Pri zlých diétach a nedostatku spánku vzniká JOJO efekt. Ľudia robia neustále túto chybu a priberú viac (ODBORNÍK)
- Na jojo efekt sú náchylnejšie ženy
- Konkrétna diéta spôsobuje ľuďom jojoj efekt
- Ľudia majú skreslené predstavy o výzore
- Na jojo efekt sú náchylnejšie ženy
- Konkrétna diéta spôsobuje ľuďom jojoj efekt
- Ľudia majú skreslené predstavy o výzore
Všetci sme už počuli o jojo efekte, ktorý prichádza po chudnutí. Človek po diéte dokáže pribrať ešte viac kíl, ako mal pred samotným chudnutím. K tomu však dochádza len v prípade, keď sa človek dopustí najčastejších chýb, o ktorých sa dočítaš v rozhovore s odborníkom.
Mnohí ľudia sa celý život naháňajú za vizuálnou skreslenou predstavou a nie za zdravím. „Aktuálna predstava o dokonalom tele vytvára v spoločnosti predstavu, že každá žena musí vyzerať ako 14-ročné štíhle dievča. To, samozrejme, nie je pravda a nie je to zdravé.“
S well being koučom Michalom Páleníkom sme sa rozprávali o tom, čo vyvoláva u ľudí jojo efekt, akých najčastejších chýb sa dopúšťajú pri chudnutí a ako vyzerá nezdravé chudnutie.
- Aké sú príčiny jojo efektu?
- Ako s ním zatočiť efektom?
- Hrozí jojo efekt každému?
- Ako dokáže telo po chudnutí pribrať viac kíl, ako mal predtým?
Čo je jojo efekt a ako to súvisí s chudnutím?
Pod jojo efektom sa najčastejšie rozumie postupné priberanie tuku po predchádzajúcej diéte, resp. chudnutí. Typické pre jojo efekt je, že priberáme vyššiu hmotnosť a väčší podiel tuku na celkovom telesnom zložení, ako sme mali pred diétou, teda predtým, ako sme sa pustili do chudnutia.
Aké sú príčiny jojo efektu?
Najčastejšie je to kombinácia cyklického opakovania nízkoenergetických diét spojených s nedostatkom pohybovej aktivity. Každou ďalšou prísnou diétou (pod 1 200 kcal) je jojo efekt výraznejší.
Problémom je, že ľudia po takýchto diétach a prudkých schudnutiach strácajú postupne svalovú hmotu. Svalová hmota v porovnaní s tukovou spaľuje aj v pokoji (nemusíme sval zaťažiť) 3x toľko energie. Ak sval zaťažíme, výdaj je v násobkoch vyšší ako v kľudovom režime.
Sval sa rovnako veľmi ťažko priberá naspäť. Takže ak strácame svaly, postupne sa nám znižuje výdaj. Pri jojo efekte naberieme rýchlo naspäť tuk, avšak svaly nie. Vzhľadom na nižší výdaj ako v predchádzajúcom cykle chudnutia máme postupne nižší výdaj, a teda priberáme viac a viac. To vie byť veľmi frustrujúce a málokto z nás si uvedomuje, že sa to vôbec deje.
Kedy hrozí telu jojo efekt?
Najhoršia kombinácia pre vznik jojo efektu je:
- dlhodobá diéta pod 1 200 kcal na deň,
- zároveň strava s nízkym príjmom bielkovín,
- nedostatok športu, najmä silového charakteru,
- dlhodobo nedostatočný a krátky spánok v trvaní menej ako 6 hodín denne.
Hrozí jojo efekt každému, kto schudne?
Nie, našťastie, nehrozí nevyhnutne každému z nás. Zjednodušene, čím postupnejšia redukcia hmotnosti s vyváženou stravou, dostatočnou pohybovou aktivitou a dobrým spánkom, tým menšie riziko jojo efektu.
Veľmi dôležité je aj to, či sme si prešli rôznymi diétami v minulosti, alebo nie. Ak áno, môže byť chudnutie a hlavne následné udržanie hmotnosti vzhľadom na pokles množstva svalovej hmoty a metabolickú adaptáciu náročnejšie.
Naopak, ak chudneme tak, ako sa má, teda meníme celkové životné návyky a postupne zvyšujeme najmä pohybovú aktivitu, zaraďujeme viac prirodzených potravín a čo sa príjmu týka, je len mierne nižší ako výdaj, je šanca schudnúť a udržať hmotnosť vyššia.
Až takto jednoduché to je na papieri. V realite, čím postupnejší pokles hmotnosti, tým je to pre nás menej motivujúce a, žiaľ, málokto sa vôbec do zmeny životosprávy a správneho chudnutia púšťa.
Kto je náchylnejší na jojo efekt?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Kedy najviac hrozí telu jojo efekt?
- Kto je viac náchylnejší na jojo efekt?
- Prečo môžu mať ľudia po diéte väčší apetít?
- Ako si udržať stravu aj pri chudnutí?
- Prečo by si mali ľudia dopriať aj „nezdravé“ jedlo?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti