Pribudlo takmer 16 000 nakazených. Návrat do normálu nemusí byť ďaleko, tvrdia analytici

  • Podľa analytikov z Dát bez pátosu sa situácia v niektorých okresoch zlepšuje
  • Iné však svoj vrchol v počte nakazených ešte nedosiahli
  • Za včerajší deň pribudlo aj 20 úmrtí
fitnescentrá, fitko, lockdown, prevádzky
Ilustračná snímka TASR/AP Photo/Alessandra Tarantino
  • Podľa analytikov z Dát bez pátosu sa situácia v niektorých okresoch zlepšuje
  • Iné však svoj vrchol v počte nakazených ešte nedosiahli
  • Za včerajší deň pribudlo aj 20 úmrtí

Za sobotu 6. februára pribudlo 15 549 nových prípadov. Ako informuje NCZI, vykonaných bolo 28 424 PCR testov a 10 385 antigénových testov.

Počet úmrtí sa zvýšil o 20 a koronavírus si na Slovensku vyžiadal dokopy 17 958 obetí. Situácia v nemocnici sa výrazne nemení. Počet hospitalizovaných stúpol o 1. Celkovo je hospitalizovaných 1 906 pacientov, z ktorých je 1 286 nezaočkovaných.

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je momentálne podľa informácií rezortu zdravotníctva 268 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 134 ľudí. „Viac ako 75 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky,“ zdôraznilo ministerstvo.

V sobotu pribudlo aj 300 zaočkovaných. Najviac pozitívne testovaných bolo podľa Ministerstva zdravotníctva SR v Košickom kraji, najmenej v Banskobystrickom. Ochorenie COVID-19 si zároveň vyžiadalo ďalších 20 obetí.

Výrazný pokles

Počas tohto týždňa boli počty nakazených skutočne vysoké a pohybovali sa pri hranici 20-tisíc. Dáta bez pátosu však konštatujú, že tak, ako sa zlomili všetky ostatné krivky, zlomí sa aj krivka variantu omikron. Analytici sa totiž pozreli okresy v 7 dňovej incidencii v PCR+AG pozitívnych testoch.

Ukázalo sa, že okresy, ktoré boli medzi prvými najpostihnutejšími, už pár dní klesajú. Ide o okresy Dunajská Streda a Námestovo. „Vývoj v Námestove potvrdzuje aj Tvrdošín a to už je región so 100-tisíc obyvateľmi. Aj pozitivita PCR testov pár dní klesá,“ konštatujú analytici s tým, že situácia v Dunajskej Strede je potvrdená stabilizáciou Komárna a Senca. „Toto sú ešte robustnejšie dáta s viac ako 1/4 miliónom ľudí,“ dodávajú.

https://www.facebook.com/databezpatosu/posts/428337305747402

Mapy, ktoré Dáta bez pátosu zdieľali na sociálnych sieťach, ukazujú, že na Orave bolo za 14 dní nameraných 7 pozitívnych ľudí na 100 obyvateľov a v Dunajskej Strede 6 na 100. „To sú namerané hodnoty, kľudne môžeme násobiť dvoma a dostaneme cez 10 % obyvateľstva s pozitívnym testom za 2 týždne,“ uvádzajú analytici s tým, že tieto údaje sú si veľmi podobné s údajmi krajín, ktoré už omikronu mávajú.

Analytici sľubujú, že to bude naozaj rýchle, no dodávajú, že Slovensko nie je jeden okres, ani jeden región. Nemali by sme sa pozerať na slovenské čísla, pretože všetky okresy budeme vnímať ako rastúce a zanedbáme dôležité skutočnosti o rastoch a zlomoch.

Podľa analytikov sa ďalšiemu rastu nevyhne Bratislava, pretože predpokladajú, že v súčasnosti je len na polovici počtu prípadov, ktoré môže dosiahnuť. K Bratislave možno zaradiť Lučenec a celý Banskobystrický kraj, ktoré sú na úplnom začiatku omikronu. Banskobystrický kraj mešká za Oravou približne 3 týždne.

„Ak by bola do pár dní potvrdená zlomená krivka pozitívnych na Orave a na juhu Slovenska, tak sa teraz budú okresy pridávať v rýchlom slede jeden po druhom a postupne si oddýchneme. Návrat do normálu nemusí byť ďaleko,“ prichádzajú Dáta bez pátosu s dobrými správami.

Upozorňujú však, že omikron na Slovensku sa bude držať vzorca: deti, potom rodičia, potom seniori, špička s odstupom pár dní a všetky 3 špičky v horizonte 10 – 15 dní.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: NCZI, Dáta bez pátosu, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá