Príbeh Putina: Ako sa stal z agenta KGB človek „bez duše“ a iniciátor najväčšej vojny v Európe v tomto storočí
- Vladimir Putin vládne v Rusku takmer 25 rokov
- Ako sa však z dôstojníka KGB stal politik?
- Ovplyvnilo ho najmä jeho detstvo a rozpad Sovietskeho zväzu
- Vladimir Putin vládne v Rusku takmer 25 rokov
- Ako sa však z dôstojníka KGB stal politik?
- Ovplyvnilo ho najmä jeho detstvo a rozpad Sovietskeho zväzu
V utorok sa ruský prezident Vladimir Putin ujal svojho už piateho mandátu. Pri moci je už takmer 25 rokov, čo z neho robí druhého najdlhšie vodcu Ruska po sovietskom diktátorovi Josifovi Stalinovi.
Práve dedičstvo tohto muža v posledných rokoch v Ruskej federácii ožíva, pričom počas Putinovej vlády boli postavené stovky pomníkov, ktoré ho pripomínajú. Samotný ruský prezident býva k Stalinovi často prirovnávaný kvôli autoritárskemu štýlu vládnutia a represiám voči opozícii, médiám, menšinám či občianskej spoločnosti.
Ako budú historici v budúcnosti hodnotiť Putina, ukáže až čas a tiež to, aké bude úspešné jeho ťaženie proti Ukrajine. Samotný starnúci Putin podľa expertov dúfa, že sa do dejín zapíše ako Peter Veľký a ako niekto, kto Rusku prinavrátil jeho veľkosť a ďalšie územia.
Podľa kritikov sa však ruský prezident zapíše do dejín ako autokrat, ktorý pre svoje ambície rozpútal nezmyselnú vojnu a vraždil nevinných ľudí. Kde sa však ambície tohto muža berú? Jednoznačne sa dá povedať, že Putina výrazne ovplyvnilo detstvo a neskôr rozpad Sovietskeho zväzu, ktorý označil za najväčšiu politickú tragédiu 20. storočia.
Obyčajná rodina z Petrohradu
Vladimir Vladimirovič Putin prišiel na svet 7. 10. 1952 vo vtedajšom Leningrade (dnešný Sankt Petersburg – Petrohrad).
Podľa Thoughtco bola jeho matka Maria Ivanovna Shelomova zamestnaná v továrni, zatiaľ čo jeho otec Vladimir Spiridonovič Putin pôsobil v 30. rokoch 20. storočia v sovietskom námorníctve a v 50. rokoch sa venoval práci ako predák v automobilovej továrni.
Samotný prezident v dokumente o ňom uviedol, že jeho starý otec Spiridon Putin bol osobným kuchárom Vladimira Lenina, občas varil aj pre Josifa Stalina.
Putina poznačilo detstvo v Petrohrade, kde jeho príbuzní žili hrdinskými historkami z krutej nacistickej blokády mesta. Humanitárna situácia vtedajšom Leningrade vtedy bola katastrofálna a hlásené boli aj mnohé prípady kanibalizmu. Obliehanie Leningradu trvalo 900 dní a vyžiadalo si dva milióny obetí.
Jednou z nich bol Putinov starší brat Viktor, ktorý v tých časoch umrel na záškrt. O život takmer prišla aj Putinova matka, ktorá vďaka zhoršujúcemu sa stavu spôsobenému nedostatkom potravín odpadla a bola naložená medzi nebožtíkov. Len zázrakom si niekto v márnici všimol, že žije.
Okrem Viktora mal Putin ešte jedného brata Olega, ten však umrel ako dojča. Budúci ruský prezident tak vyrastal ako jedináčik.
„Pochádzam z obyčajnej rodiny, a tak som aj dlho žil, takmer celý život. Žil som ako priemerný, normálny človek a toto spojenie som si vždy udržiaval. Žili sme jednoducho – kapustnica, rezne, palacinky, ale v nedeľu a počas sviatkov mama piekla veľmi chutné plnené buchty (pirôžky) s kapustou, mäsom a ryžou a tvarohové torty (vatruški),“ vysvetľoval Putin pre Jagranjosh.
