Pribudlo viac ako 7 000 prípadov a 55 úmrtí. Pokračovať v takto nastavenom lockdowne nemá zmysel, hovorí Kulkovský
- Za včerajší deň pribudlo 7 367 prípadov
- Kulkovský zastáva názor, že sme stratili strach pred smrťou
- Za včerajší deň pribudlo 7 367 prípadov
- Kulkovský zastáva názor, že sme stratili strach pred smrťou
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 7 367 ľudí s pozitívnym PCR testom, pričom bolo ukončených 19 335 RT-PCR vyšetrení. Vykonaných Ag testov bolo 14 149, pričom pribudlo 918 Ag pozitívne testovaných osôb.
Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 55 osôb. Celkový počet úmrtí sa vyšplhal 14 826 ľudí. Počet pacientov v nemocniciach sa znížil o 2, pričom celkovo je hospitalizovaných 3 409 osôb. Aktuálne je v nemocniciach hospitalizovaných 84,34 % neočkovaných pacientov a 15,66 % je plne zaočkovaných.
Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 4 613 592 pričom takto bolo pozitívne testovaných 689 618. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 40 273 361 z čoho bolo pozitívne testovaných 492 944 osôb.
..nemá to zmysel
Podľa primára z Nemocnice v Považskej Bystrici Milana Kulkovského sa slovenský lockdown na lockdown iba hrá. Považuje ho za upgrade regionálneho Covid semaforu, pričom sme podľa jeho slov ako celá krajina v zamatovo čiernej farbe.
„Efektné bude len zatvorenie škôl regionálnymi hygienikmi. Áno, mnohých to nahnevalo, nasrdilo a rozčertilo, no úprimne, iná možnosť ako aspoň čiastočne zvrátiť nezvrátiteľné ani nebola. V žiadnom prípade to neboli zo strany hygienikov ľahké rozhodnutia, ľudia im nadávali aj predtým a pozitívne ladený fanklub si nevybudovali určite ani teraz,“ píše na sociálnej sieti.
Podľa jeho názoru vraj pokračovať po dvoch týždňoch v takto nastavenom lockdowne nemá zmysel a nepredlžoval by ho. Podľa Kulkovského je jedným z najdôležitejších faktorov zatvorenie škôl. V prípade ich otvorenia poukazuje na prichádzajúce prázdniny, čo by vraj mohol byť dostatočne dlhý čas na to, aby znížená mobilita a socializácia prevažne asymptomatických detí spomalila šírenie SARS-CoV-2.
Lekár tiež zastáva názor, že pomôžu aj celozávodné dovolenky a anxiolytický účinok sviatkov.
„Doporučil by som vrátiť sa koncom týždňa k pôvodnému regionálnemu Covid automatu. Vhodným bonusom by bolo zvýraznenie výhod OP (očkovaní-prekonaní). Ak by som mohol rozhodnúť, dal by som tejto skupine v čiernej farbe Covid automatu rovnaké výhody, aké majú OP v bordovej. Ak je jeden dôvod, ktorý rozhodol, že sa očkovanie nedávno na istý čas výrazne zvýšilo, bolo to sprísnenie podmienok pre neočkovaných, potreba častejšieho testovania a výhody OP. Podľa očakávaní lockdown postihujúci obidve skupiny, očkovaných aj neočkovaných, tempo očkovania spomalil,“ hodnotí Kulkovský.
U nich fungujú, u nás nie
Podľa neho by bolo vhodným krokom vytvorenie mobilných očkovacích tímov v každom okrese, ktoré by každý deň navštívili inú obec, aj tie, ktorých vedenie je proti očkovaniu.
Kulkovský tiež ďalej poukazuje na funkčné opatrenia za hranicami, kde ich ľudia vnímajú ako samozrejmosť. U nás však podobné správanie chýba. Podľa neho by mali kontroly na našom území robiť policajti v civile. Zastáva názor, že ak pred obchodom zaparkuje auto aj s majákmi a na kontrolu prídu policajti v plnej zbroji, moment prekvapenia očakávať nemôžu.
Na záver uviedol, že sa niet čomu čudovať, ak ľudia stratili rešpekt voči štátu a úctu k sebe navzájom v dôsledku množstva nie práve najšťastnejších rozhodnutí, chaose v opatreniach a nejednotných názoroch vo vnútri vlády.
„Autority nie sú autoritami a slušnosť a spolupatričnosť sú len príťažou pre dosiahnutie vlastného uspokojenia. Po mesiacoch denných reportov počtu nakazených, hospitalizovaných a mŕtvych sme si na zlé čísla už zvykli. Mnohí stratili strach pred smrťou. 10? 20? 50? 100 mŕtvych? Správy a čísla sú pre niektorých až príliš vzdialené na to, aby z nich mali rešpekt. Áno, smrť k životu patrí, no nemali by sme dopustiť, aby ľudia zomierali zbytočne,“ hovorí.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: nczisk.sk, Facebook/Milan Kulkovsky blog