Priemerný dlh Slováka, ktorý platí aj pre teba, sa zvýšil na tisíce eur. Suma ti vyrazí dych
- Dlh Slovákov za zvýši na absurdných 13 712 eur
- Východniari si od budúceho roka priplatia až v troch ohľadoch
- O nových cenách rozhodol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví
- Dlh Slovákov za zvýši na absurdných 13 712 eur
- Východniari si od budúceho roka priplatia až v troch ohľadoch
- O nových cenách rozhodol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví
Obyvateľov východnej časti Slovenska čaká od nového roka zmena výdavkov v súvislosti s vodným a stočným. Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) od 1. januára ich ceny zvýši. Vzhľadom na doterajšiu cenu ide o signifikantný nárast, „východniari“ by preto mali zbystriť pozornosť.
„Vzhľadom na neustále rastúce ceny energií a s tým spojené zvýšené prevádzkové náklady vodárenských spoločností je nevyhnutná úprava ceny za vodné a stočné pre domácnosti,“ informovala v utorok spoločnosť.
Zvýšenie ceny v troch ohľadoch
O nových cenách rozhodol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Za výrobu a dodávku pitnej vody verejným vodovodom (vodné) budú odberatelia po novom platiť 1,9577 eura s DPH za meter kubický (m3). Doposiaľ bola táto cena 1,7933 eura, takže ide o zhruba deväťpercentné zvýšenie ceny.
Ešte väčší nárast ceny sa však týka stočného, teda odvedenia a čistenia odpadovej vody verejnou kanalizáciou. Od nového roku bude cena 1,6351 eura s DPH za m3, pričom doteraz šlo o 1,3566 eura. Nárast predstavuje 20,5 percent. Zmení sa tiež cena za distribúciu pitnej vody verejným vodovodom pre obecné vodárenské spoločnosti. Doteraz bola cena na úrovni 1,1094 eura s DPH za m3, po novom to bude 1,0768 eura, čo je zníženie o tri percentá.
Vodárenská spoločnosť pripomína, že potrebuje elektrickú energiu pri všetkých procesoch dodávky pitnej vody, ako aj čistenia odpadových vôd.
„Na jej distribúciu sú zas potrebné vysokovýkonné čerpadlá, ktoré tiež fungujú na elektrickú energiu. Ak by teda nedošlo k zvýšeniu cien za vodné a stočné, vodárenské spoločnosti by nemohli fungovať. Vodárenské spoločnosti žiadali kompetentných, aby došlo aj pre vodárenský sektor k zastropovaniu cien, čo sa však nestalo,“ uviedla VVS.
VVS sa stará o dodávku vody pre takmer milión obyvateľov a odkanalizovanie pre zhruba 700.000 obyvateľov. Zároveň prevádzkuje 99 čistiarní odpadových vôd.
V prípade zadlženosti je to ešte horšie
Odborníci tvrdia, že Slováci majú stále viac dlhov než úspor. Čoraz viac ľudí sa na Slovensku dostáva do špirály chudoby a Inštitút pre výskum sociálnoekonomických rizík (IVRA) upozorňuje, že vláda počas svojho fungovania v rokoch 2020 až 2023 navýši zadlženosť v rámci verejného dlhu na jedného Slováka na 13 712 eur.
V tomto článku sme ťa informovali, že sa výška verejného dlhu takto zvýši v uvedených rokoch takmer o 40 % z 8 415 eur od začiatku roka 2020. Verejný dlh Slovenska na začiatku roka 2020 pred nástupom vlády bol podľa inštitútu pritom na úrovni 48,1 % HDP, teda 45,4 miliardy eur.
Martin Halás z inštitútu uvádza ako problém zadlžovanie Slovákov zo strany vlády na spotrebu, nie na investície. Rozpočtované je podľa neho zvýšenie verejného dlhu od roku 2020 do roku 2023 na jedného Slováka až o 5 300 eur, je to skoro 40 % celkového zadlženia na jedného Slováka. Na domácnosť so štyrmi členmi sa zadlženie takto od začiatku roka 2020 do konca roka 2023 zvýši o viac ako 21-tisíc eur.
„Ak si uvedomíme, koľko ľudí nám zároveň prepadáva do chudoby, je situácia viac ako vážna,“ myslí si Halás. Rastie nám chudoba a aj dlh Slovákov, a to ako verejný dlh, tak aj zadlžovanie slovenských domácností. Podľa Halása nám zároveň rastú dramaticky aj splátky úrokov štátneho dlhu. Zvýšené úroky na vyššom verejnom dlhu Slovenska zhltnú navyše podľa odhadov 500 miliónov až jednu miliardu eur každý rok.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, SIU