PRIESKUM IPSOSU: PS prvýkrát predbehlo Smer-SD. Danko by sa už do parlamentu nedostal
- Preferencie Smeru sa prepadli o takmer 4 percentuálne body
- Do parlamentu by sa dostala aj Republika
- Preferencie Smeru sa prepadli o takmer 4 percentuálne body
- Do parlamentu by sa dostala aj Republika
Prvýkrát prekročilo opozičné Progresívne Slovensko (PS) podľa volebného modelu agentúry Ipsos pre Denník N vládny Smer-SD. V iných agentúrach však už PS prekročilo Smer-SD, napríklad v prieskumoch NMS.
PS by volilo 22,6 percenta opýtaných. Smer-SD stratil 3,6 percentuálneho bodu a ak by sa voľby konali na prelome októbra a novembra, dostal by 21,9 percent hlasov. Smer-SD tak klesol od posledného volebného modelu Ipsosu v prvej polovici septembra z podpory 25,5 percenta opýtaných. PS by, naopak, získalo vyšší počet hlasov o jeden percentuálny bod. Denník N pripomína, že preferencie PS sa pred rokom pohybovali pod 18 percentami.
SNS mimo parlamentu
Na treťom mieste by bola koaličná strana Hlas-SD s 12,8 percentami. Do parlamentu by sa dostalo aj hnutie Republika, ktorej by dalo hlas 7,7 percenta respondentov. KDH by získalo 6,9 percenta, nasleduje SaS so 6,2 percentami.
Pred bránami parlamentu by zostali Demokrati (4,4 percenta), Maďarská aliancia (4 percentá), hnutie Slovensko (3,6 percenta), Sme rodina (3 percentá), SNS (2,4 percentá), Za ľudí (1,6 percenta), ĽSNS (1,2 percenta), Kresťanská únia (0,8 percenta) a Národná koalícia (0,6 percenta).
Strata popularity Smeru-SD
Ako sme ťa už informovali, aj nedávny prieskum verejnej mienky agentúry AKO pre Televíziu JOJ ukázal stratu popularity vládneho Smeru-SD. V ňom mali PS a Smer-SD zhodný výsledok 21,3 percenta.
Vládny Smer-SD v prieskume zaznamenal pokles o 1,5 percenta. Progresívne Slovensko v októbri rovnako medzimesačne klesalo, a to o 1,1 percenta. Naopak, najväčšiemu percentu rastu preferencií medzi septembrom a októbrom sa mohol tešiť Igor Matovič s Koalíciou Slovensko, Kresťanská únia a Za ľudí. Koalícii totiž medzimesačne narástla popularita o 2 percentá. Nasledovala Republika, ktorej by odovzdalo oproti septembru hlasy o 1,2 percenta viac ľudí.
Ak by skončili výsledky volieb podľa októbrového prieskumu, v Národnej rade (NR) SR by malo PS rovnako ako Smer-SD 41 kresiel. Hlas-SD by získal 29 poslancov, Republika 14, SaS 13 a KDH 12. Koaličná SNS by sa do parlamentu nedostala, a tak by Smer-SD so 41 mandátmi a Hlas-SD s 29 mandátmi potrebovali na zostavenie koalície ďalšieho koaličného partnera.
Ak by sa voľby konali v čase prieskumu, 14,5 percenta opýtaných by však nevedelo, ktorú stranu voliť. Voliť by nešlo 14,3 percenta opýtaných a 3 percentá na otázku odmietli odpovedať.
Zdroje: Denník N, Archív Startitup