Príde bez varovania, riziko sa zvyšuje: K výbuchu sopky na Islande by mohlo dôjsť v najbližších hodinách

  • Možnosť, že sa sopečná činnosť upokojí, je podľa odborníka malá
  • Množstvo a silu spomínaných zemetrasení vulkanológ označuje ako intenzívne
Na snímke je sopka
Ilustračný obrázok Unsplash/Toby Elliott
  • Možnosť, že sa sopečná činnosť upokojí, je podľa odborníka malá
  • Množstvo a silu spomínaných zemetrasení vulkanológ označuje ako intenzívne

Riziko erupcie sopky na islandskom polostrove Reykjanes sa zvyšuje. Uvádzajú to Správy RTVS s tým, že podľa islandských vulkanológov k nej malo dôjsť ešte tento týždeň, čo sa zatiaľ nestalo. Miestom však otriasa množstvo malých zemetrasení.

Podľa vulkanológa zo Slovenskej akadémie vied Jaroslava Lexu je možné, že erupcia nastane počas najbližších hodín alebo dní. Uvádza, že pravdepodobnosť je čoraz vyššia a erupciu nemusí sprevádzať žiadne varovanie. Je totiž možné, že od prvých indícií až po erupciu uplynie menej ako jedna hodina.

Množstvo a silu spomínaných zemetrasení vulkanológ označuje ako intenzívne. Ani jedno zo zemetrasení doposiaľ nepresiahlo 2,5 magnitúdy a nie je pravdepodobné, že by intenzita mala rásť.

Podľa Lexu sa intenzita počas posledných hodín mierne znižuje, čo môže naznačovať približovanie sa magmy ku povrchu. Možnosť, že sa sopečná činnosť upokojí, je podľa odborníka malá, no nemožno ju úplne vylúčiť.

Erupcia sa blíži

Na to, že k erupcii roztavenej horniny z magmatického tunela na juhozápade Islandu zrejme príde v nasledujúcich dňoch, upozornila na základe agentúry DPA aj agentúra TASR.

Podľa šéfky sopečného oddelenia islandskej meteorologickej služby Kristín Jónsdóttirovej ide o najpravdepodobnejší scenár. Uviedla to pre rozhlasovú stanicu RUV.

Islandský geofyzik Benedikt Ófeigsson zas skonštatoval, že znaky, že magmatický tunel pod polostrovom Reykjanes sa rozširuje, sú viditeľné. Ešte v piatok (17.11.) meteorologická služba zaznamenala množstvo zemetrasení a aj deformáciu zemského povrchu.

Neďaleko elektrárne Svartsengi severne od evakuované mestečka Grindavík bol v ovzduší nameraný plyn, ktorý naznačuje prítomnosť magmy.

Grindavík leží na juhozápade Islandu približne 40 kilometrov od metropoly Rejkyjavík a už niekoľko dní pre neho platia vysoké výstrahy varujúce pred erupciou. Pred viac ako týždňom z mestečka evakuovali približne 3 700 obyvateľov, pretože sa popod neho tiahne 15 kilometrov dlhý magmatický tunel. Vulkanická aktivita tiež viedla k uzatvoreniu neďalekej Modrej lagúny, jeden z najznámejších turistických atrakcií Islandu.

Na Islande sa nachádza 33 aktívnych sopečných systémov, čo je najviac v Európe.

Islandský meteorologický ústav pôvodne uviedol, že k erupcii s najvyššou pravdepodobnosťou dôjde „skôr v priebehu niekoľkých dní ako hodín“, keďže magma sa už niekoľko dní hromadí pod zemským povrchom v hĺbke zhruba päť kilometrov.

Otvorená trhlina

Obyvatelia islandského mesta Grindavík, ktorí museli byť evakuovaní z domovov po stovkách otrasov vedúcich k obavám zo sopečného výbuchu, sa do nich nakrátko mohli vrátiť pre cennosti a rôzne ďalšie potrebné veci. V pondelok o tom informovali miestne úrady. TASR správu prebrala od agentúry AFP.

Úrady umožnili obyvateľom nakrátko sa vrátiť do domovov po cennosti a iné potreby pod podmienkou, že tam strávia čo najkratší čas. Polícia a civilná obrana bola po celý čas v pohotovosti. Na ostrove platí núdzový stav.

Úrady a miestni obyvatelia uvádzajú, že situáciu komplikujú cesty poškodené alebo zničené seizmickou aktivitou.

„Otvorila sa trhlina dlhá približne 15 kilometrov. Kdekoľvek na nej môže nastať erupcia,“ vyhlásil v sobotu pre AFP Vidir Reynisson, vedúci Úradu civilnej obrany a krízového manažmentu.

Vulkanológ David McGarvie z Lancasterskej univerzity tvrdí, že podobné evakuácie sa nestávajú často.

„Posledná evakuácia celého väčšieho islandského sídla sa odohrala pred 50 rokmi v roku 1973 počas (sopečnej) erupcie na ostrove Heimaey neďaleko južného pobrežia Islandu,“ dodal McGarvie.

Zdroje: Správy RTVS, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá