Pribudlo viac ako 15 000 nakazených. Lekári Covid oddelení sú neprávom obviňovaní z umelého predlžovania hospitalizácií pacientov

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 15 183
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 27 105
covid
TASR/Michal Svítok
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 15 183
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 27 105

Za stredu potvrdili PCR testy na Slovensku ďalších 15 183 ľudí nakazených koronavírusom. Laboratóriá ich pritom celkovo ukončili 27 105. Za uplynulý deň pribudlo 24 obetí ochorenia COVID-19.

Celkový počet je tak už 18 338. V nemocniciach je aktuálne 2 685 ľudí s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Ako sa ďalej uvádza na stránke korona.gov.sk, antigénové testy odhalili v stredu ďalších 1 936 pozitívnych, celkovo ich bolo za tento deň u nás vykonaných 17 018. Pozitivita PCR testov dosiahla za uplynulý deň 56,02 % a antigénových 11,38 % %. Čo sa týka pacientov v nemocniciach, 252 je na JIS a 96 na pľúcnej ventilácii. Takmer 29 % aktuálne hospitalizovaných pacientov je plne zaočkovaných.

Primár interného oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici Milan Kulkovský, na sociálnej sieti konštatuje, že lekári Covid oddelení sú často obviňovaní z toho, že umelo predlžujú hospitalizácie svojich pacientov, aby tak navodili dojem, že sa situácia nezlepšuje a zachovali si príplatky.

„Pravdaže, ruku do ohňa nemôžem dať za všetkých, no takéto tvrdenia mňa aj mojich kolegov urážajú. Pandémia COVID-19 a najmä pandémia nenávisti a dešpektu lezie krkom všetkým zdravotníkom a skutočne by sme boli radi, keby už skončila.“

Tvrdí, že svetlo na konci tunela je našťastie čoraz intenzívnejšie a „pokiaľ to nie sú svetlá blížiacej sa lokomotívy túžiacej po devastačnej zrážke, čoskoro bude dobre“.

„V súčasnosti z 51 pacientov hospitalizovaných na akútnych Covid oddeleniach našej nemocnice je len 7 dlhšie ako týždeň.“

Tieto čísla sú podľa skúseného lekára zároveň odpoveďou na otázku, či sa počet pacientov zvýšil úmerne počtu pozitívnych testov v regióne. Nárast je podľa Kulkovského badateľný, no už teraz zaznamenávajú pokles v 7-dňovej incidencii, čo sa v nemocnici prejaví o jeden až dva týždne.

Pozitívne skúšky vakcíny

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi v stredu oznámila, že tretia fáza klinických štúdií jej vakcíny proti novému koronavírusu, vyvinutej v spolupráci s britskou farmaceutickou spoločnosťou GSK, priniesla pozitívne výsledky. Informovala o tom agentúra AFP.

Na tretej fáze štúdií sa zúčastnili tisíce ľudí. Sanofi a GSK vo vyhlásení uviedli, že plánujú požiadať regulačné úrady o schválenie svojej očkovacej látky v Spojených štátoch a Európskej únii.

Štúdie, ktoré ešte neboli zverejnené, podľa oznámenia ukázali, že vakcína mala 100-percentnú účinnosť proti závažnému priebehu ochorenia COVID-19 a hospitalizácii. Takisto poskytuje viac ako 50-percentnú ochranu pred symptomatickým ochorením, uviedla firma Sanofi.

Vakcína
zdroj: Unsplash/Mufid Majnun

Francúzska firma pôvodne dúfala, že vakcínu sprístupní do polovice roku 2021. Termín sa však posunul o šesť mesiacov pre chybu v dávkovaní, potom bol opäť odložený po ťažkostiach s nájdením neinfikovaných ľudí, ktorí by sa zúčastnili na testovaní.

Spoločnosť Sanofi sa vlani rozhodla zastaviť vývoj svojej očkovacej vakcíny proti koronavírusu založenej na báze technológie mRNA, používanej spoločnosťami Pfizer-BioNTech či Moderna. V súčasnosti sa Sanofi zameriava na vakcínu založenú na rekombinantnom proteíne.

Globálne výcvikové centrum

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zriaďuje globálne výcvikové centrum na pomoc chudobnejším krajinám pri výrobe vakcín proti ochoreniu COVID-19 za použitia technológie mRNA.

Generálny riaditeľ organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus na tlačovom brífingu v Ženeve informoval, že centrum bude sídliť v Južnej Kórei. Bude zdieľať mRNA technológiu, ktorú vyvíja WHO s partnermi v Juhoafrickej republike, kde sa vedci usilujú vytvoriť vakcínu proti Covidu vyvinutú spoločnosťou Moderna.

Moderna ani konzorcium Pfizer-BioNTech, ktoré sú výrobcami dvoch autorizovaných mRNA vakcín proti COVID-19, odmietli poskytnúť recepty a technologické znalosti WHO a jej partnerom.

vakcína moderna
zdroj: TASR/AP Photo/Charlie Riedel, File

Hlavná vedkyňa WHO Soumya Swaminathan odhadla, že pokus vytvoriť vakcínu od Moderny neprinesie žiadne použiteľné dávky prinajmenšom do konca budúceho roka alebo roka 2024. Ak by sa však výrobca rozhodol spolupracovať, tento čas by sa výrazne skrátil.

WHO dúfa, že zdieľaná technológia neskončí len pri vývoji vakcín proti koronavírusu, ale bude ju možné použiť aj na výrobu protilátok, inzulínu a liečebných kúr na ochorenia, ako sú napríklad malária a rakovina.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá