Pribudlo 45 úmrtí na Covid. Sedem z desiatich aktuálne hospitalizovaných pacientov nie je plne zaočkovaných
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 11 207
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 21 767
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 11 207
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 21 767
V pondelok potvrdili PCR testy na Slovensku 11 207 ľudí nakazených koronavírusom. Celkovo ich laboratóriá vykonali 21 767. Za uplynulý deň pribudlo aj ďalších 45 úmrtí na ochorenie COVID-19. Celkový počet obetí tohto ochorenia tak už na Slovensku dosahuje 18 530. V nemocniciach bolo ku koncu predchádzajúceho dňa 2 741 ľudí s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.
Ako sa ďalej uvádza na stránke korona.gov.sk, antigénové testy odhalili v pondelok ďalších 2 953 pozitívnych, celkovo ich bolo za tento deň u nás vykonaných 24 255. Pozitivita PCR testov dosiahla za uplynulý deň 51,49 percenta a antigénových 12,17 percenta.
Čo sa týka pacientov v nemocniciach, 232 je na JIS a 87 na pľúcnej ventilácii. Sedem z desiatich aktuálne hospitalizovaných pacientov nie je plne zaočkovaných.
Na Slovensku sa na prevenciu Covidu aktuálne používajú vakcíny od troch výrobcov: Comirnaty od Pfizeru, Spikevax od Moderny a jednodávková Janssen od firmy Johnson & Johnson. Od konca februára sa u nás začína očkovať aj „klasickou“ vakcínou Nuvaxovid od spoločnosti Novavax. Informuje Národné centrum zdravotníckych informácií.
Vakcína Nuvaxovid obsahuje laboratórne vyrobené časti spike proteínu. Spike proteín sa nachádza na obale vírusu SARS-CoV-2 a vírus ho používa na vstup do buniek ľudského tela.
Vakcína tiež obsahuje pomocnú látku, ktorej úlohou je posilnenie imunitnej odpovede na vakcínu. Po očkovaní imunitný systém rozozná proteínové častice ako cudzorodé a spustí obrannú reakciu – začne tvoriť protilátky a T-bunky.
Ak sa následne ľudský organizmus stretne s koronavírusom SARS-CoV-2, jeho imunitný systém ho rozpozná a dokáže proti nemu bojovať. Protilátky a T-bunky vírus zabijú, zabránia jeho vstupu do ľudských buniek a zničia infikované bunky, a tak ochránia organizmus pred rozvojom ochorenia COVID-19. Spike proteín je pritom len malou časťou vírusu a nie je schopný vyvolať infekciu COVID-19.
Európska lieková agentúra (EMA) odporučila jej podmienečnú registráciu ešte v decembri. Odborníci do nej vkladajú nádej z dôvodu, že by mohla presvedčiť aj zarytých odporcov očkovania, ktorí nedôverujú moderným mRNA alebo vektorovým vakcínam. Piata schválená vakcína Európskou liekovou agentúrou je na báze proteínu. Na rovnakom princípe fungujú aj očkovacie látky, ktoré sa desiatky rokov používajú napríklad proti chrípke, žltačke či rakovine krčka maternice.
Vakcína je určená pre dospelých od 18 rokov a spĺňa všetky požiadavky na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu vakcín platné v Európskej únii (EÚ). Jej účinnosť bola potvrdená v dvoch hlavných klinických skúšaniach u dospelých od 18 rokov. Klinické skúšania spolu zahŕňali viac ako 45 000 účastníkov.
Vakcína od Novavaxu je dvojfázová. Medzi prvou a druhou dávkou by malo uplynúť 21 dní. Covidový certifikát bude na Slovensku platný 14 dní od vykonania vakcinácie. Slovensko zakontrahovalo celkovo 600-tisíc dávok vakcíny, množstvo je tak určené pre 300-tisíc ľudí.
Výsledky štúdií preukázali účinnosť vakcíny približne 90 %. V čase vykonávania klinických skúšaní dominoval pôvodný variant vírusu SARS-CoV-2 a niektoré ďalšie varianty ako alfa a beta. V súčasnosti je k dispozícii len obmedzený počet údajov o účinnosti vakcíny Nuvaxovid na iné varianty vrátane omikronu.
Pozorované nežiaduce účinky boli zväčša miernej až strednej intenzity a odzneli do niekoľkých dní po očkovaní. Medzi najčastejšie nežiaduce účinky vakcíny patrí citlivosť a bolesť v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, nevoľnosť a vracanie. Zo štúdií vyplýva, že proteínové vakcíny majú miernejšie a menej časté nežiaduce účinky než vakcíny vytvorené mRNA technológiou či vektorovým princípom.
mRNA vakcíny
Vakcíny na báze (mRNA) – Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Spikevax (Moderna) sú založené na použití genetickej informácie priamo z vírusu, ktorá je vložená do tukového obalu, vďaka čomu sa RNA dostane jednoduchšie do buniek. Ak by sa nepoužil obal, naše telo by vírusovú informáciu automaticky mohlo zničiť ako narušiteľa a samotná vakcína by nesplnila svoju funkciu.
Po očkovaní sa teda do tela nedostane celý vírus, ale iba jedna konkrétna vírusová bielkovina. RNA sa v cytoplazme bunky následne prepisuje do bielkoviny, ktorá sa buď produkuje na povrchu bunky, alebo ide priamo von. Tým sa vystaví imunitnému systému, ktorý si vytvorí svoju reakciu – protilátkovú odpoveď. Vírusová informácia vôbec nepríde do kontaktu s našou DNA, ktorá sa nachádza v jadre bunky. Po použití naša bunka RNA zničí.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, Národné centrum zdravotníckych informácií