Prichádza obdobie neistoty, varujú Francúzi. V Taliansku padá vláda, premiér opätovne rezignuje

  • Mario Draghi opäťovne podal demisiu po tom, ako ju prezident neprijal
  • Európa stráca jeden zo svojich pilierov, hovoria Francúzi
Taliansky premier mario draghi ustarostený a sklamaný. Čiernobiela fotka koloseum v Ríme
TASR/AP, Andrew Medichini Unsplash/Braden Collum
  • Mario Draghi opäťovne podal demisiu po tom, ako ju prezident neprijal
  • Európa stráca jeden zo svojich pilierov, hovoria Francúzi

Premiér ekonomicky tretieho najvyspelejšieho štátu Európskej únie nedovládne. Ako sme ťa informovali vo štvrtok (14.7.), taliansky predseda vlády Mario Draghi sa rozhodol podať demisiu. Urobil tak po tom, ako jeden z koaličných subjektov v Taliansku, Hnutie piatich hviezd, odmietlo podporiť vládu počas hlasovania o jej dôvere.

Prezident Mattarella však rezignáciu neprijal a premiéra požiadal, aby sa situáciu v parlamente pokúsil zvrátiť.

Aktuálne sa však Draghi opäť rozhodol o podanie demisie. V stredu (20.7.) síce uspel v hlasovaní o dôvere v Senáte, no ako uvádza agentúra TASR, zasadnutie vlády na túto tému bojkotovali tri kľúčové koaličné strany. Draghi dnes následne prerušil zasadnutie poslancov.

Podľa Draghiho zlyhal jeho posledný pokus o oživenie koalície, a teda už nevidí spôsob, akým by mohol vládnuť naďalej. Prezident Mattarella jeho rozhodnutie „vzal na vedomie“. Vládu však požiadal, aby zostala vo funkcii.

Podľa Draghiho chceli jeho partneri rozvrátiť jeho agendu

Ako uvádza Financial Times, už bývalý taliansky premiér niektorých členov svojej koalície obvinil z pokusu rozvrátiť jeho reformnú agendu. Kolegov následne žiadal o opätovnú dôveru. Neurobili tak strany Liga severu, Forza Italia a spomínané Hnutie piatich hviezd.

Vládna koalícia v Taliansku vznikla minulý rok. Jej cieľom bolo vyriešiť nepopulárne reformy a európske problémy počas súčasnej akútnej ekonomickej krízy. 

Podľa ministra zahraničných vecí Luigiho Di Maia je pád vlády „čiernou stránkou“ v histórii Talianska. „Hrali sme s budúcnosťou Talianov. Dôsledky tejto tragickej voľby zostanú zapísané v histórii,“ napísal Di Maio.

Kancelária prezidenta Sergia Mattarellu vo štvrtok vo vyhlásení uviedla, že Draghi zostane zodpovedný za súčasné záležitosti. Momentálne sa od prezidenta očakáva, že rozpustí parlament a vyhlási predčasné voľby.

Ako uvádza CNN, Mattarella sa má stretnúť s predsedami parlamentu už dnes (21.7.) popoludní.

Miera inflácie je v Taliansku najvyššia od roku 1986

Ako ďalej uvádza Financial Times, miera inflácie v Taliansku podľa štatistického úradu v júni dosiahla 8 percent. Ide o najvyššiu úroveň od roku 1986.

Draghiho reformy boli pritom v súlade s Európskou úniou. Ich plánom bolo posilniť taliansku hospodársku súťaž a zvýšiť štátnu atraktivitu pre investície.

Taliansko má v súčasnosti vysoký verejný dlh, ktorý predstavuje približne 150 percent HDP krajiny. Reformy koalície sa vzťahovali aj práve na udržateľnosť tohto dlhu.

Očakávalo sa, že mnohé z plánovaných reforiem vláda dokončí do volieb, ktoré sa mali uskutočniť na jar budúceho roka. Proces sa však pravdepodobne pozastaví, keďže sa politické subjekty teraz začnú pripravovať na predčasné voľby. 

Draghiho odchod bude tiež prekážkou pre Západ v boji proti ruskej invázii na Ukrajinu. Momentálne už bývalý taliansky líder zaujal voči Moskve nekompromisný postoj a stal sa kľúčovou osobou pri uvaľovaní sankcií proti Ruskej federácii či samotnému Putinovi.

Berlusconi, bývalý taliansky premiér, mal naopak s Putinom úzke osobné vzťahy. Dalo by sa polemizovať o priateľstve medzi týmito dvoma pánmi, keďže v minulosti spolu aj dovolenkovali. Bývalý podpredseda talianskej vlády Matteo Salvini mal na ruského prezidenta taktiež veľmi pozitívny pohľad.

Znepokojenie Francúzska

Rezignácia Maria Draghiho z postu predsedu vlády Talianska znepokojuje aj francúzsku ministerku pre európske záležitosti Laurence Booneovú. TASR uvádza, že podľa nej sa teraz spustí „obdobie neistoty“. Francúzska poslankyňa taktiež podotkla, že Európa stráca jeden zo svojich „pilierov“. 

„Taliansko sa chystá vstúpiť do obdobia, ktoré bude možno menej stabilné než predtým…. Chcem vzdať hold Mariovi Draghimu, ktorý je mimoriadnym štátnikom a partnerom Francúzska. Spolupracovalo sa nám dobre. Je pilierom Európy,“ povedala Booneová.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, Financial Times, CNN, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá