Pribudlo 362 nakazených a desiatky úmrtí. Minister zdravotníctva povedal, kedy by sa mohlo začať očkovať Sputnikom

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 362
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6 995
  • V prípade ruskej vakcíny Sputnik sú len dve riešenia, povedal dnes minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský
Sputnik
SITA/AP, Jorge Saenz
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 362
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6 995
  • V prípade ruskej vakcíny Sputnik sú len dve riešenia, povedal dnes minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 176 143 za predchádzajúci deň pribudlo 9 219 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 564 317 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 12 114 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 362 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 301 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 5,18 % z 6 995 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,38 % z 79 380 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (107), nasleduje Žilinský (67), Košický (55), Banskobystrický (36), Nitriansky (30), Trenčiansky (26), Trnavský (22) a Bratislavský (19). 

Je medzi nimi 167 mužov a 195 žien. Celkový počet nakazených mužov je 183 787 a žien 201 235. V nemocniciach je hospitalizovaných 1 117 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 005 ľudí. Na JIS je 109 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 156 osôb.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 26 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 11 946 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 335. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 704 901 pričom takto bolo pozitívne testovaných 385 022 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 32 982 254, z čoho bolo pozitívne testovaných 378 644 osôb.

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Štvrtok 6. mája 2021

Celkový počet neaktívnych prípadov je 673 097. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Sputnik

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský konštatuje, že „čísla sú veľmi povzbudzujúce.“ Avizoval, že vo štvrtok naša krajina obdržala výsledky testov vakcíny Sputnik V z Maďarska. Informoval, že výsledky testov sú v poriadku a rezort rozhodne o ďalšom postupe.

Slovensko stále čaká v prípade tejto vakcíny na ruskú stranu. Podľa Lengvarského sú v prípade Sputnika V len dve riešenia, a to buď povoliť alebo nepovoliť očkovanie touto neregistrovanou vakcínou. Rusko má na pretestovanie vzoriek Sputnika čas do konca mája. Očkovať touto diskutovanou vakcínou by sa podľa Lengvarského mohlo od júna.

Sputnik V
zdroj: TASR / Milan Kapusta

Aj keď na väčšine územia Slovenska platí zákaz vychádzania od 21:00, podľa šéfa rezortu zdravotníctva by sa toto opatrenie mohlo budúci týždeň meniť. Všetko záleží na rozhodnutí vlády. 

Kiná budú aj ďalej zatvorené, hlavný hygienik Ján Mikas však postupne povoľuje kultúrne podujatia s maximálne 50-percentnou kapacitou. Na podujatiach sa môže len sedieť. Nie je povolené žiadne filmové predstavenie v interiéri, ani podujatia pre školopovinné deti.

Už toho máme dosť odkazujú vláde lekári a posielajú jej jasnú výzvu

Situácia s nedostatkom personálu v slovenskom zdravotníctve je naozaj kritická. Upozornili na to zástupcovia lekárov a zdravotných sestier. Ministerstvo zdravotníctva si podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Petra Visolajského túto vážnu krízu neuvedomuje a nechystá ani jej riešenia, pretože nemá žiadny jasný plán na zabezpečenie personálu. Zároveň konštatoval, že rezort so zástupcami lekárov a sestier takmer vôbec nekomunikuje.

Zdravotníci žiadajú o jasné riešenie, ako bez núdzového stavu zastabilizovať slovenské nemocnice tak, aby fungovali naďalej. Podľa predsedu LOZ nestačí len jasný plán obnovy nemocníc, potrebný je aj plán obnovy personálneho zabezpečenia.

Dáš sa zaočkovať vakcínou Sputnik V, keď bude dostupná?

„Zaujíma vôbec niekoho kompetentného, či bude mať niekto o rok alebo o päť rokov liečiť a starať sa o našich pacientov? Nevidia kompetentní, čo sa vlastne v našom zdravotníctve deje?“ pýta sa prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár. Je podľa neho nevyhnutné začať so zdravotníkmi diskusiu o ich odmeňovaní, postavení aj budúcnosti na Slovensku.

„Požadujeme okrem investícií do plánu obnovy investovať dostatočné finančné prostriedky do personálnej konkurencieschopnosti nášho zdravotníctva, riešiť akútnu finančnú stabilizáciu lekárov, sestier a ďalšieho zdravotníckeho personálu,“ uviedol. V najbližšom období je podľa neho nevyhnutné predstaviť reálny plán doplnenia slovenského zdravotníctva ľudskými zdrojmi. Súčasná situácia je totiž podľa Kollára kritická a neznesie ďalší odklad.

pandemia, koronavirus
zdroj: TASR/AP Photo/Omar Marques

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Iveta Lazorová poukázala na to, že kým v iných krajinách Európskej únie sa o tisíc obyvateľov stará priemerne 8,4 sestry, na Slovensku je to 5,7 sestry. Upozornila, že na to najviac doplácajú práve pacienti, ktorí tento nedostatok pociťujú na kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

„Na Slovensku máme 31 309 sestier, ak by sme chceli dosiahnuť priemer Európskej únie, teda 8,4 sestry, potrebovali by sme o vyše 14-tisíc sestier viac,“ konštatovala. Ako doplnila, že ešte pred pár rokmi chýbalo slovenskému zdravotníctvu 12-tisíc sestier.

Prezident SLK dodal, že zdravotníci sú zásadne proti tomu, aby sa akýkoľvek núdzový stav vymenil za nejasnú hospodársku mobilizáciu. Tá bude podľa neho totiž naďalej postihovať zdravotníckych pracovníkov bez akejkoľvek primeranej kompenzácie. Zákon o hospodárskej mobilizácii podľa prezidentky sesterskej komory poburuje zdravotníkov.

„Vnímame ho ako ďalší donucovaní prostriedkov pre zdravotníkov, aby boli nútení zostať v nemocniciach a zariadeniach, kde určite nie sú spokojní ani s pracovnými podmienkami, ani so mzdami,“ uzavrela.

Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová v reakcii uviedla, že pre rezort je ochrana zdravia a životov na prvom mieste. „Preto sú pre nás pacienti spolu s lekármi, sestrami a ďalšími zdravotníckymi pracovníkmi prioritou,“ konštatovala.

Podotkla, že ministerstvo pracuje na reformách ambulantnej siete aj nemocníc. Plánuje sa zamerať aj na adekvátne ohodnotenie ľudí v systéme, chce preto zaviesť motivačný zásluhový systém príplatkov na základe jasne merateľných kvalitatívnych ukazovateľov, spokojnosti pacientov, dosiahnutého vzdelania a odpracovaných rokov. Prepracovať bude tiež treba program rezidentského štúdia, aby lekári boli motivovaní ísť do regiónov a zriadiť si tam ambulanciu.

„Plán obnovy je historickou obrovskou možnosťou investovať do nášho zdravotníctva, investícia je však podmienená reformami, na ktorých už pracujeme. Na základe podmienok, ktoré stanovila Európska komisia, môžeme financovať iba tzv. kapitálové výdavky, preto sú investície zamerané primárne do nemocníc,“ uviedla hovorkyňa rezortu. Aj z toho dôvodu podľa nej plánuje ministerstvo nástroje ako Rezidentský program, štipendiá či vzdelávania zahrnúť do nového eurofondového obdobia.

„Faktom zároveň je, že investície do univerzitných a fakultných nemocníc významne zlepšia pracovné prostredie a kvalitu vzdelávania zdravotníkov,“ uzavrela Eliášová.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: SLK, SITA, MZSR, korona.gov.sk, NCZI

Najnovšie videá

Trendové videá