Fakt, že rodina Putinovcov žila v spoločnom byte spolu s ďalšími dvoma rodinami, naznačuje ich priemernosť. Takéto spolužitie bolo v tej dobe pomerne bežné. Jedna z rodín bola židovská, čo sa podpísalo na mladom Putinovi, ktorý nikdy nevykazoval antisemitizmus, v Rusku bežný.
Veľký fanúšik džuda
Podľa New York Times po dokončení základnej školy v roku 1968 začal študovať na strednej škole č. 281, ktorá sa špecializovala na chémiu. Táto škola bola jedinou svojho druhu v krajine a prijímala iba študentov s vynikajúcimi známkami.
Absolventi tejto školy mali zabezpečené miesto na najprestížnejšej technickej univerzite v meste.
Pôvodne sa mladý Putin zameral na chemické štúdium, avšak časom sa jeho záujmy posunuli smerom k spoločenským vedám. Tento posun bol podstatne ovplyvnený inovatívnymi metódami vyučovania, ktoré uprednostňovali diskusie a argumentáciu pred memorovaním faktov.
Na hodinách literatúry učiteľ Michail Demenkov rozdával zakázané literárne diela, tzv. samizdaty, a hodiny histórie u Tamary Stelmachovej sa venovali diskusii o realizovateľnosti Chruščovovho sľubu vybudovať pravý komunistický štát. Tieto zážitky viedli k tomu, že Putinovi začali pribúdať záujmy a známky v prírodných vedách sa mu zhoršili.
Jeho pedagógovia si ho pamätajú ako mimoriadne cieľavedomého a usilovného študenta.
„Tancovali sme, rozprávali sa o našich životoch a oslavovali sme. Napriek tomu bol Putin o niečo dospelejší ako my ostatní. Bolo vidieť, že to je zodpovedný človek, ktorý chce, aby z neho niečo bolo,“ opísal na stredoškolské časy Putinov bývalý spolužiak Aleksandr Matveyev.
Okrem akademických aktivít sa Putin počas strednej školy začal venovať aj športu, špecificky džudu, čo bolo motivované jeho obdivom k sovietskym spravodajským dôstojníkom, ktorých videl vo filmoch. Už vtedy Putin začal snívať, že sa stane spravodajským dôstojníkom.
Bojové umenie ale vyhľadal aj z iného dôvodu, už v útlom detstve sa dostával na dvoroch v Petrohrade do pästných súbojov. Vďaka svojmu nízkemu vzrastu bol v značnej nevýhode, túto slabosť mu pomohlo vykompenzovať práve džudo.
Podľa Thoughtco dnes Putin vlastní čierny pás v džude a je aj národným šampiónom v ruskom bojovom športe zvanom sambo.
Putinovo pôsobenie v Drážďanoch
Od mladosti mal Putin záľubu v špionážnych príbehoch a televíznych programoch. Keď bol na strednej škole, zvedavosť ho priviedla až do ústredia hlavnej sovietskej tajnej služby KGB, kde sa informoval o možnostiach, ako sa stať jej členom. Predstavitelia KGB mu odporučili, aby na sebe pracoval a študoval právo, čo Putin aj s plným odhodlaním urobil.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aká bola cesta Putina do politického kresla
- Čo robil ako dôstojník KGB v Drážďanoch?
- Aké škandály sa s Putinom spájajú
- Ktoré okamihy ohrozili popularitu Putina ako začínajúceho prezidenta
- Ktorí Putinovi kritici umreli záhadnou smrťou
- Ako sa postupne degradovali vzťahy medzi Putinovým Ruskom a Západom
- Čo môže stať za Putinovým rozhodnutím spustiť vojnu na Ukrajine
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity