Pribudlo 6 478 prípadov. Vrchol omikron vlny nastane v Bratislave približne o týždeň, tvrdí matematik Kollár

  • Za uplynulý deň pribudlo 6 478 pozitívne testovaných
  • Lekárov čaká vyčerpávajúce obdobie
koronavirus covid
TASR/Michal Svítok
  • Za uplynulý deň pribudlo 6 478 pozitívne testovaných
  • Lekárov čaká vyčerpávajúce obdobie

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 6 478 pozitívne testovaných ľudí formou PCR testov. Počet úmrtí vzrástol o 35, pričom celkový počet úmrtí dosahuje na Slovensku číslo 17 612. V nemocniciach je hospitalizovaných celkovo 1 512 pacientov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 5 351 549, pričom takto bolo pozitívne testovaných 910 311 osôb.

Približne o týždeň

Spoločnosť Unilabs Slovensko informovala, že na Slovensku má omikron medzi nakazenými až 61 %-né zastúpenie. Generálny riaditeľ spoločnosti Peter Lednický zároveň dodal, že omikron má ľahší priebeh a nie je rizikovejší ako delta. Problémom omikronu je, že ide o vysoko infekčné ochorenie, takže naraz ochorie naozaj obrovské množstvo ľudí.

Ku príchodu omikron vlny sa vyjadril aj matematik Richard Kollár. Ten na svojom profile uviedol, že o tom, čo nám nová vlna prinesie, svedčí aj to, že si domov po prvý raz počas pandémie zadovážil čo najkvalitnejšie antigénové testy.

Aj napriek ich limitovaným možnostiam by mali podľa jeho slov pri výtere priamo z boľavého hrdla spoľahlivo odhadnúť, či človek infikovaný je, alebo nie.

Je mi jasné, že dostupnosť testovania mimo domu bude v čase vrcholu vlny nižšia, kvalitné testy už asi vtedy nekúpim ani v lekárni, a možno dostatočne rýchlo ani online. Na testovacích miestach vtedy bude aj tak väčšina ľudí infikovaná a ktovie, ako bude odhrnutá od snehu cesta, či chodník. Jazdiť chorý v snehu nie je sranda,“ píše Kollár.

Objasnil tiež, že v čase prichádzajúceho vrcholu, ktorý by v Bratislave mohol nastať približne o týždeň, sa už matematik bude úplne vyhýbať rizikovým činnostiam. Jedným dychom však podotkol, že niečo podobné bude trvať len krátko.

Lekári sa nezastavia

„Ešte stále je pár dní pre mňa prípustné riziko ísť sa najesť do takmer prázdnej alebo poloprázdnej reštaurácie. Rátam s tým, že šanca na infekciu bude v čase vrcholu vlny skutočne extrémne vysoká a bude veľmi ťažké sa infekcii vyhnúť. Napriek tomu má zmysel sa primerane chrániť,“ píše matematik.

Dúfa, že ak sa nakazí vírusom, tak to bude ešte pred vrcholom vlny, alebo až po vrchole vlny, keď nebude extrémny nápor na príjmy v nemocniciach. Podobný scenár spomenul aj napriek tomu, že štatistická šanca, že by k niečomu podobnému po troch dávkach vakcíny došlo, je podľa neho veľmi nízka.

„Taktiež dúfam, že v tom čase, ak sa teda infikujem, bude po prekonaní nielen moja obvodná lekárka, ale aj väčšina lekárov na COVID oddelení. Totiž, naozaj by som nechcel prispieť k ich záťaži v čase, keď nebudú stíhať ani spať, ani jesť, ani chodiť na záchod a budú sa hodiny potiť v ochranných oblekoch spolu s hordou medikov,“ uvádza.

Richard Kollár na záver píše, že pri dostatočnej vakcinácii jeho samého a jeho blízkych už nie je ochotný sa pandémii úplne prispôsobovať. „Chcem viesť pomerne normálny život, akurát s tým, že preto aj urobím všetko, čo si myslím, že je dôležité a pomerne jednoduché,“ uzavrel.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: Facebook/Richard Kollar

Najnovšie videá

Trendové videá