Slovákom sa nákupy ultralacných vecí z Číny poriadne predražia. Nastal zvrat pre Temu aj Aliexpress

  • K lacným nákupom z Číny si Slováci už onedlho pripočítajú aj colné poplatky
  • Európska komisia tak reaguje na vysoký počet nákupov z tretích krajín
kuriér
Ilustračné foto freepik, DALL-E
  • K lacným nákupom z Číny si Slováci už onedlho pripočítajú aj colné poplatky
  • Európska komisia tak reaguje na vysoký počet nákupov z tretích krajín

Nakupovanie lacných vecí z Číny sa už čoskoro stane minulosťou. Ako informuje portál tvnoviny.sk, už onedlho k cenám za pár eur pribudnú aj colné poplatky a možno aj zdĺhavé vybavovanie.

Európska komisia týmto opatrením bojuje proti podvodníkom a veľkému množstvu nákupov z mimoeurópskych krajín.

Boj proti podvodníkom a nákupom z tretích krajín

Čoraz viac Slovákov nakupuje lacné veci z čínskych e-shopov. Z webov ako Temu, Aliexpress a Shein prúdia tisíce objednávok. Tento trend však čoskoro poklesne.

Doteraz sme pri nákupoch do 150 eur neplatili clo. Po novom však zaplatíš clo za každú objednanú položku.

„V praxi sa ukázalo, že táto hranica býva do veľkej miery zneužívaná podvodníkmi, pretože viac ako polovica balíkov, ktoré prídu do EÚ, má vyššiu hodnotu, ako je tá deklarovaná,“ vysvetlila Ingrid Ludviková, hovorkyňa zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Tento krok Európskej komisie má aj ďalší dôvod – obrovské množstvo malých nákupov z tretích krajín. Minulý rok dostali spotrebitelia v EÚ z Číny skoro dva a pol miliardy zásielok do 150 eur. Dovoz online nakupovaného tovaru sa za rok viac ako zdvojnásobil.

„Možno to považovať za uplatnenie obchodnopolitického opatrenia, ktorého snahou je zabezpečenie konkurencieschopnosti zo strany hospodárskych subjektov EÚ,“ informoval Daniel Súkup, hovorca Finančnej správy SR. 

Ako to bude fungovať a o koľko stúpne cena tovaru?

Zatiaľ nie je jasné, ako bude finančná správa riešiť proces s clom. Možno zaplatíš clo už pri kúpe a tovar dostaneš domov bez problémov. V horšom prípade budeš musieť ísť na colný úrad aj pre malé nákupy.

Žena sedí s tabletom a balíčkami na zemi.
zdroj: Freepik/@freepik

Európska komisia ale sľubuje, že žiadny chaos nenastane. Na poriadok dohliadne nový colný orgán EÚ.

„Cieľom je to, aby sa zjednodušila administratíva, či už pre podniky alebo aj národné orgány,“ uviedla ďalej Ludviková. 

Nie je presne známe, o koľko stúpne cena tovaru. Clo sa totiž vypočítava z hodnoty produktu, nákladov na dovoz a výšky poistenia.

Oblečenie plné nebezpečných chemikálií

Nové clo zmení síce nákupy z Číny, ale bezpečnosť tovaru je dôležitejšia. Metropolitná vláda Soulu nedávno vykonala sériu bezpečnostných inšpekcií. Ako sme ťa informovali, zistila, že mnohé produkty z hlavných e-shopov ako Shein a AliExpress obsahujú nebezpečne vysoké úrovne toxických látok.

Tieto zistenia vyvolávajú veľké obavy o vplyv týchto platforiem na životné prostredie a zdravie spotrebiteľov. Problém narastá, keďže tieto platformy stále zvyšujú svoj trhový podiel v Spojených štátoch aj na celom svete.

Portál Environment Energy Leader informuje, že orgány v Soule každý týždeň kontrolujú produkty predávané na platformách ako Shein, Temu a AliExpress. Najnovšie kontroly priniesli šokujúce výsledky.

Produkty od Shein, ako detská obuv, kožené tašky a opasky, často obsahujú veľmi vysoké hladiny ftalátov, ktoré zmäkčujú plasty. Jeden pár topánok mal hladiny ftalátov až 428-krát vyššie ako povolené a tri tašky až 153-krát vyššie. Detské hodinky obsahovali hladiny olova 278-krát vyššie ako povolené a prekračovali aj limity pre chróm a nikel. Detský náhrdelník z AliExpress mal hladiny olova 1,2-krát nad štandard.

Kontaminácia sa šíri naprieč viacerými produktmi. Orgány v Soule skontrolovali 93 produktov a zistili, že takmer polovica z nich obsahuje toxické látky. Medzi tieto produkty patria detské hodinky, ceruzky a rôzne doplnky.

Vysoké hladiny toxických látok v spotrebných výrobkoch ohrozujú životné prostredie a verejné zdravie. Ftaláty, často používané v rôznych produktoch, môžu spôsobiť hormonálne poruchy, obezitu, srdcové choroby, rakovinu a problémy s plodnosťou.

Zdroje: tvnoviny.sk, archív SIU, Environment Energy Leader

Najnovšie videá

Trendové videá