Pribudlo viac ako 100 úmrtí na COVID-19. Lekári predstavili ich plán opatrení v boji s pandémiou
- Počet pozitívne testovaných pacientov sa za včerajší deň zvýšil o 1 815
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 8 839
- Počet pozitívne testovaných pacientov sa za včerajší deň zvýšil o 1 815
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 8 839
Oprava: Pôvodný údaj hovoriaci o 223 nových úmrtiach bol nesprávny. Išlo o údaj za spojené dva dni. Za sobotu tak zomrelo na ochorenie 114 ľudí. Za chybu sa ospravedlňujeme.
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 303 242, za predchádzajúci deň pribudlo 1 754 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 132 856 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 346 ľudí.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 815 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 6 306 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 20,53 % z 8 839 ukončených RT-PCR vyšetrení a 1,16 % z 543 914 antigénnych testov.
V nemocniciach je hospitalizovaných 3 905 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 703 ľudí. Na JIS je 318 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 359 osôb. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 114 prípadov. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 7 189 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 1 441.
Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (301), nasleduje Banskobystrický kraj (289), Trenčiansky (277), Prešovský (273), Trnavský (264), Žilinský(159), Bratislavský (151) a Nitriansky (101). Je medzi nimi 887 mužov a 928 žien. Celkový počet nakazených mužov je 146 251 a žien 161 832.
Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 046 571, pričom takto bolo pozitívne testovaných 308 083 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 13 242 068, z čoho bolo pozitívne testovaných 283 995 osôb.
Celkový počet neaktívnych prípadov je 396 963. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.
Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.
Plán opatrení
Vzhľadom na vážnu pandemickú situáciu sa Slovenská lekárska komora rozhodla priniesť konkrétne návrhy niektorých opatrení. Sú presvedčení, že celkovú situáciu môžu zlepšiť predovšetkým jasné, konkrétne a cielené organizačné opatrenia, ktoré dokážu odľahčiť zaťažený zdravotnícky systém.
Prezident komory Maran Kollár zdôrazňuje, že výhra nad covidom nie je len v rukách zdravotníkov. „Boj s covidom nemôžeme vyhrať na JIS-kách, ani počtom ventilátorov, ani zriaďovaním ďalších covidových nemocníc. Tento boj môžeme vyhrať iba jasnými a účinnými opatreniami. A tie musia začať ešte pred bránami nemocníc a ambulancií.“
Komora preto navrhuje nasledovné opatrenia:
Zabezpečiť zvýšenie dostupnosti v primárnej zdravotnej starostlivosti
Pri súčasnom počte všeobecných lekárov na Slovensku počet pacientov, pripadajúcich na jedného všeobecného lekára, predstavuje už v bežnej situácii enormnú záťaž. Pripomínajú, že je oveľa nižší ako v iných krajinách a aj nižší, ako sú štandardy.
Preto žiadajú kompetentných, aby v prvom rade znížili administratívnu záťaž lekárov vypisovaním potvrdení o práceneschopnosti pre tých, ktorí prišli do kontaktu s chorým a nemajú žiadne prejavy ochorenia (14 dňová karanténa automaticky cez SP).
„Ďalej žiadame kompetentné orgány, aby správne a rovnako informovali pacientov a zamestnávateľov, aby nezaťažovali lekárov žiadosťami o nezmyselné potvrdenia o prekonaní ochorenia. Pre zefektívnenie práce ambulantných lekárov navrhujeme zaobstaranie oxymetrov pre účely kontroly pacienta, liečeného v domácich podmienkach.“
Opatrenia proti zavlečeniu nových mutácií na územie SR
Vzhľadom na objavenie sa nových, nebezpečných mutácií koronavírusu v zahraničí, je podľa Kollára potrebné v prvom rade uzavrieť hranice – vzdušné i pozemné – a zaviesť povinnú štátnu karanténu pre všetkých ľudí prichádzajúcich na Slovensko. (využiť na to voľné ubytovacie kapacity aj s ich gastroprevádzkami).
Zamedzenie komunitného šírenia
Zintenzívniť cielené testovanie PCR testami a vrátiť sa k dôslednému trasovaniu kontaktov. Umožniť štátnu karanténu všetkým pozitívne testovaným, ktorí o ňu prejavia záujem.
Izolácia a kontrola pozitívne testovaných by mala byť samozrejmosťou. „Je neprijateľný stav, že infikovaný covidový pacient môže nakupovať v obchodoch. Okamžite zrušiť výnimku hlavného hygienika v tomto smere. Starostlivosť o osamelých covid pacientov musí prevziať samospráva, prípadne štátna karanténa.“
Dôsledná kontrola
Zabezpečiť dôsledné dodržiavanie všetkých vyhlásených protiepidemických opatrení. V rámci decentralizácie kompetencií v boji s pandémiou navrhujú zriadiť lokálne pandemické komisie až na miestnu úroveň.
Očkovanie
Všetkými možnými prostriedkami zabezpečiť dostatok všetkých dostupných vakcín na zrýchlenie očkovania. „Je to jediné definitívne riešenie, ako poraziť koronavírus, znížiť počty mŕtvych aj novoinfikovaných.“
SLK na záver vyzýva všetky kompetentné orgány, ale i všetkých občanov, aby si uvedomili, že iba spoločne a prispením každého jedného z nás sme schopní tento boj s pandémiou vyhrať. „Čím budeme disciplinovanejší, tým skôr sa nám to podarí.“
Zdroje: NCZI, korona.gov.sk, SLK