Priemerný Slovák zjedol v roku 2023 vyše 3 kilá čokolády. Na jej exporte zarábame stámilióny

  • Štatistický úrad SR zaujala naša spotreba čokolády
  • Neuveríš, koľko jej zje priemerný Slovák
čokoláda
Ilustračné foto Archív Canva
  • Štatistický úrad SR zaujala naša spotreba čokolády
  • Neuveríš, koľko jej zje priemerný Slovák

Každý má svoju obľúbenú sladkú pochúťku, no zaručene najpopulárnejším „snackom“ na svete je čokoláda. Možno si o tom nevedel, no my vieme, koľko čokolády jedia Slováci.

Štatistický úrad SR si pripravil údaje, podľa ktorých každý Slovák priemerne skonzumoval niekoľko kilogramov čokolády za posledný rok. 

Slováci sú pôžitkársky národ, ktorý si svoje obľúbené pochúťky užíva naplno. Napriek tomu však na Slovensku celková spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek v roku 2023 klesla.

Slováci jedia čokoládu na kilá

Podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR sa spotreba na obyvateľa znížila o 300 gramov, čo predstavuje pokles o 8,1 %. Každý Slovák tak v priemere skonzumoval 3,4 kilogramu čokolády, čo je pokles z 3,7 kilogramu v roku 2022.

„Spotreba tejto pochúťky na báze kakaa sa tak znížila už druhý rok po sebe. Kým medziročný pokles v roku 2022 bol 16 %, v roku 2023 predbežné výsledky hovoria o poklese o 8 %,“ uviedla Monika Rákošová, riaditeľka odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva Štatistického úradu SR.

Čokoláda je aj súčasťou cukrárenských výrobkov, ktorých ročne skonzumujeme porovnateľné množstvo ako čokolády a čokoládových cukroviniek.

Historicky najvyššiu spotrebu čokolády na obyvateľa dosiahlo Slovensko v rokoch 2012 a 2014. V týchto rokoch každý občan SR v priemere skonzumoval za rok 5,1 kilogramu čokolády alebo čokoládových cukroviniek.

Medzi najväčších konzumentov čokolády patria európske krajiny. V roku 2022 Švajčiari zjedli v priemere 11,8 kilogramu čokolády na osobu, nasledovaní Spojenými štátmi americkými s 9 kilogramami a Nemeckom s 5,8 kilogramu.

Cena čokolády stúpa

Ceny čokolády v slovenských obchodoch podľa štatistického úradu zaznamenali výrazný nárast. Tabuľka mliečnej čokolády (100 g) stála minulý rok v priemere 1,43 eur, čo je o viac ako 36 % drahšie ako v roku 2022. Cena čokolády na varenie rovnakej hmotnosti sa zvýšila o takmer 28 % na 1,08 eura.

V dovoze tejto pochúťky nezaostávame, v minulom roku sme na naše územie doviezli čokoládu za stovky miliónov. Podľa TASR roku 2023 sa na Slovensko doviezlo viac ako 47 400 ton čokolády, čo predstavuje celkovú hodnotu 258,6 milióna eur. Tento objem je o 8 500 ton nižší ako v predchádzajúcom roku.

Najväčšie množstvo čokolády bolo importované z Nemecka, Česka, Poľska, Belgicka a Bulharska, pričom dovoz z týchto piatich krajín tvoril takmer dve tretiny celkového dovozu čokolády a čokoládových výrobkov na Slovensko, ako uvádza Štatistický úrad SR.

Čokoládu aj vyvážame

Zároveň v roku 2023 Slovensko vyviezlo 59 400 ton čokolády v hodnote 302,4 milióna eur, čo je medziročný pokles o 2 800 ton. Najviac čokolády a čokoládových výrobkov smerovalo do Poľska, Česka, Maďarska, Rakúska a Nemecka. V rámci Európskej únie bolo v roku 2023 exportovaných 867 000 ton čokolády a čokoládových tyčiniek do krajín mimo EÚ, čo predstavuje nárast o 2 % v porovnaní s rokom 2022.

Podľa Eurostatu boli hlavnými exportérmi Nemecko (26 % celkového exportu EÚ), Holandsko (14 %), Poľsko (13 %), Belgicko (11 %) a Taliansko (11 %). Najvýznamnejšími obchodnými partnermi pre vývoz mimo EÚ boli Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké, Rusko a Kanada.

Zdroje: Štatistický úrad SR, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá