Pribudlo viac ako 8 000 nakazených. Vysoko nákazlivý subvariant omikronu môže byť pre deti závažnejší

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 8 104
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 15 364
Covid, pandémia
TASR/AP/Chinatopix
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 8 104
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 15 364

Vo štvrtok 24. marca potvrdili PCR na testy na Slovensku ďalších 8 104 pozitívnych. Celkovo ich laboratóriá v daný deň vykonali 15 364. Pribudlo aj 20 úmrtí na ochorenie COVID-19 a počet obetí tak už u nás dosiahol 19 229. V nemocniciach bolo ku koncu uplynulého dňa 2 241 ľudí s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Ako sa ďalej uvádza na stránke korona.gov.sk, ďalších 926 pozitívnych odhalilo 9 825 antigénových testov. Pozitivita PCR testov bola necelých 53 %, pri antigénových vyše 9 %.

Čo sa týka pacientov v nemocniciach, ich počet na jednotke intenzívnej starostlivosti predstavoval 186. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebovalo 74 ľudí. Stále platí, že väčšina hospitalizovaných nie je zaočkovaných. Plne zaočkovaných je len približne 33 %.

V nemocniciach je hospitalizovaných 2 241 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 19 229 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20.

Nová štúdia skúmala závažnosť subvariantu omikronu BA.2. Vedci z Hongkongu zistili, že u detí môže spôsobovať závažnejší priebeh, a to najmä v porovnaní s inými variantami či chrípkou. Informuje CNN.

V absolútnych číslach však výskum počítal s malým počtom úmrtí. Zistenia tiež môžu byť horšie aplikovateľné napríklad na USA, kde došlo k väčšiemu premoreniu, a teda k vyššej imunite na úrovni populácie.

Zistenia sú zatiaľ považované za predbežné, keďže doposiaľ neboli preskúmané externými výskumníkmi.

„Myslím si, že je trochu ťažké vedieť, ako to bude vyzerať tu, kde pravdepodobne veľká časť našej populácie bola niekedy predtým vystavená delte alebo BA.1,“ povedala doktorka Beth Thielenová, špecialistka na University of Minnesota v Minneapolise.

Thielenová však poznamenáva, že štúdia ponúka dôležitý pohľad na „surovú silu“ tohto variantu v zraniteľnej populácii. Zdôrazňuje tiež naliehavosť očkovania detí proti Covid-19 a potrebu zavedenia viacerých liečebných postupov pre túto vekovú skupinu.

„Práve teraz sme dosť limitovaný. Môžeme podať remdesivir, ale nemáme veľa iných liekov na liečbu,“ povedala Thielenová.

nemocnica lekári
zdroj: TASR/Martin Baumann

Doktorka Claudia Hoyenová, špecialistka na detské infekčné choroby z UH Rainbow Babies & Children’s Hospital v Clevelande, hovorí, že rodičia by si mali pamätať, že „pravdepodobnosť, že dieťa zomrie na omicron, je veľmi, veľmi, veľmi, veľmi nízka,“ povedala.

Podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb menej ako 0,1 % úmrtí na Covid-19 v USA pripadá na deti mladšie ako 12 rokov. „Nemyslím si, že je potrebné panikáriť,“ hovorí Hoyenová.

„Aj keď sme všetci uprostred veľkého pandemického výdychu, aspoň v Spojených štátoch, nie je koniec. Stále tu máme veľké skupiny zraniteľných skupín obyvateľstva,“ povedala.

„Rodičia menších detí budú možno musieť prijať viac opatrení ako iné rodiny,“ povedala Hoyenová. Dodáva, že najlepším spôsobom, ako môžu rodiny chrániť bábätká a malé deti, je zabezpečiť, aby všetci okolo nich boli zaočkovaní a mali aj booster dávky.

Americkí zdravotnícki odborníci upozorňujú, že vysoko nákazlivý subvariant koronavírusu omikron BA.2 by mohol onedlho viesť k ďalšiemu rastu počtu nakazených v USA. Hlavný zdravotnícky poradca Bieleho domu Anthony Fauci uviedol, že subvariant BA.2 je o zhruba 50 až 60 % nákazlivejší.

Predstavitelia zdravotníctva naďalej zdôrazňujú, že vakcinácia proti koronavírusu a podanie posilňujúcej dávky je stále najlepšou cestou na predchádzanie vážnemu ochoreniu. Informuje o tom portál CNBC.

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

„Zvýšil svoju schopnosť prenosu,“ povedal Fauci o subvariante. „Avšak, keď sa pozeráte na tieto prípady, nezdá sa, že by boli vážnejšie a nevyzerá to tak, že by obchádzali imunitnú odpoveď získanú vakcináciou alebo predošlou infekciou,“ dodal.

Subvariant omikronu už spôsobil rast počtu nákaz v Číne a v častiach Európy. Odhaduje sa, že tvorí približne 25 alebo 30 percent nových prípadov v USA, ale môže sa stať najdominantnejším variantom v krajine, konštatoval Fauci. Poznamenal, že predpokladá rast počtu infekcií pre subvariant BA.2, ale nemusí ísť o také masívne pribúdanie nákaz ako spôsobili predchádzajúce varianty.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: NCZI, MZSR, CNN, CNBC

Najnovšie videá

Trendové videá