Pribudlo 138 nakazených, padla kľúčová dohoda, ktorá nám umožní cestovať bez obmedzení

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 138
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4 004
pol
Facebook/ Polícia SR
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 138
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4 004

 Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 504 390 za predchádzajúci deň pribudlo 20 650 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 722 087 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 12 693 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 138 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 137 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 3,44 % z 4 004 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,25 % z 54 523 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (30), nasleduje Trenčiansky (23), Košický (20), Bratislavský (15), Trnavský (15), Banskobystrický (14), Prešovský (13) a Nitriansky.

Je medzi nimi 71 mužov a 67 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 185 474 a žien 203 055. V nemocniciach je hospitalizovaných 666 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 576 ľudí. Na JIS je 68 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 83 osôb.

 Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 8 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 280 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 406. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 788 281 pričom takto bolo pozitívne testovaných 388 529 osôb.

Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 34 715 453, z čoho bolo pozitívne testovaných 383 052 osôb. Celkový počet neaktívnych prípadov je 723 550. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. 

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Dohoda o COVID pasoch

Členské štáty Európskej únie a Európskeho parlamentu uzavreli dočasnú kompromisnú dohodu, ktorá umožní vydávanie digitálnych zelených osvedčení, takzvaných COVID pasov a uľahčí Európanom cestovanie počas letnej dovolenkovej sezóny.

Európsky parlament (EP) v správe pre médiá uviedol, že spoločný právny rámec EÚ, ktorý sa zrodil za cenu veľkých kompromisov, umožní členským štátom vydávať osvedčenia, ktoré budú akceptované vo všetkých krajinách Únie. Nariadenie EÚ o digitálnych zelených osvedčeniach by malo platiť 12 mesiacov, COVID pasy však samé o sebe nebudú predpokladom na uplatnenie práva na voľný pohyb a nebudú sa považovať za cestovný doklad.

Chystáš sa toto leto na dovolenku letecky?

Podľa EP ide o kompromisnú dohodu, lebo poslanci pôvodne požadovali, aby členské štáty EÚ znášali náklady na testy PCR, čo niektoré z nich odmietli. Dosiahnutý kompromis zahŕňa potrebu cenovo dostupných testov i záväzok Európskej komisie zmobilizovať 100 miliónov eur na nákup testov, pričom na financovanie sa použije európsky nástroj núdzovej podpory. V prípade potreby by eurokomisia mala zmobilizovať ďalších 100 miliónov eur.

Ďalším sporným bodom rokovaní bola požiadavka europoslancov, aby držitelia COVID pasov neboli v členskej krajine, do ktorej pricestujú vystavení karanténe alebo ďalším testom. Členské štáty si však v tejto otázke, ktorá patrí do ich národných právomocí, chceli ponechať právo zaviesť takéto opatrenia, a to najmä vo výnimočných pandemických situáciách, ako je šírenie nových variantov koronavírusu.

zdroj: Pexels/Asad Photo Maldives

Kompromisná dohoda stanovuje, že členské štáty „sa zdržia ukladania ďalších cestovných obmedzení“ ako je karanténa či nové testy v prípade, že takéto kroky nie sú „nevyhnutné a primerané“ pre verejné zdravie. Takéto opatrenia by mali byť oznámené ostatným členským štátom a eurokomisii najneskôr 48 hodín pred ich zavedením.

Poslanci požadovali, aby COVID pas umožňoval uvádzať údaje o akomkoľvek type vakcíny, bez ohľadu na to, či bola schválená Európskou agentúrou pre lieky (EMA). Viaceré členské štáty však trvali iba na zmienke o vakcínach schválených EMA.

Kompromisná dohoda napokon ponecháva na členských štátoch, aby rozhodli, či prijmú aj osvedčenia s iným typom vakcín uvedených v zozname vakcín, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) schválila na núdzové použitie. Takéto povolenie od WHO, avšak nie od EMA, má  čínska vakcína Sinopharm, ktorou sa očkuje v Maďarsku.

O COVID pasoch budú rokovať šéfovia vlád a štátov na budúci týždeň na mimoriadnom summite EÚ (24. – 25. mája) a nakoniec budú musieť dohodu odobriť aj poslanci EP počas júnového plenárneho zasadnutia (7. – 10. júna) v Štrasburgu. Cieľom je, aby boli COVID pasy sprístupnené občanom EÚ najneskôr do konca júna.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá