Priemerná svetová teplota dosiahla historické maximum. Vyššie sú aj emisie uhlíka

  • Priemerná svetová teplota zaznamenala nový rekord
  • Vedci predpokladajú, že rok 2023 bude historicky najteplejším
Protest proti klimatickej kríze
Priemerná svetová teplota je na historickom maxime Unsplash/Mika Baumeister
  • Priemerná svetová teplota zaznamenala nový rekord
  • Vedci predpokladajú, že rok 2023 bude historicky najteplejším

Priemerná svetová teplota je podľa údajov Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) o 1,4 stupňa Celzia vyššia než priemerné hodnoty v období tzv. pre-industriálneho obdobia. 

Rok 2023 sa tak môže stať najteplejším od začiatku oficiálnych meraní, oznámila Organizácia Spojených národov (OSN). Zároveň žiadala urýchlené kroky proti globálnemu otepľovaniu a zastaviť s tým súvisiace vplyvy. TASR správu prevzala z agentúr AFP a DPA.

Portál Teraz.sk informuje, že priemerná svetová teplota aktuálne dosahuje podľa údajov Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) o 1,4 stupňa Celzia vyššie hodnoty než v tzv. pre-industriálnom období. Rok 2023 tak s určitosťou predstihne rok 2016. Stane sa tak najteplejším v dejinách meraní.

„Veci sa vyvíjajú tak rýchlo, že už celý mesiac pred koncom roka môžeme vyhlásiť, že rok 2023 je najhorúcejší rok zaznamenaný v dejinách ľudstva,“ povedal generálny tajomník OSN António Guterres prostredníctvom videokonferencie delegátom na klimatickom summite OSN s názvom COP28. Upozornil, že ľudstvo má problém a planéta sa ženie ku klimatickej katastrofe.

Guterres svetových lídrov v Dubaji vyzval, aby sa zaviazali prijať prísne opatrenia na obmedzenie klimatickej zmeny. Tie by sa mali týkať aj postupného vyradenia fosílnych palív a zvýšenia kapacity obnoviteľných zdrojov energie.

Pripomenul, že medzinárodné spoločenstvo plánuje obmedziť nárast globálnej teploty do 1,5 stupňa Celzia. „Potrebujeme však, aby lídri na COP28 vypálili štartovací výstrel v pretekoch na udržanie limitu 1,5 stupňa pri živote,“ dodal.

Priemerná svetová teplota nie je jediný problém

WMO upozornila, že klimatický jav El Niňo môže zvyšovať teploty aj v budúcom roku. Záverečnú správu o stave klímy v roku 2023 má zverejniť v prvej polovici roka 2024.

Summit COP28 otvoril egyptský minister zahraničných vecí Sámih Šukrí, ktorý predsedal vlaňajšiemu COP27 v Egypte. Účastníkov vyzval na chvíľku ticha s cieľom uctiť si všetkých civilistov zabitých počas vojny v pásme Gazy. Šukrí následne predsedníctvo odovzdal SAE.

Podľa nedávno vydanej správy o klíme sa predpokladá, že globálne emisie uhlíka v roku 2023 vzrastú a sú výrazne vyššie, ako keď krajiny podpísali historickú Parížsku dohodu o zmene klímy.

Výskumníci z Centra pre medzinárodný výskum klímy a životného prostredia (CICERO) v Nórsku každý rok vo svojej správe o globálnom uhlíkovom rozpočte vypočítavajú množstvo oxidu uhličitého, ktorý zachytáva teplo.

Tohtoročná predpokladaná miera rastu (1,1 percenta) dosahuje najvyššie hodnoty za posledných 10 rokov. Emisie uhlíka sú tiež o šesť percent vyššie ako pri rokovaní o Parížskej dohode v roku 2015. Splnenie ambicióznych teplotných cieľov stanovených v pakte je na základe uvedených faktov ešte náročnejšie.

„Pokračujúci rast globálnych emisií jasne ukazuje, že je naliehavejšie ako kedykoľvek predtým konať, ak chceme mať možnosť dosiahnuť cieľ Parížskej dohody obmedziť globálne otepľovanie výrazne pod dva stupne,“ uviedla riaditeľka CICERO Kristin Halvorsenová vo vyhlásení.

Vedci sa domnievajú, že tento rok bude historicky najteplejším. Niet sa čomu čudovať. Ako sme informovali, už samotný júl prekonal všetky teplotné rekordy. Podľa údajov dosiahla globálna priemerná teplota v tomto mesiaci 16,95 stupňa Celzia.

„Tieto rekordy majú hrozivé dôsledky pre ľudí aj pre planétu vystavenú čoraz častejším a intenzívnejším extrémnym javom,“ uviedla zástupkyňa riaditeľa programu Copernicus Samantha Burgess.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Teraz.sk, Rada Európskej únie, Mashable, Rada Európskej únie, Copernicus Publications, Archív Startitup, YouTube/Sky News

Najnovšie videá

Trendové videá