Pribudlo viac ako 3 500 nakazených. Proti novým variantom koronavírusu by nás mohla ochrániť „superimunita“
- V nedeľu odhalili PCR testy na Slovensku 3 503 ľudí infikovaných koronavírusom
- Laboratóriá pritom vyhodnotili 9 684 odberov
- V nemocniciach aktuálne leží 1 497 ľudí s ochorením COVID-19
- V nedeľu odhalili PCR testy na Slovensku 3 503 ľudí infikovaných koronavírusom
- Laboratóriá pritom vyhodnotili 9 684 odberov
- V nemocniciach aktuálne leží 1 497 ľudí s ochorením COVID-19
Za uplynulý deň pribudlo 32 obetí tohto ochorenia. Pribudlo aj 341 prvoočkovancov, informuje NCZI. Najviac pozitívne testovaných bolo v Bratislavskom kraji, a to 862, naopak najmenej v Banskobystrickom, konkrétne 246. Čo sa týka ostatných krajov, v Žilinskom kraji odhalili 654 infikovaných, v Košickom 516, v Trenčianskom 337, v Nitrianskom 327, v Trnavskom 299 a v Prešovskom 262.
Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, takmer 62 percent z pozitívne testovaných PCR testom nebolo zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky. V prípade antigénových testov nemá očkovanie takmer 64 percent zo 909 pozitívne testovaných.
V nemocniciach počet pacientov naďalej mierne klesá. „Na JIS a OAIM je 308 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 156 osôb. Takmer 82 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky,” dodala Eliášová.
Tretiu dávku vakcíny dostalo uplynulý deň 3 861 ľudí, spolu ju tak má 1 404 544 osôb. Druhú dávku očkovacej látky si nechalo aplikovať 3 618 ľudí, plne zaočkovaných je tak na Slovensku už 2 640 702 občanov. Prvú dávku vakcíny dostalo 341 ľudí, aspoň jednou dávkou je tak zaočkovaných celkom 2 788 590 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 1 497 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 32 prípadov. Celkový počet úmrtí je 17 675.
Superimunita
Ľudia, ktorí sa nakazia Covidom po podaní vakcíny proti koronavírusu, môžu voči vírusu získať „super imunitu.“ Tvrdia to vedci z Oregonskej univerzity. Ich štúdia bola publikovaná v Journal of the American Medical Association a odhalila, že protilátky vo vzorkách krvi osôb, ktoré prekonali infekciu boli až 1 000 %-krát účinnejšie ako tie, ktoré sa vytvorili dva týždne po druhej dávke vakcíny Pfizer.
Vedci tvrdia, že každé infikovanie sa po očkovaní posilňuje imunitnú odpoveď a človeku môže takáto „superimunita“ následne pomôcť aj pri styku s novými variantami. Nový typ imunity však neznamená koniec pandémie. Podľa expertov predstavuje len ďalší kúsok mozaiky v tejto kríze, pričom niektorí ľudia sú chránení viac ako iní.
Kedykoľvek sa môže objaviť iný variant. Odborníci v oblasti verejného zdravia sa obávajú, že infekcia COVID-19 je nepredvídateľná. „Boli by ste blázon, keby ste sa pokúšali týmto nakaziť,“ povedal pre CNN doktor Robert Murphy z Feinbergovej lekárskej fakulty Northwestern University. „Je to ako hrať sa s dynamitom.“
Superimunita ale nefunguje bez očkovania. Len to, že sa Covidom infikuješ ti neprinesie nič nad rámec normálnej imunity.
Omikron a koniec pandémie
Šírenie vysokonákazlivého koronavírusového variantu omikron by však mohlo prispieť k ukončeniu pandémie v Európe. Povedal to v nedeľu riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre európsky región Hans Kluge. Podľa jeho slov však stále potrebná maximálna opatrnosť, keďže nie je možné predpovedať, ako sa vírus bude ďalej vyvíjať.
„Je dosť možné, že (európsky región) smeruje ku konečnej fáze pandémie,“ povedal Kluge v rozhovore pre agentúru AFP, v ktorom odhadol, že variantom omikron by sa do marca mohlo nakaziť zhruba 60 % obyvateľov Európy.
Po odznení súčasnej masívnej vlny šírenia omikronu by podľa Hansa Klugeho mohlo nasledovať niekoľkomesačné pokojné obdobie vďaka globálnej imunite, ktorú obyvateľstvu zaistí očkovanie a prekonanie ochorenia.
„Preto očakávame, že bude nasledovať obdobie pokoja a COVID-19 by sa mohol vrátiť až pred koncom roka, čo však nemusí znamenať aj návrat pandémie,“ uviedol Kluge, belgický lekár a expert na verejné zdravie.
Zároveň však v tejto súvislosti vyzval na opatrnosť a miernil optimistické vyhlásenia, podľa ktorých by sa Covid mohol čoskoro pretransformovať na zvládnuteľné, trvalo sa vyskytujúce ochorenie podobné sezónnej chrípke.
Zdôraznil pritom, že ďalší vývoj pandémie je ťažké predpovedať vzhľadom na mutačný potenciál nového koronavírusu. „Tento vírus nás už viackrát prekvapil, takže musíme byť veľmi obozretní,“ varoval Kluge.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, JAMA, CNN, SITA