Pribudlo takmer 500 prípadov. Vedci skúmajú liek, ktorý môže ukončiť celú pandémiu
- Na Slovensku pribudlo 474 nových prípadov koronavírusu
- Nová monoklonárna protilátka môže byť všeliekom
- Na Slovensku pribudlo 474 nových prípadov koronavírusu
- Nová monoklonárna protilátka môže byť všeliekom
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 474 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 037. Zároveň sa potvrdilo 49 pozitívnych prostredníctvom antigénového testovania z celkového počtu 518 testov.
Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 226 240, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 817 779 osôb.
Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 62,39. Informuje NCZI.
V nemocniciach je hospitalizovaných 605 pacientov, čo je oproti uplynulému dňu o 1 menej. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 4 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 223.
Liek na všetky varianty
Vedci na univerzite Alabama v Birminghame sa priblížili k objavu „všelieku na pandémiu“. Ako upozorňujú Economic Times, ide o monoklonálne protilátky, ktoré sa môžu pacientovi podávať aj ako sprej do nosa.
Prelomové je, že látka si vie poradiť nielen s vírusom SARS-CoV-2 (Covid) a všetkými jeho variantmi, ale aj s MERS či obyčajným prechladnutím. Všetky tieto ochorenia totiž spôsobujú rôzne koronavírusy. Väčšina liekov sa doteraz zameriavala na špičku S-proteínu, no tá je u každého druhu a dokonca aj variantu koronavírusu iná.
Monoklonálna protilátka, ktorá dostala označenie 1249A8 hmAb cieli na inú časť spike proteínu, ktorú majú beta-koronavírusy spoločnú a je kľúčovou časťou vírusu pri prichytávaní sa a prenikaní do buniek, čo vedie k infekcii.
Vedci túto látku podávali hlodavcom buď cez nos alebo ako injekciu do brušnej dutiny. Liek ich nielenže ochránil pred ochorením Covid-19, ale infikovaným jedincom vyčistil pľúca od vírusu v priebehu štyroch dní.
Brána k novej vakcíne
„SARS-CoV-2 spôsobil celosvetovo najviac infekcií a úmrtí. Nové varianty nesú so sebou riziko, že sa budú vyhýbať imunitnému systému aj u ľudí, ktorí boli očkovaní alebo už ochorenie prekonali. A tak tu ostáva potenciál pre ostatné, geneticky podobné koronavírusy, aby sa vyvinuli do pandemických variantov,“ povedal výskumník James J. Kobie, Ph.D.
Látku zatiaľ testujú len na zvieratách, preto nemôžeme povedať, že liek je na svete. Čaká ho ešte séria testov no ak dopadnú dobre, môže ísť o liek, ktorý ukončí všetky koronavírusové pandémie raz a navždy. Látka má byť súčasťou koktejlu, ktorý sa bude ako liek podávať inhalačne a bude určený na liečbu infikovaných pacientov. Objav univerzálnej a účinnej protilátky však pomôže aj pri vývoji vakcíny, ktorá by bola účinnou prevenciou proti všetkým koronavírusom aj v budúcnosti.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, UABNews, EconomicTimes