Pribúdajú symptómy pri COVID-19. Superpočítače odhalili, čo sa za nimi skrýva
- COVID-19 je podľa vedcov okrem respiračného ochorenia aj vaskulárne
- superpočítače skúmali genetické informácie pacientov z Wuchanu
- COVID-19 je podľa vedcov okrem respiračného ochorenia aj vaskulárne
- superpočítače skúmali genetické informácie pacientov z Wuchanu
Dlhodobým skúmaním nového koronavírusu sa vedci snažili prísť na to, prečo ochorenie postihuje rôzne ľudské orgány a zároveň sa snažili vysvetliť, prečo má stále viac príznakov. Potvrdil to portál Business Insider pred niekoľkými hodinami.
Vaskulárne namiesto respiračné?
Laboratórne superpočítače analyzovali vzorky pľúcnych tekutín deviatich pacientov s vážnym štádiom koronavírusu. Pacienti pochádzali z oblasti Wuchan, ktoré bolo epicentrom vzniku nového koronavírusu. V laboratóriu v Oak Ridge v Tenessee skúmali superpočítače genetické informácie spomínaných pacientov a výsledok bol prekvapujúci.
Vedúci výskumného tímu Dan Jacobson potvrdil, že v ľudskom tele sa odohráva tzv. bradykinínová búrka. Látka bradykinín reguluje krvný tlak. Pre kanadský spravodajský portál CTV News sa vyjadril, že imunitné bunky bežne zostanú v cievach, no môžu sa vsakovať do okolitého tkaniva a spôsobiť zápal.
Výskumný tím sa ďalej domnieva, že pokiaľ sa takýto jav môže objaviť v pľúcach človeka, môže sa automaticky objaviť aj v iných orgánoch. Preto sa podľa nich nový koronavírus vyznačuje početnými príznakmi, ku ktorým patrí, podobne ako pri chrípke, bolesť svalov a nevoľnosť.
Ďalšími sú napríklad strata čuchu a chuti.
Teória dokazuje, že nákaza COVID-19 nemusí byť ultimátne škatuľkovaná ako respiračné ochorenie. Keďže v tele sa môžu vyskytnúť aj krvné zrazeniny, zapálené cievy a porušené cievy, môžu pacienti dostať mozgovú príhodu či trpieť poškodením srdca.
Aby sa ľahšie infiltroval
Superpočítače zistili, že hodnoty enzýmu ACE2 sa u pacientov zvýšili 200-násobne. Vírus aktívne ovplyvňuje telo pacienta a tak sa dokáže do organizmu opätovne infiltrovať. Pacienti nakazení koronavírusom môžu vo zvýšenej miere produkovať kyselinu hyalurónovú. Ak sa táto zmieša s tekutinou v pľúcach, môže mať pacient pocit, akoby sa nadýchol vakom plným želatíny. To spôsobuje dýchacie ťažkosti.
Bradykinínová búrka môže spôsobiť únik tekutín z ciev v mozgu, čo je vysvetlením pre neurologické príznaky, zmätenosť, bolesť hlavy, malátnosť či zahmlievanie.
Bolesť svalov a tela je zase príznakom zápalu v tele, opuchu alebo bolesti svalov a končatín.
Tím doktora Jacobsona nie je prvý, ktorý s teóriou prišiel. Na to, aby sa jeho súvislosť s ochorením COVID-19 potvrdil, musia vykonať niekoľko klinických štúdií.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: businessinsider.com, ctvnews.ca, alifesciences.org