Pribudlo viac ako 11 000 nakazených a desiatky úmrtí. V ôsmich okresoch stále dochádza k rastu prípadov

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 11 462
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 20 128
COVID nemocnica
SITA/AP, Hendrik Schmidt
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 11 462
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 20 128

Laboratóriá na Slovensku urobili v stredu 20 128 PCR testov, z nich 11 462 vykazovalo pozitívny výsledok. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených Národným centrom zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk, za uplynulý deň u nás pribudlo ďalších 44 úmrtí na ochorenie COVID-19. Celkový počet obetí sa tak už vyšplhal na 18 611. Počet hospitalizovaných klesol na 2 554.

Ako sa ďalej uvádza na stránke korona.gov.sk, 17 297 antigénových testov odhalilo ďalších 1 784 pozitívnych. Pozitivita PCR testov dosiahla za stredu takmer 57 %, pri antigénových klesla na 10,31 %. Čo sa týka pacientov v nemocniciach, 227 je na JIS a 92 na pľúcnej ventilácii. Viac ako 71 % aktuálne hospitalizovaných pacientov nie je plne zaočkovaných. Plne zaočkovaných je 2 749 034 osôb.

Situácia sa zlepšuje

Epidemická situácia sa na Slovensku vyvíja pozitívne. Ako uviedol riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík, denne pribúda okolo 13-tisíc prípadov, zastavil sa rast počtu hospitalizácií a klesá aj počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Ako ďalej zdôraznil, pokles je viditeľný naprieč celým Slovenskom. „Ešte v ôsmich okresoch dochádza k rastu prípadov, ale v 61 okresoch je pokles viac ako 10 percent,“ priblížil Mišík.

Zlepšenie situácie pritom Ministerstvo zdravotníctva SR eviduje pri všetkých vekových kategóriách, teda aj pri ľuďoch nad 60 rokov. Pozitívne správy prichádzajú aj v rámci výjazdov záchraniek k pacientom s ochorením COVID-19.

„Prvýkrát v rámci vlny omikron vidíme pokles počtu výjazdov záchraniek, za uplynulý týždeň ich bolo menej ako 1 800,“ uviedol Mišík. Mierny nárast je ešte v Trnavskom kraji, všade inde zaznamenal rezort pokles alebo stabilný počet.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Do levočskej nemocnici, ktorá pre ochorenie COVID-19 čelila v posledných týždňoch výpadku pracovných síl, sa už postupne vracia personál. Informovala o tom námestíčka pre liečebno-preventívnu starostlivosť Renáta Bičanovská.

Nemocnica eviduje dvanásť pozitívne testovaných zamestnancov. V polovici februára ich bolo 21 a ďalších 42 bolo práceneschopných z iných zdravotných dôvodov.

Na COVID oddelení sa v súčasnosti starajú o 11 pacientov. „Z toho jeden potrebuje nazálne aplikovanú ventilačnú podporu s vysokým prietokom plynov, takzvanú high flow,“ konkretizovala Bičanovská.

Pozitivita PCR testov za minulý týždeň je však podľa Anny Rybkovej, poverenej riadením úseku ošetrovateľstva, stále pomerne vysoká a presahuje 55 percent. Záujem o očkovanie naďalej klesá. Minulý týždeň vo vakcinačnom centre podali 34 dávok vakcín Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Mýty o očkovaní

Typickými mýtmi alebo manipuláciami v súvislosti s očkovaním sú správy o problémoch alebo dokonca úmrtiach, ktoré nastali v konkrétnych prípadoch po očkovaní. V tejto súvislosti si podľa rezortu zdravotníctva treba dávať pozor na dve veci:

  • Pri očkovaní veľmi veľkého množstva ľudí po celom svete je prirodzené, že dochádza aj k úmrtiam v dňoch nasledujúcich po očkovaní. V Európskej únii sa prešetrujú hlásenia o vedľajších účinkoch a zisťuje sa možný súvis s očkovaním.

Treba preto rozlišovať medzi správami o tom, že sa niečo stalo po očkovaní, a medzi informáciami o potvrdených vedľajších účinkoch očkovania, ktoré preukázateľne súvisia s očkovaním.

Očkovanie
zdroj: TASR/AP Photo/Ted S. Warren
  • Existujú reálne prípady závažných nežiaducich účinkov očkovania. Pri takýchto správach treba podľa expertov brať do úvahy štatistiku a porovnávať celkové prínosy očkovania s celkovým počtom nežiaducich účinkov. Doterajšia skúsenosť z očkovania miliónov ľudí po celom svete potvrdzuje výsledky klinických štúdií: očkovanie je bezpečné a závažné vedľajšie účinky existujú, ale sú mimoriadne zriedkavé.

Jeden z najpopulárnejších hoaxov o vakcínach tvrdí, že očkovanie proti Covidu môže zmeniť ľudskú DNA.

„mRNA vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna obsahujú ribonukleovú kyselinu mRNA, podľa ktorej sú v bunkách syntetizované bielkoviny. Tento proces však prebieha v oddelenom bunkovom priestore (v cytoplazme), nie v bunkovom jadre, v ktorom sa vyskytuje ľudská DNA,“ uvádza ministerstvo zdravotníctva.

Voľná mRNA žiadnym spôsobom ľudskú DNA ovplyvniť nemôže, ľudské telo nemá enzýmy, ktoré by umožnili RNA prepísať a včleniť do DNA. mRNA sa po odovzdaní informácie rýchlo rozpadá.

Zdroje: slovenskoproticovidu.sk, MZSR, NCZI, korona.gov.sk, SITA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá