Pribudlo takmer 8 000 nakazených. Nová rozsiahla štúdia ukázala, či sa nám ešte stále oplatí nosenie rúšok

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 556 886 za predchádzajúci deň pribudlo 835 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 329 099 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 186 ľudí
  • Treťou dávkou sa včera zaočkovalo 1 430 ľudí, dohromady 231 633
covid, očkovanie
Unsplash/CDC/Mufid Majnun
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 556 886 za predchádzajúci deň pribudlo 835 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 329 099 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 186 ľudí
  • Treťou dávkou sa včera zaočkovalo 1 430 ľudí, dohromady 231 633

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 7 616 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich viac ako 71 % nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 1 140 pozitívnych, takmer 70 % z nich sa doteraz nezaočkovalo. Informuje MZSR.

Včera bolo ukončených 22 206 RT-PCR vyšetrení a 11 015 antigénnych testov. Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (1 648), nasleduje Košický (1 319), Žilinský (1 001), Bratislavský (832), Trenčiansky (796), Banskobystrický (772), Trnavský (769) a Nitriansky (479).

Je medzi nimi 3 648 mužov a 3 968 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 278 723 a žien 307 101. V nemocniciach je hospitalizovaných 2 904 pacientov a potvrdeným ochorením COVID-19.

Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných takmer 81,39 %. Na JIS je 259 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 246 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 38 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 13 725 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 616.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 4 305 233 pričom takto bolo pozitívne testovaných 585 824. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 39 682 580 z čoho bolo pozitívne testovaných 455 172 osôb.

Majú opatrenia stále zmysel?

Vedci môžu prvýkrát rozsiahlou štúdiou potvrdiť, že nosenie masiek, sociálne dištancovanie a umývanie rúk sú účinné opatrenia na potláčanie šírenia COVID-19. Informuje The Guardian.

„Tento systematický prehľad a metaanalýza naznačuje, že niekoľko osobných ochranných a sociálnych opatrení vrátane umývania rúk, nosenia masky a fyzického dištancovania je spojených so znížením výskytu COVID-19,“ napísali vedci v The BMJ.

Uviedli, že výsledky poukazujú na potrebu pokračovať v nosení masiek, spoločenskom odstupe a umývaní rúk popri očkovacích programoch.

Výskumníci z Monash University a University of Edinburgh tvrdia, že opatrenia, ako napríklad blokovanie a zatváranie hraníc, škôl a pracovísk, si vyžadujú ďalšiu analýzu. Následne budú vedieť posúdiť ich potenciálne negatívne dopady na obyvateľstvo.

Je známe, že zásahy v oblasti verejného zdravia alebo nefarmaceutické zásahy sú prospešné v boji proti respiračným infekciám, ako je chrípka. Krajiny na celom svete sa ich pokúšali použiť na obmedzenie šírenia Covidu, píše The Guardian.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Doteraz však hodnotenia neboli dostatočne spoľahlivé, aby umožnili odborníkom urobiť pevné závery o účinnosti takýchto opatrení v boji proti koronavírusu. Teraz však boli podrobne analyzované výsledky z viac ako 30 štúdií z celého sveta. Tie ukázali štatisticky významné 53 % zníženie výskytu Covidu vďaka noseniu masky a zníženie o 25 % vďaka sociálnemu dištancovaniu.

Sprísňovanie na 3 týždne

Protipandemické opatrenia sa majú sprísniť. Nové pravidlá má schváliť vláda na štvrtkovom rokovaní. Po utorkovom zasadnutí kabinetu predseda vlády Eduard Heger oznámil, že na nasledujúce tri týždne bude potrebné výrazne sprísniť opatrenia, aby sa zlomila negatívna krivka a stabilizovala situácia v nemocniciach.

Predstavil tiež návrhy konzília na riešenie neustále zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie. Odborníci navrhujú prácu v režime OTP, hromadné podujatia chcú obmedziť len pre zaočkovaných a do prevádzok, ktoré neposkytujú sortiment na zabezpečenie základných životných potrieb a do nákupných centier navrhujú umožniť vstup len očkovaným či po prekonaní ochorenia COVID-19.

Amatérske športové súťaže majú byť v režime očkovaný, prekonaný. V režime OTP bude len profesionálny šport. Wellness a akvaparky budú môcť navštevovať len hostia, ktorí prekonali COVID-19, alebo sú zaočkovaní.

Výnimkou budú čierne okresy, kde takéto prevádzky zostanú zatvorené pre všetkých. Hotely a penzióny budú otvorené len pre prekonaných a očkovaných, v čiernych okresoch budú zatvorené aj pre nich.

zdroj: TASR/AP

O presnej podobe opatrení má rozhodnúť vláda. Heger deklaroval, že so všetkými návrhmi konzília súhlasí, zároveň avizoval, že ak sa situácia ani po zmene pravidiel nezlepší, budú potrebné ešte tvrdšie kroky.

Počet obetí pandémie koronavírusu stúpol v Európe za posledný týždeň o päť percent, vyplýva z údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Európa je podľa nich jediným regiónom sveta, kde bol zaznamenaný nárast počtu úmrtí, napísala v stredu agentúra AP.

Zdravotnícka agentúra OSN v najnovšej týždennej správe uviedla, že počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 sa celosvetovo zvýšil o šesť percent, a to v dôsledku nárastov v Európe, Amerike i Ázii.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: NCZI, MZSR, The Guardian, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá