Príbeh, ktorý svojou lyrickou krásou svedčí o skaze. Film Piargy mieri do kín a nesie hlbokú myšlienku
- Kým vznikol celý film, prešlo takmer 10 rokov
- Piargy sú zrkadlom pokrivenej morálky spoločnosti
- Slovenský film sa dočkal premiéry
- Kým vznikol celý film, prešlo takmer 10 rokov
- Piargy sú zrkadlom pokrivenej morálky spoločnosti
- Slovenský film sa dočkal premiéry
Takmer dokonalé odzrkadlenie pokrivenej morálky a podriadenej pozícii žien v patriarchálnej spoločnosti. Príbeh, ktorý svojou lyrickou krásou svedčí o skaze – taký je film Piargy, ktorý v kinách štartuje už 22. septembra 2022.
My sme boli súčasťou jeho premiéry a prinášame ti zhrnutie toho, čo od tohto diela môžeš očakávať. Ani náhodou to nie je bežný scenár, ktorý je typický pre slovenskú kinematografiu.
O to viac sa tento film môže pýšiť nielen výnimočným spracovaním, ale najmä hlbokou myšlienkou. Novinka inšpirovaná novelou Františka Švantnera rozhodne vzdala hold starým dobrým filmom.
Medzivojnové obdobie
Autori filmu Piargy Jana Skořepová a Ivo Trajkov, ktorý je podľa oficiálnej stránky aj režisérom, sa snažili ukázať, čo je v nás ľuďoch prízemné a temné, no pritom sa im podarilo nebyť patetickí ani jednoznační.
Film sa odohráva tesne pred vypuknutím druhej svetovej vojny – v úvode sa dokonca stretáme so židovskou tematikou, ktorá nás vtiahne do prostredia. Za spomenutie stojí, že celé dielo je natočené v čierno-bielej farbe.
K dojmu pridáva historické prostredie slovenskej ľudovej dediny. Piargy sú symbolom novodobej Sodomy a Gomory, pričom celý príbeh sa točí najmä okolo mladej ženy Juliši, ktorá sa vydá za syna najbohatšieho statkára v dedine.
Neubráni sa však násilníckym zvodom svojho svokra a nechtiac sa ocitne uprostred drsného „milostného“ trojuholníka. Aj napriek výraznému historickému podtónu vo filme každý nájde podobenstvá, ktoré svojou aktuálnosťou až zarážajú.
Boj dobra a zla
Silný príbeh zvýraznili výborné výkony hercov. Mladú Julišu stvárňuje Judit Bárdos a jej manžela Martina si zahral Daniel Fischer. Ďalšou výraznou postavou je Martinov otec Attila Mokoš.
Okrem týchto hercov si vo filme zahrali Ivan Martinka či Lucia Šipošová. Výraznou postavou je aj tá, ktorú hrá Jana Oľhová, stvárnila miestnu vedmu. Jej proroctvá nám po celý čas predpovedajú, že tento film ani zďaleka neskončí klasickým „happy endom“.
Piargy však nie sú iba o výkonoch hercov. Čierno-biele prevedenie filmu pridáva atmosféru k opozitám, na ktoré sa tu kladie dôraz – akýsi boj dobra a zla. Napokon, až do samotného záveru nie je jasné, ktorá hodnota zvíťazí.
Film vznikal takmer celú dekádu
Jednou z najväčších zaujímavostí je, že film Piargy vznikal osem rokov. Len na scenári sa pracovalo niekoľko rokov. Samotné dielo sa však nakrúcalo 41 dní, ktoré boli rozložené na päť rokov.
Ako uvádza oficiálna stránka, z takmer 80 hodín materiálu zostrihali konečnú podobu diela, ktoré metaforickým spôsobom ukazuje temnú silu skazenosti, ale aj nevďačné postavenie žien v spoločnosti.
Už len samotný príbeh o vzniku filmu si zaslúži pozornosť. Natáčalo sa vo všetkých ročných obdobiach a priestor dostali ako známi herci, tak aj tí menej známi. V tomto diele však herci svoje postavy nehrali, no stali sa nimi.
Dielo s pridanou hodnotou
Ako sme už spomenuli, nejde o typickú slovenskú kinematografiu. Tento film však ani nemal zámer podobať sa tomu, čo v kinách bežne nájdeme. Dielo je plné metafor, ktoré v nás zanechajú otázniky aj po zhasnutí plátna.
A tak zo sály odchádzame s pocitom, že svet sa za takmer sto rokov značne zmenil, no isté hodnoty a presvedčenia zostali. Tento film teda nie je len ukážkou skvelých hereckých výkonov, hudby a prepracovaného scenáru.
Ukazuje najmä hodnoty, ktoré v modernom svete stále pretrvávajú, no často pred nimi jednoducho zatvárame oči. Film Piargy je dielo s pridanou hodnotou, ktoré si rozhodne zaslúži pozornosť milovníka nielen slovenskej kinematografie.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: Piargy