoročné pneumatiky. V Rakúsku a Česku však platí rovnaké pravidlo označenia ako na Slovensku.
Tento článok bol pôvodne publikovaný 28. októbra 2023. Doplnili sme ho o nové informácie a vydali nanovo.
Čítajte viac z kategórie: Auto
Zdroje: Premio pneuservis, Autoviny.sk, Topspeed.sk