Pribudlo viac ako 14 000 nakazených. Čísla budú v najbližších dňoch také, aké sme u nás ešte nevideli
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa na Slovensku za včerajší deň zvýšil o 14 252
- Podiel pozitívnych PCR a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 37,93 %
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa na Slovensku za včerajší deň zvýšil o 14 252
- Podiel pozitívnych PCR a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 37,93 %
Za stredu pribudlo na Slovensku 14 252 ľudí nakazených koronavírusom. Laboratóriá spolu vykonali 32 227 PCR testov. Za uplynulý deň zároveň pribudlo ďalších 30 obetí ochorenia COVID-19. V nemocniciach leží 1 506 pacientov s týmto ochorením. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe.
Ako doplnila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, viac ako 62 percent pozitívnych, ktorých zachytili PCR testy, nebolo zaočkovaných. Pozitívny antigénový test malo v stredu 1 834 osôb, viac ako 61 percent nemá očkovanie.
„Na JIS a OAIM je 293 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 149 ľudí. Takmer 81 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky,“ doplnila ďalej údaje za uplynulý deň hovorkyňa.
Tretiu dávku vakcíny dostalo v stredu 8 432 osôb, spolu má posilňovaciu dávku už 1 437 547 Slovákov. Druhú dávku očkovacej látky dostalo uplynulý deň 2 538 ľudí (spolu 2 649 398) a prvou dávkou vakcíny sa zaočkovalo 1 574 osôb (2 792 799).
V nemocniciach je hospitalizovaných 1 506 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 30 prípadov. Celkový počet úmrtí je 17 755.
Matematik Richard Kollár na sociálnej sieti konštatuje, že už tu máme prvé skutočné omikron dáta. Bola to podľa jeho slov len otázka času, kedy sa objaví aj v našich epidemických dátach naozajstná rýchlosť nástupu omikron vlny.
Už za utorok čísla PCR pozitívnych poskočili, podobne ako minulú stredu. „Budúca streda už bude začiatok februára, a začneme sa zrejme blížiť k vrcholu. Od teraz už začíname pozorovať aj nárast príjmov do nemocníc. Ešte je to slabučké, uvidíme, čo prinesú najbližšie dni.“
„V princípe do týždňa už vo viacerých regiónoch asi uvidíme, že stany rozšírených centrálnych príjmov sme nerobili zbytočne. Čo nás čaká takmer všade hovoria už aj dáta od nás, či zo zahraničia.“
Tvrdí, že na Orave to už „fičí“ dosť naplno. Oravská Lesná má viac ako 5 % všetkých obyvateľov infikovaných (presnejšie PCR pozitívne otestovaných) za týždeň. Podľa matematika možno predpokladať, že pravdepodobne ešte nejde o ich vrchol. Ten túto lokalitu čaká zrejme tento týždeň.
„V Prahe už možno prichádza kulminácia vlny v incidencii. To je dobrá správa, sme oneskorení len pár týždňov. Na PCR testoch už bude od teraz totálny nával, zvážte, či tam potrebujete chodiť. Tiež berte do úvahy, že cca. každý druhý v rade už je infikovaný.“
Kollár dodáva, že omikron je rozhodne tu a čísla budú v najbližších dňoch také, aké sme ešte u nás nevideli.
Výpadky zamestnancov
Mesto Košice, ktoré zamestnáva 6 500 ľudí, sa už pripravuje na masívny výpadok svojich zamestnancov v súvislosti s omikronom. Predpokladá, že väčšie výpadky môžu nastať od konca budúceho týždňa.
Podľa primátora Jaroslava Polačeka sa masovému výpadku zamestnancov nevyhnú. Mesto identifikovalo sedem oblastí ohrozených dočasným nedostatkom pracovníkov, ide o školstvo, energetiku, zimnú údržbu, odpadové hospodárstvo, mestskú hromadnú dopravu (MHD), cintorínske a pohrebné služby, ako aj sociálne služby.
„V prípade, ak masívny výpadok zasiahne našich zamestnancov, rôzne podporné, pracovné či sekundárne tímy, ktoré sú pripravené ako zálohové, môže sa stať, že niektoré veci v Košiciach nebudú fungovať na 100 %,“ povedal primátor. Predpokladá, že masívny výpadok začne buď v závere budúceho týždňa, alebo ďalší týždeň.
„Máme pred sebou štyri až šesť týždňov, ktoré budú ťažké,“ dodal.
Čo sa týka možného výpadku učiteľov, ministerstvo školstva už pociťuje odozvy z niektorých škôl alebo regiónov. Povedal to dnes minister školstva Branislav Gröhling počas brífingu v rámci jeho pracovného výjazdu v Spišskej Novej Vsi.
Zároveň pripomenul projekt rezortu, prostredníctvom ktorého môžu školy žiadať o finančné prostriedky pre extra učiteľov, ktorí by mohli na toto obdobie zamestnať.
Gröhling ocenil skrátenie karantény na päť dní, čo podľa jeho slov umožní návrat žiakov do škôl. „Bol by som rád, ak by prišlo ešte k individuálnej izolácii, čo by znamenalo, že iba daný pozitívny žiak by išiel do izolácie, ale všetci ostatní, ktorí by boli zdraví, by mohli po pretestovaní reálne fungovať v škole a reálne sa vzdelávať,“ poznamenal.
Najvýraznejším problémom školstva nielen počas pandémie však označil minister digitalizáciu, ktorá podľa jeho slov ešte nie je na potrebnej úrovni.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, Facebook/ Richard Kollár, TASR, SITA