Pribudlo viac ako 3 000 nakazených. „Rodisko“ omikronu pozoruje nečakaný jav, vedci sú optimistickí

  • V stredu odhalili PCR testy na Slovensku 3 391 ľudí nakazených koronavírusom
  • Laboratóriá vykonali 13 531 PCR testov
pandemia, koronavirus
TASR/AP/Turkish Health Ministry
  • V stredu odhalili PCR testy na Slovensku 3 391 ľudí nakazených koronavírusom
  • Laboratóriá vykonali 13 531 PCR testov

Pozitívny antigénový test malo podľa rezortu zdravotníctva 466 osôb. Za uplynulý deň pribudlo 41 obetí ochorenia COVID-19. V rámci PCR testovania viac ako 70 % z pozitívnych nebolo zaočkovaných. Najviac pozitívnych bolo v Bratislavskom kraji, najmenej v Košickom. V rámci antigénového testovania viac ako 72 % z pozitívnych nebolo zaočkovaných. Informuje NCZI.

Počet hospitalizovaných klesol o 34, v nemocniciach tak aktuálne leží 2 803 ľudí s ochorením COVID-19. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 502 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 250 ľudí. Viac ako 83 % z pacientov nie je podľa ministerstva zdravotníctva zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Zároveň pribudlo 23 740 ľudí zaočkovaných treťou dávkou vakcíny, druhú dávku očkovacej látky dostalo 3 647 osôb, no a prvú dávku vakcíny 2 858 ľudí.

Omikron spomaľuje?

Rodisko nového variantu omikron – Južná Afrika, hlási nečakané zmeny. Počty nakazených tu teraz začali klesať, za posledný týždeň ide o pokles na úrovni viac ako 20 %. Informuje The Economic Time.

„Je to povzbudzujúce a celkom optimistické, pokiaľ ide o klesajúce trendy a počty prípadov,“ povedala Dr. Michelle Groome, epidemiologička z Národného inštitútu prenosných chorôb. 

Upozornila však, že údaje o prípadoch mohli byť mierne skreslené zníženým testovaním počas prázdnin. Pravdepodobnosť potreby vyhľadať lekársku pomoc po nákaze variantom omikron je o 15 až 20 % nižšia ako pri variante delta. Tvrdia to britskí vedci z elitnej univerzity Imperial College v Londýne, ktorí v stredu publikovali predbežné výsledky svojej najnovšej štúdie.

„Odhady naznačujú, že prípady nákazy omikronom majú v priemere o 15 až 20 % znížené riziko akejkoľvek hospitalizácie a približne o 40 až 45 % znížené riziko hospitalizácie, ktorá povedie k pobytu v nemocnici na jednu alebo viac nocí,“ uvádzajú vedci v publikovanom dokumente.

Ľudia, ktorí už COVID-19 prekonali, majú podľa britských odborníkov riziko hospitalizácie po nákaze novým variantom nižšie až o polovicu. Vedci napriek tomu varujú, že omikron môže spôsobiť preťaženie britského zdravotného systému (NHS).

„Vzhľadom na vysokú prenosnosť variantu omikron existuje aj naďalej možnosť, že zdravotnícke služby budú čeliť náporu pacientov, ak budú nové prípady nákazy naďalej pribúdať tempom, ktoré bolo zaznamenané v uplynulých týždňoch,“ uviedol riaditeľ Centra pre globálnu analýzu infekčných chorôb (MRC GIDA) Neil Ferguson.

Cieľom najnovšej štúdie bolo pomôcť spresniť matematické modely potenciálneho dopytu po zdravotnej starostlivosti, aby sa britské úrady vedeli lepšie pripraviť na vlnu spôsobenú omikronom.

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus varoval, že žiadna z vyspelých krajín sveta neukončí pandémiu plošným očkovaním tretími dávkami, keďže v rozvojových krajinách nedostalo mnoho ľudí ešte ani prvú dávku vakcíny. Informovala o tom agentúra AFP.

„Plošné očkovania tretími dávkami pravdepodobne predĺžia pandémiu a nie ju ukončia. Vírusu sa poskytne viac príležitostí na šírenie a mutáciu, keď sa budú vakcíny distribuovať do krajín, kde už je teraz vysoká zaočkovať obyvateľstva,“ myslí si šéf WHO.

Tedros však vzápätí dodal, že aktuálne schválené vakcíny naďalej poskytujú „významnú ochranu“ pred novým a rýchlo sa šíriacim variantom omikron.

Strategická poradná skupina odborníkov (SAGE) pre imunizáciu, pôsobiaca pri WHO, v stredu uviedla, že najmenej 126 krajín po celom svete už vydalo odporúčania týkajúce sa dodatočných dávok vakcíny a 120 krajín začalo tieto programy implementovať.

AFP pripomína, že WHO dlhodobo varuje, že „do očí bijúca“ nerovnosť v prístupe k vakcínam proti Covidu spôsobila, že mnohí zraniteľní ľudia v chudobnejších krajinách sveta zostali bez očkovania, zatiaľ čo bohatšie krajiny skupujú vakcíny pre svoje potreby.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: NCZI, MZSR, The Economic Time, TASR, WHO

Najnovšie videá

Trendové videá